شرط ایران برای اعزام زائرین به حج سال آینده
bato-adv
کد خبر: ۵۶۰۴۱
تاریخ انتشار: 2016 November 24    -    ۰۴ آذر ۱۳۹۵ - ۲۳:۱۲
شرط ایران , سعید اوحدی در جمع خبرنگاران با اشاره به حضور حدود دو میلیون نفر از کشورمان در راهپیمایی اربعین، اظهار کرد: یکی از ویژگی‌های بارز اربعین امسال حضور ۱۱۰ هزار زائر خارجی بود که بیش از ۷۰ هزار نفر آنها از طریق راهیان نور و از مرز "شلمچه” در راهپیمایی اربعین شرکت کردند.

وی ادامه داد: این زائرین خارجی از کشورهای ترکیه، آذربایجان، افغانستان، هند و … بودندو حدود هزار نفر آنها نیز اروپایی بودند.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از برنامه‌های سازمان حج و زیارت برای اعزام زوار به عتبات عالیات برای ایام پایانی ماه صفر یاد کرد و ادامه داد: امروز از چهار استان خراسان،تهران، اصفهان و فارس اعزام هوایی زائرین آغاز شد.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود در پنجم آذر نیز موج دیگری از بازگشت زمینی زائرینرا داشته باشیم، تصریح کرد: اعزام زمینی زائرین هم از ششم آذر آغاز خواهد شد.
راه‌اندازی پرواز کرمانشاه – نجف

اوحدی با بیان اینکه سال گذشته افزایش ۶۵ درصدی ایستگاه‌های پروازی به عراق را داشتیم،ابراز امیدواری کرد به‌زودی پرواز کرمانشاه به نجف نیز راه‌اندازی شودو تعداد ایستگاه‌ها در کل کشور از ۱۱ ایستگاه سال گذشته به ۱۹ ایستگاه برسد.

به گفته این مسئول، همچنین سال گذشته سه شرکت هوایی در این زمینه فعالیت داشتندکه امسال این تعداد با رشد ۱۰۰ درصدی به شش شرکت ارتقاء یافت.

وی از برنامه برای توسعه خدمات به زائرین در خاک عراق هم یاد کرد و ادامه داد: در این راستا هتل بزرگ نجف با پیشرفت فیزیکی ۷۰ درصدی و همچنین آشپزخانه صنعتی نجف در دست احداث است که خود سرمایه‌گذاران بخش خصوصی عراق نیز در آن مشارکت دارند.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: به علاوه امسال ۲۰ درصد هتل‌هایی که کیفیت لازم برای ارائه خدمات نداشتند را از گردونه خارج کریم.
حق شهدای منا ضایع نخواهد شد

اوحدی در ادامه به پیگیری حقوق شهدای منا هم اشاره داشت و تاکید کرد: همه ظرفیت‌های حقوقی کشور در این خصوص بسیج شده که حقی از شهدای منا ضایع نشود.

وی تاکید کرد: در این خصوص اقدامات خوبی نیز با همکاری معاونت کنسولی وزارت امور خارجه انجام شده است.

رئیس سازمان حج و زیارت همچنین از اعزام تعدادی از فرزندان و خانواده شهدای منا به مراسم اربعین امسال خبر داد و یادآوری کرد: پنج موکب را نیز به نام شهدای منا در مسیر داشتیم.
عربستان اراده سیاسی جدی برای پذیرش زوار ایرانی را ندارد

اوحدی سپس به اعزام زائرین به حج هم اشاره و تاکید کرد: عربستان باید رفتار غلط خود با حجاج را اصلاح کند که این رفتار غلط را هم در فاجعه منا داشتیم و هم در مذاکراتی که برای اعزام حجاج انجام شد.

وی از کارشکنی عربستان درباره پذیرش زائرین ایرانی یاد کرد و افزود: عربستان اراده سیاسی برای پذیرایی زائرین ایرانی ندارد و تلاش کرد قرارداد تبعیض آمیزی را به ما تحمیل کند که نپذیرفتیم.

رئیس سازمان حج و زیارت اظهار کرد: همچنین عربستان علی‌رغم اینکه اعلام کرد "سوئیس” را به عنوان کشور حافظ منافع اعلام می‌کند، هنوز قراردادی در این خصوص امضا نکرده و بدخلاقی می‌کند.

اوحدی گفت: اعزام زائرین به حج منوط به تغییر رفتار عربستان و جلوگیری از تضییع حقوق زوار ایرانی است.

ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
دریافت کد بورس رایگان
بلیت هواپیما چارتر