شیوع یک بیماری عجیب در استرالیا
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۵۵۹۳۶
تاریخ انتشار: 2016 November 23    -    ۰۳ آذر ۱۳۹۵ - ۲۲:۳۲
در توفان تندري كه در روز 21 نوامبر در ملبورن استراليا رخ داد،‌اورژانس اين شهر 1800 تماس تلفني دريافت كرد كه تقريبا 6 برابر حد معمول تماس‌هاي روزانه بود.

توفان تندري،نوعی از آب و هوای آشفته‌است که ویژگی آن حضور آذرخش و اثر صوتی آن در جو زمین به نام تندر است.

براساس گزارش اورژانس شهر ملبورن درحدود 200 تماس در رابطه با بروز حمله آسم و درحدود 600 تماس در رابطه با بروز اختلالات تنفسي بودند كه بسياري از افراد تا پيش از اين سابقه آسم نداشتند. حتي دو نفر در اثر حمله آسم در طي اين ساعات جان خود را از دست دادند.

رويداد‌هايي مشابه در انگلستان، كانادا، ايتاليا و آمريكا نيز گزارش شده‌اند. براي مثال طي يكي از توفان‌هاي تندري كه در سال 1994 در لندن رخ داد، 640 فرد مبتلا به آسم يا اختلالات تنفسي راهي اورژانس شدند، اين تعداد 10 برابر تعداد بيماران آسمي يا تنفسي در يك روز عادي بود و در حدود 280 نفر از آنها تا پيش از آن روز سابقه آسم نداشتند.

به گفته انجمن ايمني شناسي و آلرژي استراليا، بسياري از افرادي كه حمله آسم توفان تندري را تجربه مي‌كنند، به وضعيتي مشابه مبتلا هستند كه به تب يونجه مشهور است، وضعيتي كه افراد نسبت به گرده و ديگر ذرات معلق در هوا حساسيت نشان مي‌دهند.

گفته مي‌شود اين بيماري به اين خاطر در توفان‌هاي تندري شيوع پيدا مي‌كند كه دانه‌هاي گرده با سرعت بيشتري آب جذب كرده و متلاشي مي‌شوند و هزاران ذره ريزتر را در هوا آزاد مي‌كنند. اين ذرات مي‌توانند در اعماق ريه افراد نفوذ كرده و آنها را دچار حمله آسمي كنند. برخي از اين حملات آسمي نيز با افزايش ميزان هاگ قارچ‌ها در هوا در ارتباطند.

همچنين گفته مي‌شود بادهاي شديد در توفان‌هاي تندري به پخش شدن ذرات گرده و ديگر ذرات و مواد حساسيت‌زا كمك مي‌كنند. در مطالعه‌اي كه در سال 2008 انجام گرفت، اطلاعات ثبت شده در بخش اورژانس در آتلانتا طي دوره‌اي 10 ساله مورد بررسي قرار گرفت و مشخص شد ميزان مراجعه به اروژانس در روزهايي كه توفان‌هاي تندري رخ داده‌بودند، سه درصد افزايش پيدا مي‌كرد. ارتباط ميان مراجعه به بخش اورژانس و حملات آسمي زماني شدت مي‌گرفت كه توفان‌ها با وزش بادهاي متوسط تا شديد همراه مي‌شدند.

از اين رو احتمال داده مي‌شود كه شيوع آسم تندري در ملبورن به واسطه افزايش ميزان گرده چمن در هواي اين شهر باشد. روز دوشنبه 21 نوامبر ميزان گرده‌هاي اين گياه در هوا بيش از دوبرابر حد بالا بود.

 

منبع: همشهری آنلاین

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر