تاثیر کارتون‌های خشن بر کودکان
کد خبر: ۵۸۳۹۶
تاریخ انتشار: 2016 December 26    -    ۰۶ دی ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۰
درست است که در همه کارتون‌ها و انیمیشن‌های ساخته شده برای كودكان سرانجام شخصیت‌های مثبت به پیروزی دست می‌یابند اما غالبا این موفقیت و پیروزی، با اعمال خشونت ممكن می‌شود.
تاثیر کارتون‌های خشن بر کودکان 
 
تاثیر کارتون‌های خشن بر کودکان  با جلو رفتن زمان و پیشرفت روز به روز علم و تكنولوژی پیوسته بر زمان استفاده از وسایل ارتباط جمعی توسط مردم افزوده می‌شود. كودكان نیز از این قاعده مستثنی نیستند. اما در جهان كودكان بازی‌های رایانه‌ای، انیمیشن‌ها و كارتون‌ها بیشتر از باقی این قبیل محصولات توجه آنها را به خود جلب كرده‌اند.بچه‌ها علاقه وافری به تماشای كارتون دارند.
 
شخصیت‌های این گونه كارتون‌ها الگوهای دوست داشتنی‌ای برای كودكان می‌شوند به گونه‌ای كه از آنها حتی در بازی‌های روزمره شان استفاده می‌كنند، حتی عروسك‌هایی كه از روی شخصیت این گونه كارتون‌ها طراحی شده را تهیه می‌كنند. با این تفاسیر و با این اثرات عمیق سوال این است كه آیا دیدن این گونه كارتون‌ها برای كودكان مضر و پیامدهایش نگران كننده نیست؟!
 

در حال حاضر بسیاری از والدین احساس نگرانی می‌کنند و اعتقاد دارند این کارتون‌ها، کودکان را موجوداتی خشن، فریبکار و متمرد بار می‌آورند. ولی آیا واقعا کارتون‌های خشن مضر هستند؟ جواب مثبت است. درست است که در همه کارتون‌ها و انیمیشن‌های ساخته شده برای كودكان سرانجام شخصیت‌های مثبت به پیروزی دست می‌یابند اما غالبا این موفقیت و پیروزی، با اعمال خشونت ممكن می‌شود و از آنجا كه طبق سخن پیشین كودكان با شخصیت‌های داستان‌ها و كارتون‌ها همزاد‌پنداری می‌كنند و در روزمره و بازی‌هایشان در جلد نقش‌های برگرفته از تماشای برنامه‌ها می‌روند و به نگاهی دیگر با آنها زندگی می‌كنند، لذا انتخاب محتوای این گونه برنامه‌ها از اهمیت بسزایی برخوردار است.

آنچه مسلم است نمی‌­توان جنبه‌های مثبت و فواید تماشای این فیلم‌ها را برای كودكان كتمان كرد، فوایدی همچون آشنایی با جامعه و زندگی در غالبی كوچك‌تر، پرورش قوه تخیل، پرورش رفتارهای مطلوب مانند ایثارگری، مهربانی و عطوفت، همیاری و كمك و...

 
آیا دیدن کارتون‌های خشن برای کودک مضر است؟ 
 
اما با این وجود و به طور كلی استفاده بیش از حد، نامناسب و بدون كنترل از تمامی كارتون‌ها عوارضی نیز برای كودكان دارد كه ضروری است به آن توجه شود؛

عدم كنترل والدین بر آموزه‌هایی كه به ذهن كودك وارد می‌­شود.

تحلیل رفتن زمان ارتباط كودكان با والدین، دوستان و آشنایان.­

انتزاعی شدن دنیای مطلوب آنها

فاصله گرفتن‌شان از دنیای واقعی هر چند نا مطلوب

تقویت رفتارهای پرخاش‌گرانه به خصوص در مورد فیلم‌هایی كه صحنه‌های پر خشونتی دارند.

کاهش موفقیت­‌های تحصیلی.

كاهش زمان آموزش در حوزه‌های مختلف
 
روزنامه ايران
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار