چگونه به جنگ ناامیدی برویم؟
کد خبر: ۴۳۸۲
تاریخ انتشار: 2015 July 09    -    ۱۸ تير ۱۳۹۴ - ۱۶:۰۰
آیا تا به حال ناامیدی را تجربه کرده اید؟ نگویید نه که می توان گفت بیشتر افراد دست کم یک بار در زندگی حس ناامیدی به سراغشان آمده است.

به گزارش جی پلاس، روش هایی برای مهار ناامیدی وجود دارند که آنها را به شما معرفی می کنیم:

نکته مهم

به یاد داشته باشید که هرگز ناکامی‌ های خود را در قالب عجز و ناتوانی یا خشم به نزدیکان خود نشان ندهید.

اخبار نا‌امیدکننده و اتفاق های بدی که می‌ افتد تمام ذهن شما را درگیر می‌ کند و اینجاست که این اتفاق های بد از شما مطالبه می‌ کند و شما باید مقرری‌ اش را بپردازید.

بنابراین، زمان هایی وجود دارد که شما به واسطه خبرهای بدی که ناگهان به شما می‌ رسد احساس ناامیدی می‌ کنید و تا حدودی این خبرها به شما القا شده است که باعث شده شما به این ناامیدی برسید، احساسی که منجر به ناامیدی در کار و ازدواج می‌ شود و احساس بدی که به شما دست می‌دهد و این حقیقت است.

اما واقعیت این است که ذهن انسان‌ ها کاملاً به این مسائل واکنش نشان می‌ دهد؛ بنابراین شرایط دشوار و سختی که یک فرد در آن قرار می‌ گیرد تاحدودی می‌ تواند مسیر غلبه بر آن را پیدا کند و بدرخشد.

درحقیقت شیوه‌‌ ای که مغز ما بر اساس آن طراحی شده امکان ندارد که اجازه دهد این غم و اندوه طولانی مدت ادامه پیدا کند.

بعضی زمان ها ما نیاز به تلنگر داریم، یک یادآوری ملایم که به ما کمک می‌ کند که با ناامیدی خودمان کنار بیاییم و این درست آن چیزی است که در این مقاله آورده شده است.

بنابراین، احساس ناامیدی با اخبار بد دم‌دست و ناگهانی به طریقی احساس ناامیدی را در خودتان و احساس ناامیدی در کار و احساس ناامیدی در ازدواج برگردانده و شما آن را در خود انباشته می‌ کنید.

مقابله با ناامیدی
مقابله با هر ناامیدی  که ممکن است در محیط کار، روابط اجتماعی با دوستان باشد تا حدودی از یک روش خاصی تبعیت می‌ کند البته گام‌ هایی که برای مقابله برداشته می‌ شود بر اساس شرایطی که فرد در آن قرار گرفته است ناامیدی را تغییر خواهد داد اما این موضوع به شدت به شرایط بستگی دارد وگرنه نحوه برخورد یکی است.

مراحلی که در زیر می‌آید نحوه غلبه بر یأس و ناامیدی را نشان می‌ دهد.

گریه، ‌لطفاً گریه کنید
به یک پستوی مخفی بروید (گریه کنید) فیلمی غم‌انگیز تماشا کنید خودتان را در حمامی محبوس کنید،‌ زیر دوش آب بروید و هر آنچه را که دوست دارید انجام دهید اما گریه کنید.

گریه کردن به اشتباه علائم ضعف گفته شده است به ویژه جایی که مردان بیشتر نگران این مسأله هستند.

گریه کردن مکانیزمی است که همه هیجان های درونی را تخلیه می‌ کند، همچنین تمام استرس ها و تنش‌ ها را از شما دور می‌ کند و احساس راحتی و سبکی می‌ کنید.

بنابراین اگر اشک تان می‌ خواهد سرازیر شود جلویش را نگیرید و بگذارید سرازیر شود. تنها زمانی که شما به ذهنتان اجازه خلاصی از سموم را می‌ دهید قادر خواهید بود که گام‌ های مورد نیاز برای خوب شدن و التیام را بردارید.

اتفاق ها را بپذیرید
هر چیزی که برای تان اتفاق می‌ افتد را بپذیرید، ‌بسیاری از افراد می‌ خواهند از زیر بار احساس های غم‌انگیز شانه خالی کنند چرا که برای آنها دردناک است اما تنها پذیرفتن واقعیت است که آنها را آرام خواهد کرد.

اتفاق ناامیدکننده‌ ای را که در زندگی‌ تان روی می‌دهد بپذیرید.
اما چرا پذیرفتن اتفاق های زندگی برای مقابله با احساس های ناخوشایند ضروری است؟
زیرا در این صورت افکارتان آرام نخواهد شد و شما با آنها کنار نخواهید آمد.

افکار منفی و ناامید کننده در آینده با کمترین تحریکی اوج گرفته و حتی بیشتر از آنچه که شرایط ایجاب می کند،‌ منجر به آزار فرد می‌ شود.

خودتان را متحول کنید
برخی از افراد وجود دارند که به شدت به عمق فاجعه رفته و آنقدر در غم خود فرو می‌ روند که حاضر نیستند از آن شرایط بیرون بیایند.

انسان ها در دلسوزی به خویشتن و فاز «وای بر من» مستعد هستند. اما اگر این فاز نگذرد و اجازه داده شود که احساس های بد در زندگی روزمره شما مداخله کند، در نتیجه بر بهره‌وری و آرامش ذهن شما تأثیر خود را می‌ گذارد. این لحظه زمانی است که باید با خودتان بگویید که «دیگر بس است» و باید سعی کنید خودتان را تغییر دهید و به زندگی ادامه دهید.

خانه را به محل شادی تبدیل کنید
بدون شک، احساس ناامیدی  از شکست‌ های مکرر و شادی‌ های اندکی که مردم به دنبال شان هستند به وجود می‌ آیند.

در چنین زمان هایی چه کار باید کرد؟
بسیاری از چیزهایی که افراد باید واقعاً انجام دهند این است فیلم‌ های خنده دار تماشا کنید که خنده شما را تضمین کند. وقت های خودتان را با فردی که به آن علاقه دارید و کسانی که شما را خوشحال می کنند، بگذرانید.

به دنبال ورزش‌ های ماجراجویانه بروید. چای بنوشید. با افرادی که به طبیعت علاقه‌ مندند رابطه داشته باشید. کتاب بخوانید. گفتارهای بلندپروازانه بخوانید. کشف کنید که چه چیزی در زندگی، شما را به پیش می‌ برد و اینها هستند که جایگزین افکار ناامید کننده می شوند.

و اگر هیچ کدام از این ها به شما کمک نکرد، خودتان را مجبور کنید که بخندید و این خنده اجباری علائمی را به مغزتان می‌ فرستد و شما را خوشحال می‌ کند و احساس شما به آهستگی اما به طور قطع بهتر می‌ شود و  فهرستی از چیزهایی را که شما را شاد می‌ کند، در نظر بگیرید که کمک می‌ کند تا بدانید که چگونه به بی خیالی و آرامش برسید.

با احساسات منفی مقابله کنید
در مورد رویداد غم‌ انگیزی که رخ داده است بیندیشید و آن را با آنچه که اتفاق افتاده است، در چشم‌انداز زندگی خود قرار دهید. آیا این مسأله‌ ای که برای شما به وجود آمده اثر ماندگار و طولانی مدتی در زندگی شما خواهد داشت. آنچه که اکنون اتفاق افتاده آیا در سال های آینده برای شما مهم خواهد بود؟

اگر حلقه پاسخ‌ ها به یک «نه» برمی‌گردد پس شما می‌ دانید که همه این چیزها به شکل جزر و مدی است که می‌گذرد.

در اینجا چیزی که در مورد آن فکر می‌شود، حتی اگر پاسخ‌ ها در دایره «بله» مشخص باشد که آن معمولاً این چنین نمی‌ تواند باشد.

در این گونه مواقع احساس های منفی منجر می‌شود که به درستی فکر نکنید، بنابراین آن چیزی که شما ممکن است به آن فکر کنید و در زمانی که عصبانیت و خشم شما کاهش می‌ یابد، آن چیزی که بر جای می‌ماند، جدی نخواهد بود.

بنابراین،‌ افکار خودتان را به فهم اینکه احساس های منفی و اثرات آنها ماندگار نیستند باز کنید و از اکنون اجازه دهید که با آنها مقابله کنید.

برنامه‌ ریزی کنید
آنچه که به شما کمک می‌ کند تا از ناامیدی که شما را در درجه های مختلف تحت تأثیر قرار می‌ دهید دور باشید، کشیدن یک نقشه است.

لیستی از همه چیزهایی که از اتفاق ها و رویدادها یاد گرفته‌ اید بنویسید.
درس هایی که یاد گرفته‌ اید و مواردی که تجربه کرده‌ اید و چیزهایی که به شما کمک کرد تا بیابید که کجا هستید و چرا این چیزها ضروری است؟! چرا که آن کمک می‌ کند که بدانید که چیزهای بیشتری درباره مردم و خودتان بدانید و اینکه چگونه شما باید یا نباید اگر  مسائل مشابهی درآینده اتفاق افتاد واکنش نشان دهید یا ندهید.

این همان چیزی است که ما همیشه به دنبالش هستیم؛ درس هایی که ما یاد گرفتیم و چیزهایی که می‌ توانیم از یک اتفاق نتیجه‌ گیری کنیم.

بعد از این شما یک طرح و نقشه دارید و تشخیص می‌ دهید که با انجام آن احساس راحتی کنید و آن کمک می‌ کند که شما آن را به راحتی یک مکالمه ساده با دوستان انجام دهید.

بعد از آن شما احساس راحتی بیشتری می‌ کنید و این ناامیدی ‌هایی که همواره شما را تهدید می‌ کرد و احساس کاستی می‌ کردید برطرف می‌ شود و با این طرحی که شما برای مقابله با ناامیدی انتخاب کردید اکنون ایده‌ ای دارید که نشان می‌ دهد چه چیزی نیاز است انجام شود و چه دوره‌ ای را باید پی‌گیری کنید.

بنابراین بعداً شما درباره بسیاری از چیزها کوتاه می‌ آیید.
اما به خاطر بسپارید که همواره چیزهایی وجود دارند که باعث ناامیدی می‌شود اما آنچه که ما درباره آن باید بدانیم این است که چه چیزی مهم است.

منبع: دکتر سلام
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر