با عجیب ترین مشاغل کاذب ایران آشنا شوید+عكس
bato-adv
کد خبر: ۵۶۰۷۷
تعداد نظرات: ۲۳ نظر
تاریخ انتشار: 2016 November 25    -    ۰۵ آذر ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۰
«بیکاری» مادر تمام مشکلات اقتصادی است. فقر، بزهکاری، اعتیاد و ... گوشه‌ای از این مشکلات هستند که بیکاری بزرگ‌ترین عامل آنها به‌حساب می‌آید و جامعه‌ای که نتواند از نیروی کار خود به‌خوبی استفاده کند، به‌ناچار پس از مدتی با تعداد زیادی از آدم‌هایی مواجه می‌شود که یا کاری ندارند و نمی‌دانند این اوقات فراغت خود را چگونه پر کنند یا از فرط بیکاری و بی‌پولی، به مشاغل کاذب روی آورده‌اند. مشاغلی که گاهی خنده‌دار هستند و حتی گاهی خطرناک! «شغل کاذب» به تمام شغل‌هایی گفته می‌شود که نه کالا و خدمات ویژه‌ای تولید می کند و نه فعالیت و درآمد آن شفاف است. علاوه بر این بر شغل‌های کاذب نظارتی صورت نمی‌گیرد و درنتیجه از مالیات هم خبری نیست. تعداد مشاغل کاذب در ایران کم نیستند؛ اما ما در این گزارش عجیب‌ترین‌هایشان را برایتان گلچین می‌کنیم.

شرخر

شرخری از آن دسته مشاغل کاذب است که قدمت زیادی دارد و سال‌هاست افراد برای پول کردن چک‌های بی‌محل خود از این آدم‌ها استفاده می‌کنند. افرادی که به‌زور کتک و تهدید، بدهکاران بخت‌برگشته را وادار به پرداخت بدهی می‌کنند.

داد زن

اسم شغل را به دلیل این‌که باید تمام‌روز باید برای صاحبان مغازه‌ها حنجره پاره کنند و مشتری جلب کنند، «دادزن» گذاشته‌اند. داد زن‌ها باید بتوانند برای صاحب مغازه مشتری جمع کنند تا درنهایت روزی حداکثر ۲۰ هزارتویمان درآمد داشته باشند وگرنه از کار بیکار می‌شوند. فصل کار این افراد وقت‌هایی مثل اواخر اسفند است که معمولاً مردم بیشتر به مراکز خرید می‌روند و خب در بین این شلوغی‌ها لازم است یکی برای بازاریابی داد بزند!

تراکت پخش‌کن

این یکی دیگر از شغل‌های کاذب در تهران است. داستان تراکت پخش‌کن‌ها، داستان آدم‌هایی است که شغلشان سرما و گرما و آفتاب و باد ندارد. فلاسک چای و سرویس بهداشتی هم ندارد، اما حداقل ساعتی سه هزار و ۵۰۰ تومان، و حداکثر ساعتی پنج هزار تومان درآمد به دستشان می‌دهد و ظرف پنج دقیقه هم می‌شود استخدام شد. از دو طریق می‌توان تراکت‌پخش‌کن شد. شرکت‌هایی هستند که متقاضی‌ها را برای این کار استخدام می‌کنند؛ البته استخدامی بدون بیمه و اضافه‌کار و سایر مزایا. طریق دیگر هم، کسانی هستند که حضوری به این افراد مراجعه می‌کنند و تراکت‌ها را به دستشان می‌دهند.

پلاک محوکن

کار این آدم‌ها این است که محدوده طرح ترافیک یا زوج و فرد بایستند و به راننده‌ها کمک کنند که به‌سلامت از برابر دوربین راهنمایی رانندگی بگذرند. وظیفه پلاک محوکن‌ها این است که پشت پلاک خودروها بدوند و در مقابل درآمدی کمتر از جریمه وارد شدن به محدوده طرح ترافیک از سرنشینان دریافت کنند!

جای پارک بگیر

جای پارک یکی از معضلات بزرگ کلان‌شهرهاست و برای همین خیلی از این نیاز مردم سواستفاده و به فرصت شغلی برای خود تبدیل کرده‌اند و به همین علت است که افرادی در کنار فروشگاه‌ها و رستوران‌ها و ... می‌ایستند و جای پارک نگه می‌دارند و در برابر آن دستمزد می‌گیرند.

گریه کن مراسم ترحیم

حتماً شما هم با دیدن این عبارت به یاد فیلم «چند می‌گیری گریه کنی؟» می‌افتید و شاید گمان کنید که این قضیه فقط در فیلم‌ها یافت می‌شود؛ اما جالب است بدانید که هستند کسانی که درازای گریه و شیون و زاری کردن پول بگیرند.

دست‌فروشی

دست‌فروشی در سال‌های اخیر دارد به یک شغل معمولی و البته پردرآمد تبدیل می‌شود. اگر شما هم مترو را برای رفت‌وآمد انتخاب کرده‌اید، پس حتماً با تعداد زیادی از این دست‌فروش‌ها مواجه شده‌اید که حالا انگار برای خود یک صنف مستقل دارند و بارها در تبلیغات خود از عبارت «همکارانم در مترو» استفاده می‌کنند.

همراه بیمار

همراه مریض، ازجمله شغل‌های کاذب است که به‌تازگی در بیمارستان‌ها دیده می‌شود. در بسیاری از بیمارستان‌ها افرادی مستقر هستند که از طرف پرستاران، به بیمارانی که همراه‌ نیاز دارند معرفی ‌می‌شوند، تا در صورت تمایل به‌عنوان همراه مریض کنار آن‌ها بمانند. بیمارستان‌ها هزینه‌های افراد همراه را در بیمارستان‌های دولتی ۲۰ هزار تومان با غذا و ۹ هزار تومان بدون غذا و در بیمارستان‌های خصوصی تا ۴۰ هزار تومان در نظر می‌گیرند. اما بیمارانی که همراه ندارند، باید مبلغ بیشتری را پرداخت کنند تا بتوانند همراهی داشته باشند.

شاهد دادگاه

بر اساس قانون قضایی کشور، برای حکم صادر کردن در بسیاری از پرونده‌ها، داشتن دو شاهد بالغ الزامی است و اگر به این شاهدها دسترسی نداشته باشید، ممکن است حکم دادگاه به نفع شما نباشد و همین باعث می‌شود که برخی برای زودتر راه افتادن کارشان شاهد کرایه کنند.

دعانویس

«دعا برای یافتن همسر مناسب»، «دعا جهت رفع گرفتاری»، «دعا برای ...» دعانویسی یا سرکتاب باز کردن از شغل‌هایی است که آدم‌های خوش‌باور فرصت شغلی آن را برای این افراد فراهم می‌کنند. افرادی که در بساطشان از شیر مرغ تا جان آدمیزاد پیدا می‌شود و برای هر دردی، یک دعای ویژه در اختیار دارند و هر چه مشکلتان بزرگ‌تر و وقتتان کمتر باشد، خرجتان بیشتر می‌شود!

نوبت فروشی

از وقتی‌که در بانک‌ها ، سیستم نوبت‌دهی خودکار راه افتاده ، کار مردم در حفظ نوبت بسیار راحت شده است؛ اما این ابتکار نیز اشتغال‌زا بوده است؛ به این شکل که عده‌ای به شعب بسیار شلوغ بانک‌ها مراجعه می‌کنند و پشت سر هم برگه‌های نوبت را از دستگاه نوبت‌دهی دریافت می‌کنند و سپس به کسانی که دیرتر می‌آیند و عجله دارند، می‌فروشند.

فیش فروشی

در مقابل برخی ادارات و سازمان‌ها مانند ثبت شرکت‌ها که ارباب‌رجوع ناگزیر است برای ادامه کار اداری به بانک رفته و مبالغ اندکی را واریز و فیش آن را بیاورد ، افرادی با «فیش‌های بانکی پرداخت‌شده و بدون اسم» ایستاده‌اند و با دریافت مبلغی بیشتر از وجه فیش، مراجعه‌کنندگان را از ایستادن در صف‌های طویل بانکی معاف می‌کنند.

کارراه‌بنداز

کارراه‌بنداز کسی است که از یک شهرستان دورافتاده برای سربازی یا گذران دوران دانشجویی به تهران آمده است و از این فرصت استفاده کرده و کار همشهریانش را در تهران راه می‌اندازد. خرید کتاب و دارو، ثبت‌نام در دانشگاه، حضور در نمایشگاه و خرید از یک غرفه خاص و نظیر آن، کارهایی است که او در تهران برای همشهریانش انجام می‌دهد. هر طور حساب کنید، این روش هم به نفع سفارش‌دهنده کار است و هم به نفع کارراه‌بنداز!

مجلس گرم‌کن عروس

کار این افراد از اسمشان معلوم است! این آدم‌ها موظف‌اند که هر کاری برای شاد کردن مراسم شادی مشتریان خود بکنند و هر چه‌بهتر این کار را انجام دهند، درآمد بیشتری عایدشان می‌شود.

ساقدوش کرایه‌ای

«ساقدوش» از آن واژه‌هایی است که در سال‌های اخیر زیاد به گوشمان خورده است. برگزاری عروسی به سبک غربی باعث شده تا الزامات آن‌هم موردتوجه قرار بگیرد و مثلاً برای داشتن یک عروسی ویژه این‌چنینی، حتماً نیاز به استخدام ساقدوش باشد.

رنگ‌کار مرکبات

کار این افراد سرخاب سفیداب کردن میوه‌هایی است که رنگ و روی آن‌چنانی ندارند! کار رنگ‌کار مرکبات این است که با کمک مواد شیمیایی مانند گاز اتیلن و بخارآب کافی به محصولات نارس چیده شده رنگ و ظاهری طبیعی ببخشد و کاری کند که این میوه‌ها کاملاً رسیده به نظر برسند و نظر مشتریان را جلب کنند.

 
مهر
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۵
0
6
از گریه کن مراسم چرا تصویر نگذاشتید؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۵
0
23
بنزین فروشی رو از قلم انداختید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۵
0
15
بالاخره اشتغال زایی درایران بالاست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۵
0
13
اضافه کنید اوراق برای گرفتن وام
ناشناس
|
Canada
|
۰۰:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۶
12
7
در کانادا دولت برای ایجاد اشتغال کارهایی را بصورت قانونی ایجاد کرده که با توجه به شرایط موجود و امنیت بالای این کشور به نحوی مشاغل کاذب هستند. یکی از این مشاغل نگهبان های ساختمان های مسکونی هستند. در بسیاری از ساختمانهای مسکونی حدافل 3 نگهبان برای سه شیفت وجود دارند که اینکار باعث ایجاد مشاغل زیادی در این کشور شده است به نظرم گپی برداری از این روش می تواند برای بسیاری از جوانان کار ایجاد کند
پاسخ ها
رهاموزیک
| |
۱۳:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۹
دوست خوب کانادایی عزیز خوشگل پولدار...
در ایران مردم شارژ عادی ساختمان رو به سختی پرداخت میکتتد بعد بیان پول نگهبان بدن؟!!!
ضمنا خود فضای مشاعات ساختمانها انقدر کوچیکه که برای نگهبانها باید در حیاط چادر بزنند چون جای کیوسک یا اتاقک نگهبانی وجود نداره ....
داداش کانادا خوش باش بزار ما در ایران زندگیمونو بکنیم ایول!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۶
2
46
هزارن شغل کارمندی کاذب هم هست که از صبح تا شب هیچ مشکلی از مردم را حل نمیکنند!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۶
0
16
این آخری از توشون به نظرم خطرناک تره چون جون آدمها براشون بی ارزشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۶
1
23
فراموش نکنید که این افراد بدنبال کسب روزی از قبل زحمت و تلاش ولو غیرفنی و نه اختلاس و رانت و دزدی و اعمال خلاف شرع وقانون هستند و همانطور که نوشته اید فقر و وضعیت بد اقتصادی از روی ناچاری این افراد را به این مشاغل واداشته است و شرم بر.......
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۶
1
8
به قول برانکو ایوانکویچ!!! اون ده میلیون دلال تهرانی رو فراموش کردید!!!
ناشناس
|
United States
|
۱۱:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۶
0
0
اگر گفتين مهمترين و پر درامد ترينش كدامه ؟
حبیب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۶
6
6
محض اطلاعتون باید عرض کنم ساقدوش و سولدوش از الزامات غربی ها نیست . آذری زبان ها از قدیم برای داماد در روز دامادی ۲ نفر انتخاب میکنند که کنارش باشه یکی کنار دوش راست و دیگری کنار دوش چپ .که به راستیه میگن ساقدوش ( دوش راستی ) و به سمت چپیه میگن سولدوش ( دوش چپی )
پاسخ ها
ناشناس
| |
۰۳:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۸
بعله کاملا درسته این یه رسم ترکی هست ولی ما ساقدوش و سولدوشمون دایی و عموی داماد یا عمو و دایی عروس میشه ولی در خارج دوستای داماد این کارو میکنن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۶
0
9
کار راه بنداز که شغل کاذب نیست
سعید
|
Germany
|
۱۳:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۶
0
5
تراکت پخش کن و دستفروش جزء شغل های کاذب نیست، چون خدمات اجتماعی رو عرضه میکنه، ولی بقیه ی کارهایی که در لیست عنوان شده هم اشکالات قانونی و هم اشکالات شرعی دارن، ظلم و ستم به دیگران و قانون گریزی همه به هم دست داده اند و ملتی ستم پیشه و ظالم به یکدیدگر شده ایم، آنوقت انتظار آرامش و برکت در زندگی و خانواده هم داریم
دایی جان ناپلئون
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۶
1
18
تراکت پخش کن کاذبه؟! پس پستچی هم کاذبه
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۶
0
3
یه زمانی که اجناس رو کوپنی توزیع میکردند شغل کوپن فروشی پر درآمد بود . یادی کنیم از این قشر زحمت کش!البته اسلافشون هنوز در مقابل فروشگاه های زنجیره ای مستقر هستند.
رییس خط مسافرکش هارو هم از قلم نندازیم.
شر خرها هم برای خودشون دنیایی دارن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۶
0
5
کلا هرکسی استخدام دولت نباشه و یا مغازه متعلق به خودش نباشه کارش شغل کاذبه.چون هر لحظه امکان بیکاریش هست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۶
4
3
مرکبات کاران شمال این روزها در غم از دست رفتن زحماتشون ناشی از برف سنگین نا امید و شوکه هستند. محصولاتشان از بین رفته و درختانشان از شدت سرما خشک شد، هیچکس هم به دادشون نرسید و هیچکسی رو هم بسیج نکردن برای کمک به این کشاورزان. بنده های خدایی که تنها عایدی سالانه شان مرکبات بود. لطفا با این مطالب نمک روی زخمشان نپاشید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۶
1
6
كاري ندارم به اينكه اين كارا ، واقعا كار نيست و به نوعي منبع درآمد. مثلا شر خري كار خوبي نيست و امكان داره با آبروي بعضيا هم بازي بشه.. ولي تيتر زدين(( بدهکاران بخت‌برگشته را وادار به پرداخت بدهی می‌کنند.)) يه سريا هستن آبرو . شرف حاليشون نيست بايد به هر قيمتي شده ازشون پول بگيري به قدري بي شرفن كه زندگي آدما براشون اهميتي نداره و اگر بتونن پول و مال و هست ونيست ملت رو بالا ميكشن يه آبم روش!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۷
0
6
احتمالاً در سالهای آینده به علت کمبود شغل برای این کارها هم آزمون استخدام سراسری بگیرن...
فرهاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۷
7
0
من کارمند دولت هستم و هر روز استرس از دست دادن شغلم را دارم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۲
0
0
در نهایت برخی از این شغل ها ( هر چند نیازمند هستند)شکلی از کذب و ناراستی است که خصوصیت اول جامعه ماست و هر چقدر سمت شغلی یا رده ثروت مندی افراد بالاتر میره احتمال دروغگویی و تقاب کاریشون هم بالاتر میره
چقدر جاب گفته اون بزرگی که فرمود همه بریها درون صندوقی جمع هستند که کلیدش دروغ گفتنه
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
دریافت کد بورس رایگان
بلیت هواپیما چارتر