سلامت قلب با شکلات
کد خبر: ۴۱۸۶
تاریخ انتشار: 2015 July 07    -    ۱۶ تير ۱۳۹۴ - ۱۲:۵۵
همیشه بحث بر سر مفید بودن شکلات برای قلب بین دانشمندان و محققان زیاد بوده است، اما تحقیقات اخیر نشان می‌دهد خوردن منظم شکلات شیری یا تلخ می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و سکته را کاهش دهد.

محققان بریتانیایی دریافته‌اند میانسالان یا سالمندانی که روزانه 100 گرم شکلات مصرف می‌کنند، قلب سالم‌تری دارند.

افراد حاضر در این تحقیق از شکلات شیری که در واقع به دلیل وجود شکر بیشتر و چربی نسبت به شکلات تلخ ناسالم‌تر است استفاده کردند.

با این‌که ثابت شده است مصرف شکلات می‌تواند بر سلامت قلب افراد تاثیر مثبت داشته باشد، این رابطه هنوز از طرف کارشناسان یک رابطه علت و معلولی معرفی نشده است.

تیم تحقیقاتی یافته‌هایش را براساس بررسی‌های انجام شده روی 21 هزار فرد به‌دست آورده که در مطالعه‌ای شرکت داشتند هدفش بررسی تاثیر رژیم مربوطه در طولانی مدت روی 25‌‌هزار مرد و زن انگلیسی بوده است.‌ این افراد 12 سال تحت مراقبت بودند که دراین مدت 14 درصد از آنها دچار بیماری‌های قلبی یا سکته شدند.

از این رو تحقیقات مشخص کردند افرادی که روزانه 100 گرم شکلات مصرف می‌کنند 14 درصد کمتر در معرض خطر بیماری‌های قلبی و 23 درصد کمتر در معرض سکته قلبی نسبت به کسانی که اصلا مصرف نمی‌کنند قرار دارند.

پس از انجام‌ تحقیق مربوطه، محققان برای قوت بخشیدن به نتایج، یافته‌ها و داده‌های 9 بررسی دیگر را در همین زمینه با هم ادغام کردند.‌ در نتیجه، نمونه آماری به 158‌هزار فرد افزایش یافت و در پی آن یافته‌ها سندیت بیشتری پیدا کردند.

یافته‌های جدید نشان می‌دادند افرادی که روزانه 100 گرم شکلات مصرف می‌کنند تا 29 درصد کمتر به بیماری‌های قلبی و 21 درصد به سکته قلبی و 45 درصد کمتر دچار مرگ در اثر بیماری یا سکته قلبی می‌شوند.‌ البته باید به این نکته توجه کرد که مطالعه مربوطه تنها روی میانسالان و سالمندان انجام شده و تاثیر شکلات روی جوانان، نوجوانان یا کودکان مورد بررسی قرار نگرفته است.

دکتر مارک اورمان، متخصص قلب و عروق پیشگیرانه در انستیتو قلب سدارس سینای در لس‌آنجلس در این باره می‌گوید: یافته‌ها نشان داده‌اند که شکلات به طور کل برای قلب مفید است، اما هنوز نمی‌دانیم که چه چیزی در شکلات باعث می‌شود که چنین خاصیت و تاثیری داشته باشد.

بیشتر تحقیقاتی که پیش از این در این زمینه انجام شده بود، تنها از خواص شکلات تلخ صحبت کرده بودند، ولی تحقیقات جدید نشان می‌دهند هر نوع از شکلات می‌تواند برای قلب مفید باشد.

ولی پزشکان این مطالعه بارها بر این که نباید این رابطه را به شکل یک رابطه علت و معلولی دید تاکید داشته‌اند. دکتر اورمان در این‌باره می‌گوید: افراد نباید تنها روی تاثیر مثبت شکلات روی قلب برای داشتن قلب سالم‌تر بسنده کنند.

جام جم
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر