پاسپورت ایرانی با طرحی جدید+عکس
کد خبر: ۳۹۸۸
تاریخ انتشار: 2015 July 05    -    ۱۴ تير ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۴
گذرنامه مدرکی رسمی است که توسط دولت‌ها برای شهروندان صادر و به‌ عنوان سند هویتی آن‌ها برای سفر به دیگر کشورها شناخته می‌شود. این سند بین‌المللی با وجود آن‌که در در سراسر دنیا معیاری برای صدور مجوز ورود مسافران خارجی تلقی می‌شود، اما براساس این‌که صادرکننده‌ی آن کدام کشور باشد، درجه اعتبار متفاوتی دارد.


طراحی جدید روی پاسپورت ایرانی + تصویر
امروزه در دنیا کشورها تلاش می‌کنند علاوه‌ بر بالا بردن امنیت گذرنامه، این مدرک هویتی را از لحاظ ظاهری زیباتر کنند. برای مثال جلد پاسپورت در کشور نروژ به رنگ‌های غیرمرسومی مانند سفید، آبی فیروزه‌ای و قرمز است و نشان جدید طلایی‌رنگ تاج ملی روی آن حک شده است. همچنین با تاباندن اشعه ماورای بنفش به صفحات داخلی گذرنامه، شفق‌های قطبی موجود در منظره آسمان شب تابش می‌کنند.
گذرنامه شهروندان کانادایی به‌شکل کلی تغییر کرده و اخیرا از تصاویر بناهای تاریخی و نمادهای کانادا در برگه‌های داخلی استفاده شده است. البته این تصاویر فقط زیر نور ماورای بنفش دیده می‌شوند. با این کار و نیز استفاده از چیپ بیومتریک در داخل گذرنامه‌ها، امنیت این دفترچه‌ها را تا حد قابل توجهی بالا رفته و جعل کردن آن دشوارتر شده است.طراحی جدید روی پاسپورت ایرانی + تصویر
مسجد امام اصفهان


گذرنامه‌های جدید جمهوری اسلامی ایران نیز در طراحی جدیدش با تصاویری از آثار و بناهای شاخص کشور و همچنین برخی آثار ثبت جهانی‌شده مزین شده است. جلد این گذرنامه‌ها به رنگ زرشکی است.طراحی جدید روی پاسپورت ایرانی + تصویر


عالی‌قاپو


در صفحات داخلی این گذرنامه، طرح‌هایی از حرم مطهر امام‌رضا (ع)، آرامگاه حافظ، تخت جمشید، ارگ بم، آرامگاه ابوعلی سینا، آرامگاه فردوسی، آرامگاه خیام نیشابوری، آرامگاه شیخ صفی‌الدین اردبیلی، آرامگاه عطار نیشابوری، عمارت عالی‌قاپو، مسجد امام‌خمینی (ره) اصفهان، مصلی امام‌خمینی (ره) تهران، خانه بروجردی‌های کاشان، برج آزادی و در صفحه آخر نیز طرحی برگرفته از نقوش محراب مسجد جامع اصفهان دیده می‌شود.

منبع:باشگاه خبرنگاران
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر