۶ روش برای کاهش بوی نامطبوع بدن
کد خبر: ۶۱۸
تاریخ انتشار: 2015 May 18    -    ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۳
گرما، حضور در اماکن عمومی و استرس از جمله عواملی هستند که تعریق زیاد بدن را به همراه دارند. در اکثر موارد این مسئله بوی نامطبوعی ایجاد می کند که علاوه بر اینکه خود فرد از آن رنج می برد، دیگران نیز از حضور در کنار او آزرده خواهند شد.
بوی بدن به خاطر تکثیر باکتری ها و ترشح عرق از غدد عرقی قرار گرفته در قسمت های زیر بغل، مقعد، ناف و پستان ایجاد می شود. به همین دلیل یکی از مهم ترین نکات برای پیشگیری از بوی نامطبوع بدن، رعایت بهداشت شخصی کامل است که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • هر روز صبح بعد از ورزش و شب ها در صورت لزوم دوش بگیرید.
  • دست ها را قبل از غذا خوردن و هر زمانی که احساس می کنید لازم است بشویید.
  • موهای زائد زیر بغل را مرتب برطرف کنید زیرا موها بو را نگه می دارند.
  • قسمت های حساس بدن مانند زیر بغل، پاها، صورت و دست ها را با تکه ای پنبه آغشته به الکل 70% به طور مرتب ضدعفونی کنید.

اسانس های طبیعی

اغلب اوقات گیاهان می توانند برای مقابله با بوی بد بدن به کمک ما بیایند. در واقع، اسانس های گیاهان برای از بین بردن باکتری های عامل بوی بد، پیشگیری از تعریق و جذب رطوبت ناشی از ترشح عرق مؤثر هستند. پماد این اسانس ها برای قسمت های ایجاد کننده بوی بدن استفاده می شود و اسپری آنها برای کفش ها و ملحفه ها مفید است.  جالب است بدانید نعناع تند برای برطرف کردن بوی بد بدن بسایر مؤثر است.

اجتناب از پوشیدن لباس های بسیار تنگ

زمانی که بدن عرق می کند، لباس نباید به هیچ وجه به بدن بچسبد. لباس های تنگ در واقع تعریق، انتشار بو و ایجاد لکه را تشدید می کند.بر خلاف این، پوشیدن لباس های گشاد و راحت جریان هوا را تسهیل می کند، تعریق را کاهش می دهد، بوی بدن را از بین می برد و مانع از ایجاد لکه روی لباس ها می شود.

لباس های نخی و پنبه طبیعی برای روزهای گرم تابستان ارجحیت دارند زیرا به پوست نمی چسبند. بر عکس باید لباس های جین و چسبان را برای روزهای خنک تر کنار گذاشت.

به علاوه بسیاری از لباس ها از الیاف مصنوعی مانند پلاستیک تهیه می شوند که مانع از تنفس پوست شده و بوی بدن را حبس می کنند. در حالی که لباس های تهیه شده از الیاف طبیعی باعث تنفس پوست شده و تعریق را کاهش می دهد.

جریان هوا

گرچه نور خورشید خیلی زود دمای بدن را افزایش می دهد و باعث تعریق و بوی بد بدن می شود اما این دلیل مناسبی برای دوری از محیط بیرون نیست. در واقع در اکثر موارد محیط محدود و بسته به دلیل عدم جریان هوا به تدریج باعث افزایش دمای بدن می شود. اما در صورت حضور در هوای باز، اگر زیر نور خورشید هستید،‌ مرتب صورت را با آب خنک کنید، مایعات زیاد بنوشید و همچنین از پوشیدن لباس های ضخیم و با رنگ های تیره دوری کنید.

کنترل استرس

استرس نیز مانند نور خورشید باعث افزایش دمای بدن می شود. اما گرچه استرس عامل تعریق محسوب می شود اما راهکارهای ساده ای می تواند به رفع این مشکل کمک کند. تمرینات تنفس عمیق و و مدیتیشن مانند یوگا در غلبه بر استرس بسیار مؤثر است.

پودر تالک

عرق از ایجاد رطوبت روی پوست پاها، زیر بغل و حتی دست ها ایجاد می شود. این رطوبت ایجاد باکتری های عامل بوی بد بدن را تسهیل می کند. در این صورت می توان از پودر تالک کمک گرفت. تالک ماده معدنی با خواص متعدد است که مقدار بالای منیزیوم آن عامل جذب رطوبت بوده و به همین دلیل راه حلی طبیعی و مقرون به صرفه است.

برای پیشگیری از عرق پاها مقداری کربن فعال،‌ تالک یا بیکربنات سود را درون کفش ها بریزید تا مانع از ایجاد رطوبت شود. همچنین کفش هایی از جنس چرم انتخاب کنید که پا نفس بکشد یا انواع صندل ها را بپوشید. شستشوی پاها با آب گرم همراه با برگ بو و مریم گلی و همچنین استفاده از اسانس گیاهی روی پاها نیز می تواند مفید باشد.
منبع: دکتر من
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر