چرخش تتلو + عکس
کد خبر: ۵۷۴۳
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: 2015 July 24    -    ۰۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۵:۱۵
 

نام «امیر تتلو» این سال ها به بهانه های مختلف به اخبار راه پیدا کرده است. از حاضر شدن بر سر تمرین پرسپولیس گرفته تا صحبت های جنجالی اش در فضای مجازی. این بار اما عامل خبرسازی تتلو متفاوت از گذشته است. این بار تتلو یعنی همان کسی که سال هاست که ترانه های زیرزمینی می خواند و در پی کسب مجوز است بر روی عرشه ناو نیروی دریایی ظاهر شده و در حمایت از انرژی هسته ای می خواند. 
 
به گزارش فرهيختگان آنلاين(FDN.IR) به نقل از فرارو، امیرحسین مقصودلو که حال به عنوان یکی از خوانندگان رپ فارسی شناخته می شود جزو همان افرادی بود که از سال 82 وارد عرصه موسیقی شدند و به صورت زیر زمینی ترانه می خواندند. آهنگ هایی ریتمیک یا همان (R&B) که بیشتر باب طبع قشر جوان بود. اقبال این ترانه ها به ناگهنان آنقدر زیاد شد که نه تنها روز به روز به تعداد خوانندگان و ترانه های زیر زمینی افزوده شد، که دیگر حتی خبری از ترانه های لس آنجلسی و آن ور آبی هم نبود.
 
محبوبیت این خوانندگان آنچنان زیاد شد که دیگر انتشار ترانه ها کافی نبود. کم کم پای ساخت موزیک ویدوئوهای مختلف به میان آمد و با نمایش تصویر و به دلیل نداشتن مجوز کم کم مشکلاتی گریبان گیر این قشر تازه شد. به همین دلیل کم کم زمینه مهاجرت آنان آن هم بیشتر به دوبی فراهم شد تا در آنجا راحت تر به فعالیت خود ادامه دهند.  با این حال بیشتر این خوانندگان بارها به ایران بازگشتند. شاید برای آنکه ساخت موسیقی و موزیک ویدوئو در ایران خیلی راحت تر و کم هزینه تر از سایر نقاط برایشان در می آمد. در همین رفت و آمدهای چندباره بود که اعلام شد «تتلو» این بار گرفتار شده است. 
 
2 آذر سال 1392 بود که سرهنگ مسعود زاهدیان در گفت‌وگو با «ایسنا»، خبر دستگیری تتلو را اعلام کرد. او درباره برخورد پلیس با خواننده‌های زیرزمینی که اقدام به ساخت آثار خود و پخش آن در شبکه‌های خارجی می‌کنند، گفت: «پلیس با این دسته از افراد برخورد می‌کند و اخیراً نیز با خواننده‌ای به نام «تتلو» برخورد کرده است و او هم‌اکنون پس از دستگیری در اختیار مقام‌قضایی است.»
 
«تتلو» دو روز بعد آزاد شد اما این اتفاق را می توان نقطه عطفی برای او در نظر گرفت. زیرا دیگر بعد از این اتفاق بود که تحولاتی در شخصیت و حتی مسیر حرفه ای اش به وجود آمد. دیگر گردنبند صلیب جای خود را به الله داد. صفحه مجازی او که به تنها راه ارتباطی اش با هوادارانش تبدیل شده بود پر شد از آیات و حدیث و تبلیغ.
 
با اینحال هنوز هم صفحه او به عنوان یکی از پرطرفدار ترین صفحه ها شناخته میشد. تعداد مخاطبان آن حتی از 1.5 میلیون هم فراتر رفت. حتی پست سلام و شب به خیر او هم لایک هایی هزارتایی دریافت می کردند. 
 
تا این جای کار آنچنان اتفاق خاصی نیافتاده بود. همان «تتلو» که درباره مضامینی همچون بی وفایی، خیانت و عشق .. میخواند علاوه بر ابراز علاقه اش به حضرت مسیح به شعار یا زهرا که ورد کلامش هست هم اشاره میکرد. اما نشانه ها و رگه های چرخش به سمت سیاست وقتی کم کم خودش را نمایان کرد که پیام هایی همچون خطاب به فرمانده سپاه قدس و اعلام آمادگی برای جنگ برای ایران در میان پست های او دیده شد. 
 
عجیب ترین این اتفاق وقتی بود که او در پستی در صفحه اینستاگرامش خبر از انتشار ترانه ای با مضمون انرژی هسته ای داد. 

او در پستی با عکس رهبرمعظم انقلاب نوشت: «والا من بيخيال انرژيه هسته اى شده بودم، همتون شاهدين!! اما گفتم كه، همين چند وقت پيش وقتى سخنرانيه رهبر عزيزمون رو ديدم و فهميدم مسئله ى هسته اى چقدر مهمه براى مملكتم به دستور ايشون و به فرمان ايشون رفتم دنبال كاراى ويدئو، چون من معتقدم وقتى فرمانده ى كل قوا تو تلويزيون يه صحبتى ميكنه بايد همه ى سربازا به گوش باشن و منم يه ايرانيم و يه سرباز، چه يه عده بخوان و چه نخوان!!! همه هم اين وسط با ما بهترين همكارى رو كردن!!»
 

ویدئو و ترانه انرژی هسته ای پخش شد و حواشی زیادی به همراه آورد. پس از پخش این ویدئو سوال اصلی ای که پیش آمد آن بود که آیا واقعا امیر تتلو متحول شده است؟ سوالی که شاید این سال ها بارها برای شخصی همچون الهام چرخنده هم پیش آمده بود. این اتفاق که افرادی که پیش از این تفکرات دیگری داشتند مسیر زندگی خود را تغییر دهند و متحول شوند آنچنان هم دور از انتظار نیست اما گاهی سرعت و مسیری که توسط این افراد طی می شود سوال برانگیز است. 
 
مثلا اینکه چطور خواننده ای که هنوز نتوانسته برای هیچ کدام از فعالیت هایش مجوز لازم را دریافت کند و حتی اخیرا نوش آبادی سخنگوی زورات ارشاد درباره اش گفته بود: «اگر شیوه خوانندگی وی مثل سابق و به سبک رپ باشد، وزارت ارشاد هیچ‌گونه مجوزی به این سبک و خوانندگان آن نداده و نخواهد داد، چون با فرهنگ ملی و اسلامی کشور مناسبت و سنخیتی ندارد.» می تواند برای ضبط ویدوئو خود بر روی ناو دریایی حاضر شود و از زوایای مختلف فیلمبرداری کند. این درحالیست ک چندی پیش یکی از خبرنگاران اعلام کرد که برای گرفتن گزارش از ناو دریایی نتوانسته اند مجوز لازم جهت فیلمبرداری را به دست آورند.
 
در ابتدای این ویدئو این جمله نمایان می‌شود: «هیچ قدرتی نمیتواند ملت ایران را از داشتن انرژی صلح‌آمیز هسته ای محروم سازد». ترجیع‌بند ترانه هم عبارت است از: «این حق مسلم ماست/ خلیج مسلح فارس...» 
 
زمانی که این ویدئو در فضای مجازی منتشر شد، بسیاری از رسانه‌ها با بازنشر آن، از امکانات استفاده شده در این ویدئو ابراز تعجب کرده‌ و سوالهای فراوانی درباره چگونگی در اختیار گرفتن چنین امکانات لجستیکی-نظامی قدرتمندی برای ضبط این ویدئو با صدای این خواننده طرح کردند. عده ای به این کار انتقاد کرده و تتلو را ریاکار نامیدند و عده ای دیگر این تغییر را مثبت قلمداد کردند. عده ای هم حتی پای تلاش های بی نتیجه او برای دریافت مجوز را به میان آوردند.
 
نخستین واکنش پس از انتشار گسترده این ویدئو، از سوی سخنگوی وزارت ارشاد بود که اعلام کرد: «وزارت ارشاد از چنین موضوعی بی‌اطلاع بوده و بدون هماهنگی انجام شده است؛ زیرا مقصود‌لو نه‌‌تنها برای انتشار این خبر، بلکه برای کسب کار و ماهیت فعالیت‌اش مجوزی ندارد. بعید می‌دانم که نیروی دریایی چنین موضوعی را به وی محول کرده یا حتی سفارش ساخت داده باشد. اما ممکن است برای داخل یک نیرو باشد که باید مسئولان فرهنگی، عقیدتی آنها پاسخ دهند و مسئولان ارتش حتماً باید موضوع را رسیدگی کنند، زیرا اگر قرار بر صدور مجوز بوده باید با وزارت ارشاد هماهنگی می‌کرده‌اند.»
 
 تتلو اما در صفحه شخصی اش در پاسخ به این اظهارات نوشت: «اين كار به صورت هديه و كاملاً رايگان بود و قرار نيست به جايى فروخته بشود كه ما بخواهيم براى صدور و فروش‌اش مجوز بگيريم و براى تمام جاهايى كه فيلم‌بردارى شده مجوز از مسئولين مربوطه گرفته شده. لطفاً این ویدئو را به چالش نکشید، برای ساخت این ویدئو خیلیها با زبان روزه زیر آفتاب زحمت کشیدهاند.»
 

واکنش‌ها به کلیپ هسته‌ای به آن سوی مرزها هم کشیده شد. روزنامه ها و سایت های «تایم» و «واشنگتن‌پست» و «گاردین» در این باره نوشتند و این را اتفاق تازه در این دانستند.

 
موسیقی رپ را معمولاً به عنوان یک موسیقی اعتراضی می‌شناسند که نسبت به سیستم معترض است. البته که این ژانر در ایران از مسیر اصلی اش خارج شده است اما باز هم استفاده از آن برای این مضمون از سوی تتلو برای فعالان موسیقی عجیب بود. 
 
با اینحال سوال اصلی ای که پیش می آید این است که این اتفاق نقطه عطفی در مسیر کاری تتلو بوده و یا تنها کاری سفارشی که بتواند در آن برهه زمانی و در اوج مذاکرات چشم ها را به سویش بازگرداند؟ 
 
شاید ترانه‌های بعدی این خواننده تکلیف را مشخص کند که آیا او متحول شده است و مسیر دیگری را انتخاب کرده است یا نه؟ 
 
البته او در روزهای گذشته قطعه‌ای به نام «ممنوع» را منتشر کرده که در آن نیز سعی کرده بود شروع زندگی‌ای جدید و سالم و به دور از هرگونه گناه و معصیت را تبلیغ کند. بعید نیست به زودی شاهد گرفتن مجوز «امیر تتلو» و یا حتی پخش ویدوئوی «انرژی هسته‌ای» از صدا و سیما باشیم.

فرهیختگان آنلاین
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۲
0
0
الله اعلم
ايشالله كه تغيير كرده باشه
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر