امید تازه برای درمان سرطان
bato-adv
کد خبر: ۵۵۶۳۷
تاریخ انتشار: 2016 November 21    -    ۰۱ آذر ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۰
 بنا به گزارش منتشر شده در مجله نیچر،  محققان چینی دانشگاه Sichuan برای اولین بار موفق به ویرایش ژنی با استفاده از روش CRISPR در بیمار مبتلا به سرطان حاد ریه شدند.

Nature در ادامه آورده است: « درمان با تکنیک Cas۹-edited تا جایی خوب ، موفق و بی خطر انجام شد که ۹ فرد دیگر نیز داوطلب آزمایش دوم ویرایش ژنی شده اند.  سیستم CRISPR-Cas۹ به عنوان یک ابزار مهندسی ژنومی شناخته می شود که از آن برای اصلاح توالی های ژنی خاص در میان DNA استفاده می شود. Cas۹ پروتئینی است که همانند جفت قیچی مولکولی عمل کرده و به دقت بخش های خاصی از  DNA را بریده یا ویرایش می کند. اما اخیرا دانشمندان از تنوع های CRISPR-Cas۹ به عنوان ابزار تنظیم ژنی بهره گرفته اند تا ژن ها را با توجه به نیاز روشن یا خاموش کنند.

بیماران تا شش ماه (حداقل شش ماه اگر مدت زمان مراقبت طولانی تر نشود) بعد از دریافت ویرایش ژنی تحت نظر پزشکان و متخصصان هستند تا هر گونه عوارض جانبی ناشی از این تزریق مورد بررسی و درمان قرار گیرد.  محققان علت مراقبت پس از انجام ویرایش ژنی را اطمینان از عملکرد صحیح سلول های ویرایش شده اعلام کرده اند. با غیرفعال شدن پروتئین های PD-۱ عملکرد سلول های ایمنی مختل شده و سلول های سرطانی قادر به تکثیر شدن خواهند بود. اما محققان امیدوارند با ورود سلول های ویرایش شده بتوان به مقابله با تکثیر و پیشرفت سلول های سرطانی پرداخت.

ویرایش ژنی بهترین راه حل علیه سرطان نیست. همانطور که یکی از محققان دانشگاه کلمبیا معتقد است، ویرایش ژنی نیز می تواند تهدیدات و مشکلات پیچیده ای را به دنبال داشته باشد تا درمان با روش آنتی بادی بر روش ویرایش ژنی ترجیح داده شود.

مرجع : خبرگزاری مهر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
دریافت کد بورس رایگان
بلیت هواپیما چارتر