قرصی برای کاهش مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی
کد خبر: ۴۸۷۷
تاریخ انتشار: 2015 July 14    -    ۲۳ تير ۱۳۹۴ - ۱۶:۲۱
 تدوین سند ملی پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر، معرفی قرصی برای پیشگیری 50 درصدی از مرگ و میر بیماری‌های قلبی، سرطان‌زا بودن تریاک، تربیت پزشکان با محوریت پیشگیری از جمله مباحث مطرح در نخستین جلسه اعضای کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر در کشور بود.

دکتر علی اکبر سیاری، معاون بهداشت وزیر بهداشت در جلسه اعضای کمیته پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر که در وزارت بهداشت برگزار شد، ضمن اشاره به اقدامات و برنامه‌های انجام شده در جهت پیشگیری و کترل بیماری‌های غیرواگیر، گفت: آموزش تغذیه سالم، فعالیت فیزیکی مناسب، غنی آرد با آهن و نمک با ید، آهن‌یاری در مدارس، ترویج تغذیه با شیر مادر، حمایت از مادران باردار، پیشگیری از مصرف دخانیات، بیماریابی و مراقبت از بیماری‌هایی نظیر دیابت، فشارخون، سرطان دهانه رحم، هیپوتیروئیدی نوزادان، فینل کتونوری و ثبت سرطان از جمله این اقدامات است.

وی اقدامات و مطالعات انجام شده برای تدوین سند ملی پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر را مورد اشاره قرار داد و افزود: عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ عوامل خطر رفتاری نظیر سیگار، غذاهای ناسالم، کم تحرکی، مصرف الکل و ... و همچنین عوامل خطر بیولوژیک. این دو دسته از عوامل خطر، بیماری‌های غیرواگیر را رقم می‌زنند و برای حل این مشکل باید کاری شود.

سیاری افزود: بنا به توصیه سازمان جهانی بهداشت، برای حل این مشکل باید از زمان بارداری و 1000 روز اول زندگی کار کرد. پس از آن نیز 2 تا 5 سالگی و سن مدرسه بسیار مهم است. برای حل مشکل چاقی به عنوان یکی از ریسک فاکتورهای مهم بیماری‌های غیرواگیر باید این سه دوره زندگی را مهم بدانیم. در این زمینه سندهای لازم را تدوین کرده و مقدمات اجرای آن را فراهم می‌کنیم.

وی با اشاره به هفت برنامه و هشت پروژه در حوزه بهداشت در قالب اجرای طرح تحول بهداشت، گفت: اقدامات مربوط به گسترش شبکه بهداشت در کشور انجام شده و تا پایان امسال در حدود 4 استان پایلوت می‌شود و در سال 95 در کل کشور اجرایی خواهد شد.

در ادامه دکتر ملک‌زاده، معاون فناوری وزیر بهداشت و عضو کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر نیز ضمن اشاره به مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی – عروقی، سرطان‌ها، COPD و ... گفت: عواملی نظیر رژیم غذایی نادرست، تحرک ناکافی، سیگار، الکل و ... عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر هستند.

وی در ادامه ضمن اشاره به برنامه پزشک خانواده ادامه داد: پزشکان خانواده مهارت کافی برای ارایه خدمات سلامت به مردم را کسب نکرده‌اند. متاسفانه از امکانات پزشکی نیز بعضا به صورتی نابجا استفاده می‌شود. به عنوان حدود 50 درصد آندوسکوپی‌هایی که در کشور انجام می‌شود، غیرضرور است. متاسفانه پزشکان ما آموزش ندیده‌اند که پیشگیری کنند بلکه آموزش می‌بینند که درمان کنند. البته در این زمینه مباحث فرهنگی هم مهم است.

ملک‌زاده تاکید کرد: پزشکان باید طوری تربیت شوند که اساس کارشان پیشگیری باشد. باید کاری صورت گیرد که بیماری‌ها شناسایی شوند و از بروز بیماری در افراد جامعه جلوگیری کرد.

این عضو کمیته ملی پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر سرطان‌هایی نظیر مری و معده را مورد اشاره قرار داد و گفت: در "گنبد" سرطان مری زیاد است و بررسی‌ها حاکی از آن است که نوع زندگی و فقر علت اصلی آن است و بهبود شرایط اقتصادی و اجتماعی مردم سبب نصف شدن موارد ابتلا به این سرطان شده است.

ملک‌زاده، مخدر "تریاک" را عاملی سرطان‌زا خواند و ادامه داد: این درحالیست که به اشتباه برخی تصور می‌کنند که تریاک عمر را طولانی کرده و از سکته جلوگیری می‌کند. تریاک از عوامل مهم خطر سرطان‌های دهان، مری، معده، حنجره، ریه، لوزالمعده و مثانه است. چای داغ نیز یکی از علل سرطان مری است. بر این اساس مشاهده می‌کنیم که باید سبک زندگی مردم تغییر کند.

این عضو کمیته ملی پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر با بیان اینکه در بیماری سرطان، زمان بسیار مهم است و علاوه بر لزوم پیشگیری از بروز این بیماری، باید آن را به موقع شناسایی و درمان کرد. برای پیشگیری از سرطان به زمانی 10 ساله نیاز است.

ملک‌زاده در جمع خبرنگاران نیز با معرفی قرص "پلی‌ پید" حاوی آسپرین، ضد چربی و فشار خون گفت: مطالعات این موضوع را انجام داده‌ایم و این قرص کاملا داخلی است و به زودی وارد بازار می‌شود که می‌تواند تا 50 درصد در کاهش مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی – عروقی بسیار موثر باشد.

ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار