داروی درمان آلزایمر با ویروس فاضلاب تولید شد
کد خبر: ۵۵۵۲
تاریخ انتشار: 2015 July 23    -    ۰۱ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۸:۳۰
دانشمندان ویروسی را در فاضلاب کشف کرده‌اند که با استفاده از آن نوعی داروی منحصر‌به‌فرد را برای درمان بیماری‌هایی مانند پارکینسون، آلزایمر و کروتزفلد جاکوب (CJD) ارائه داده‌اند.
 
نتایج بدست آمده از آزمایش های انجام شده بر روی داروی تولیدشده از این ویروس نشان داد این دارو می تواند پلاک های موجود در موش های مبتلا به آلزایمر یا پارکینسون را تجزیه کند و حافظه و توانایی های شناختی حیوانات را ارتقا دهد.

نتایج امیدوارکننده بدست آمده از موش ها و میمون ها بدین معناست که سازنده آمریکایی این دارو به نام شرکت داروسازی «NeuroPhage» می تواند آزمایش بر روی انسان ها را شروع کند و این آزمایش های بالینی اوایل سال آینده میلادی آغاز خواهند شد.

به نظر می رسد این دارو انواع مختلف پلاک های دخیل در بیماری های مغزی انسان را هدف قرار داده و نابود می کند.

پلاک ها خوشه هایی از پروتئین های معیوب هستند که به تدریج انباشت شده و چسبناک می شوند. این پلاک ها نورون ها را از بین برده و موجب اختلال در حافظه و بروز دیگر ناتوانی های ذهنی می شوند. انواع مختلف پروتئین های معیوب در بیماری های مختلف مغزی دخیل هستند.

آزمایشات نشان داده داروی جدید سطوح پلاک های آمیلوئید بتا و انباشت های پروتئین تائو را کاهش می دهد که این پلاک ها و انباشت ها در بروز بیماری آلزایمر دخیل اند.

این دارو همچنین انباشت های پروتئین alpha-synuclein را نابود می کند که گمان می رود در بروز بیماری پارکینسون دخیل اند.

آزمایش ها همچنین نشان داده اند داروی جدید می تواند خوشه های معیوب ترانس تیرتین را هدف قرار دهد که این خوشه ها قلب و کلیه را مسدود می کنند.

این دارو علاوه بر این، انباشت های پروتئین پریون و عامل نوعی بیماری ناتوان کننده عصبی موسوم به CJD را هدف قرار می دهد.

کروتزفلد یاکوب (CJD) یک بیماری عصبی و کشنده تحلیل برنده مغز انسان است که در اثر پریون ها ایجاد می شود.

این بیماری در دهه 1920 توسط دو عصب شناس آلمانی به نام های هانس گرهارد کروتزفلد و آلفونس ماریا یاکوب توصیف شد.

این بیماری مردان و زنان را به نسبت مساوی در حدود 60 سالگی گرفتار می کند. بیماران دچار علائم روانی و رفتار مبهمی می شوند که پس از هفته ها و ماه ها به زوال عقل پیش رونده منتهی می شود و اغلب با حرکات غیرطبیعی بدن و اختلال دید همراه است.

جزئیات این موفقیت علمی در مجله «Molecular Biology» ارائه شده است.

ایسنا
 
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر