اموال بلوکه شده ۱۳۰میلیارد دلار است
کد خبر: ۵۱۵۸
تاریخ انتشار: 2015 July 17    -    ۲۶ تير ۱۳۹۴ - ۲۲:۰۰
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه میزان اموال بلوکه شده بانک مرکزی در خارج از کشور حدود ۱۳۰ میلیارد دلار است، گفت: اعدادی که برخی از مسئولان مطرح کردند، بخشی از منابع ارزی بلوکه شده ما است.

حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم در سخنرانی پیش از خطبه نماز جمعه تهران با اشاره به موضوع مذاکرات هسته ای، گفت: خدا را شکر که دولت و تیم هسته ای با پشتوانه مقام معظم رهبری و ملت، وظیفه خود را ادا کردند و این مذاکرات بعد از ۲۳ ماه به نتیجه رسید البته باید حاصل این توافق در مجلس شورای اسلامی مورد رسیدگی قرار گیرد تا خطوط قرمز در متن نهایی منظور شده باشد.

وی افزود: نتیجه مذاکرات متعلق به ملت ایران است و برای یک جناح خاص نیست؛ البته برخی از رسانه ها درصدد مصادره این رویداد به نفع یک جریان و گروه خاص هستند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به موضوع اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: اقتصاد مقاومتی، اقتصادی است برای مقاومت در مقابل فزون خواهی بیگانگان و سلطه گران، چرا که نظام سلطه می خواهد کشورهایی که مطابق الگوی آنها نیست را تسلیم کند و تحریم ها یک روش در راستای تحقق این هدف است.

مصباحی مقدم افزود: اقتصاد مقاومتی منحصرا مربوط به تحریم ها نیست بلکه مقام معظم رهبری نیز اشاره کردند که ما نیازمند پیاده کردن سیاست های اقتصاد مقاومتی هستیم و اگر تحریم ها هم برداشته شود، نیاز ما از این سیاست ها برطرف نخواهد شد.

وی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی، اقتصادی است برای همیشه جمهوری اسلامی نه برای شرایط تحریم، تاکید کرد: در این اقتصاد، واردات باید کاهش پیدا کند و صرفا در حوزه سرمایه و فناوری سوق یابد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تبیین تفاوت اقتصاد مقاومتی و اقتصاد ریاضتی تاکید کرد: دلیل برخی کشورهای اروپایی از اعمال اقتصاد ریاضتی متفاوت از اقتصاد مقاومتی است؛ چرا که آنها بدهی های سنگین دارند و تا یک دهه آینده از بحران خارج نمی شوند.

وی افزود: ایران یک دلار هم بدهی خارجی ندارد و حدود ۱۳۰ میلیارد دلار ذخایر خارجی دارد که در خارج از کشور و در حساب های بانک مرکزی است.

مصباحی مقدم تاکید کرد: برخی ابراز کرده اند که منابع بلوکه شده ما به عنوان مثال ۳۹ میلیارد دلار است که باید بگویم این رقم بخشی از منابع ارزی ماست که در خارج از کشور قرار دارد. مطالبات بانک مرکزی در واقع تمام درآمدهای نفتی ماست که به پول های بلوکه شده بانک مرکزی تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه اقتضای اقتصاد مقاومتی این است که اتکا به درآمد نفت را کم کنیم، گفت: ما در بودجه سال ۹۴ این اتکا را به بودجه نفت کاهش دادیم و حدود ۲۴ میلیارد دلار اتکای به درآمد نفت را در نظر گرفتیم.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تاکید کرد: نباید از درآمدهای نفتی و اموال آزاد شده صرفا به عنوان هزینه های جاری و معمول استفاده کنیم.

مصباحی مقدم با تاکید بر اینکه باید به اقتصادی دست پیدا کنیم که ضربه پذیری ما را از بین ببرد و فرصت تحریم را از دشمن بگیرد، گفت: از شاخصه های اقتصاد مقاومتی، بهره وری بالا و رویکرد جهادی است که باید همواره مدنظر قرار گیرد.

وی اظهار کرد: کشور تاکنون از شرایط تحریم فشار زیادی را متحمل شده به خصوص در چهار ماه اول امسال؛ چراکه فروش قیمت نفت نسبت به سال ۹۱ بسیار کاهش پیدا کرده و ما در سال ۹۱ نفت را ۱۱۰ دلار می فروختیم، اما اوایل امسال نفت را به قیمت ۵۰ دلار به فروش رساندیم.

مهر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر