سرطان هایی که همراه غذا می خوریم
کد خبر: ۴۱۵۳
تاریخ انتشار: 2015 July 07    -    ۱۶ تير ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۱
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اشاره به شروع بیش از یکساله طرح سنجش نیترات در محصولات کشاورزی اظهار کرد: هنوز اطلاعات در این زمینه تکمیل نشده و اجرای طرح کماکان ادامه دارد.
 
دکتر قباد محمدی با بیان اینکه استفاده از کودهای شیمیایی در کشور تقریبا با میانگین جهانی برابر است، گفت: خطری که در زمینه کودهای شیمیایی وجود دارد، استفاده بیش از حد از نیترات است.
 
وی اظهار کرد: بالا رفتن نیترات در محصولات کشاورزی مانند سبزیجات و میوه‌جات احتمال سرطان‌زایی محصول را افزایش می‌دهد.
 
محمدی اظهار کرد: تا حدی وجود نیترات در محصول طبیعی است، زیرا ریشه برخی گیاهان نیترات خاک را جذب می‌کند و کاری در این زمینه نمی‌توان کرد و در یک حد مجاز وجود نیترات مانعی ندارد.
 
وی افزود: همچنین در مواردی خاک و آب مورد استفاده حاوی نیترات هستند و اینگونه نیست که تنها منبع نیترات موجود در گیاه از طریق کود فراهم شده باشد.
 
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه افزود: تنها مسئله مهم این است که نیترات از هر منبعی که تامین می‌شود از حد مجازی در محصولات کشاورزی بالا نرود.
 
وی اظهار کرد: در همین راستا همواره نظارت‌هایی را بر عرضه محصولات کشاورزی در میدانهای میوه و تره بار استان داشته‌ایم.
 
محمدی افزود: از ابتدای سال گذشته طرح سنجش نیترات محصولات کشاورزی در سطح اماکن عرضه محصولات کشاورزی استان آغاز شده که در حال حاضر نتایج آن تکمیل نشده و این طرح هنوز ادامه دارد.
 
وی با بیان اینکه آزمایشات در این زمینه برای جمع آوری اطلاعات در زمینه میزان نیترات موجود در محصولات کشاورزی است، گفت: تمام آزمایشات ما فعلا تنها برای جمع‌آوری یک بانک اطلاعاتی در زمینه میزان این ماده شیمیایی در محصولات است و نتایج آن به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای تصمیمات بعدی ارسال می‌شود.
 
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در خصوص آخرین وضعیت نیترات در محصولات کشاورزی استان، اظهارکرد: با نمونه برداری‌های انجام شده میزان نیترات در برخی محصولات بالا و نگران کننده و در برخی دیگر در حد مجاز بوده و فعلا تا جمع‌آوری نهایی اطلاعات و آزمایشات در فصول مختلف سال نمی‌توان در خصوص وضعیت نیترات محصولات کشاورزی استان اظهارنظر کرد.
 
منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار