خودروهای شاسی‌بلند ۲ میلیون تومان!
کد خبر: ۳۹۰۰
تاریخ انتشار: 2015 July 04    -    ۱۳ تير ۱۳۹۴ - ۱۹:۲۰
در پی وقوع سرقت های مشابه چندین دستگاه خودرو جیپ ، پاترول و تویوتا لندکروز در منطقه یوسف آباد و قلهک که در آن سارق یا سارقان با خودروهای نیسان یدک کش و جرثقیل ویژه حمل خودرو اقدام به سرقت خودروها کرده بودند ، پرونده ای ضمن اخذ دستور قضایی از شعبه ششم بازپرسی دادسرای ناحیه ۴ تهران با موضوع سرقت خودرو تشکیل و برای رسیدگی ویژه به پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ ارجاع داده شد .

کارآگاهان تیم مبارزه با سرقت خودرو پایگاه سوم پلیس آگاهی با مراجعه به محل های سرقت و انجام تحقیقات از تعدادی از کسبه محل و بهره گیری از تصاویر دوربین های مداربسته تعدادی از مراکز تجاری موفق به شناسایی تعدادی از خودروهای یدک کشی شدند که اقدام به انتقال خودروها به مکان های دیگر کرده بودند .

با شناسایی تعدادی از خودروهای یدک کش ، تحقیق از رانندگان در دستور کار قرار گرفت و مشخص شد که تمامی آنها پس از تماس تلفنی فردی ناشناس با لهجه غلیظ متعلق به غرب کشور و واریز پول کرایه جرثقیل به حساب آنها از طریق سیستم شتاب و پیش از هرگونه انجام کار ، اقدام به انتقال خودروها به تعدادی از باربری های جنوب شهر تهران به ویژه در مناطق اتوبان آزادگان ، مولوی و شوش کرده اند .

رانندگان خودروهای یدک کش در اظهاراتی مشابه ادعا کردند : فرد ناشناسی طی تماس تلفنی با شماره های تماس آنان که روی خودروهای یدک کششان درج شده است عنوان می کرد که ماشینش دچار نقص فنی شده و سپس هزینه انتقال خودرو را می پرسید ؛ پس از آن شماره حساب های ما را می گرفت و پول انتقال خودروها را پیشاپیش واریز می کرد و مجددا تماس می گرفت و آدرس دقیق محل پارک خودرو را به ما می داد ؛ ما نیز که در آن شرایط پول کرایه جرثقیل و حمل خودرو را دریافت کرده بودیم و به نوعی در کار انجام شده قرار گرفته بودیم ، به محل پارک خودروها مراجعه و صرفا پس از مطابقت مشخصات ظاهری خودروها با مشخصات اعلام شده از سوی فرد تماس گیرنده اقدام به انتقال آنها به مراکز باربری جنوب تهران می کردیم و پس از آن هیچ اطلاعی از خودروها نداریم .

در ادامه تحقیقات و با شناسایی باربری های محل انتقال خودروهای سرقت شده ، کارآگاهان به این مراکز مراجعه کرده و به تحقیق از مدیران آنها پرداختند ؛ در بررسی اظهارات مدیران پایانه های باربری ، اظهارات رانندگان خودروهای یدک کش تأیید و مشخص شد که به همان شیوه مشابه ، فردی ناشناس در طی تماس تلفنی با پایانه باربری و در ادامه واریز پول به حساب از آنها درخواست می کرده تا خودروهای به سایر شهرهای کشور به ویژه در شهرهای مرزی غرب کشور انتقال و در آنجا تحویل داده شوند .

در شرایطی که سارق اصلی در هیچکدام از سرقت ها و حتی در انتقال خودروها به شهرهای مرزی کشور حضوری مستقیم نداشت و صرفا از طریق تماس های تلفنی و نهایتا پرداخت هزینه انتقال خودروها اقدامات مجرمانه خود را انجام داده بود، کارآگاهان تحقیقات خود را بر روی آن دسته سارقان خودرو حرفه ای متمرکز کردند که در سال های گذشته و دقیقا به همین شیوه و شگرد سرقت های خود را انجام داده بودند .

با توجه به کمترین اطلاعات موجود در خصوص هویت متهم پرونده و تنها در شرایطی که تنها سرنخ موجود مربوط به لهجه خاص فرد تماس گیرنده بود ، سرانجام کارآگاهان با بررسی سوابق مجرمان سابقه دار اطلاع پیدا کردند که یکی از مجرمان سابقه دار در زمینه سرقت خودرو به نام "صباح . ع" ۴۳ ساله باید یکی از عوامل سرقت باشد .

بررسی سوابق صباح . ع حکایت از آن داشت که وی در سال ۱۳۸۶ به همین شیوه و شگرد اقدام به سرقت خودروها و انتقال آنها به شهرهای مرزی غرب کشور کرده که در همان سال توسط اداره مبارزه با سرقت خودرو پلیس آگاهی تهران بزرگ شناسایی ، دستگیر و روانه زندان شده است ؛ در بررسی سوابق زندان متهم مشخص شد که وی در اوایل سال ۱۳۹۳ از زندان آزاد ، محل سکونت سابق خود را در محدوده میدان راه آهن و پس از متارکه از همسرش بلامکان شده است .

با توجه به احتمال طراحی و در واقع انجام سرقت ها توسط صباح . ع، کارآگاهان با بهره گیری از اطلاعات موجود در سوابق وی با اخذ نیابت قضایی به مرزهای غربی کشور اعزام و در تحقیقات پلیسی اطلاع پیدا کردند که صباح از چندی پیش اقدام به فروش انواع خودروهای پاترول، جیپ و به ویژه تویوتا لندکروز در برخی شهرهای مرزی و به افرادی خاص کرده است .

با بهره گیری از اطلاعات به دست آمده ، تعدادی از خودروهای مسروقه در همان شهرهای مرزی شناسایی و در بررسی سوابق آنها مشخص شد که تمامی خودروها دارای سابقه سرقت به همان شیوه و شگرد انتقال با خودروهای ویژه حمل خودرو هستند که ضمن انجام هماهنگی های لازم این خودروها توقیف، به تهران منتقل و خریداران خودروها نیز به اتهام خرید خودرو مسروقه دستگیر و در تحقیقات صراحتا به اطلاع داشتن از موضوع سرقتی بودن خودروها و خرید خودروها به قیمت چند میلیون تومان ۲ الی ۳ میلیون تومان از صباح . ع اعتراف کردند .

در تحقیقات از این افراد مشخص شد که خودروهای سرقتی برای انتقال محموله های قاچاق و به ویژه سوخت قاچاق مورد استفاده قرار داده می شدند و در صورتیکه خودروهای استفاده شده در زمان انجام قاچاق کالا توسط پلیس شناسایی مورد شناسایی قرار می گرفتند ، بلافاصله نسبت به رهاسازی آنها اقدام و مجددا خودروی دیگری را برای اقدامات غیرقانونی خود تهیه می کردند .

با توجه به اطلاعات به دست آمده ، کارآگاهان با اطمینان از ادامه فعالیت و حضور صباح در شهر تهران ، اقدامات ویژه ای را برای شناسایی مخفیگاه وی در دستور کار قرار داده و نهایتا موفق به شناسایی مخفیگاه صباح در یک مسافرخانه در خیابان مولوی شدند و سرانجام در ساعت ۵ صبح روز بیست و ششم خرداد ماه امسال و در شرایطی که متهم در حال استراحت بود ، کارآگاهان خود را به بالای سر وی رسانده و او را دستگیر و به پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل کردند .

صباح که به هیچ عنوان قادر به رانندگی با خودرو نیست پس از انتقال به پایگاه سوم پلیس آگاهی صراحتا به ده ها فقره سرقت به همین شیوه و شگرد و همچنین فروش خودروهای مسروقه به قاچاقچیان سوخت و کالا در غرب کشور اعتراف کرد.

متهم در خصوص نحوه شناسایی خودروها نیز به کارآگاهان گفت : به صورت پیاده در کوچه ها و خیابان ها پرسه زنی می کردم تا خودرویی را پیدا کنم که بررسی شواهد خودرو حکایت از آن داشته باشد که مالک آن مدت زمانی نسبتا طولانی به آن مراجعه نکرده باشد ؛ سپس با شماره تماس خودروهای ویژه حمل خودرو تماس گرفته و خود را به عنوان مالک ماشین ها معرفی می کردم و ... .

سردار عباسعلی محمدیان ، رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ ، با اعلام این خبر گفت : در بازرسی از مخفیگاه متهم و همچنین بررسی سوابق سرقت های مشابه به عمل آمده و همچنین اسناد و مدارک به دست آمده از پایانه های باربری و ... ، اسناد و مدارک زیادی متعلق به جابجایی ده ها دستگاه خودرو مسروقه به مرزهای غربی کشور کشف و متهم نیز صراحتا به ده ها فقره سرقت خودرو و فروش آنها به افرادی خاص اعتراف کرده که با انجام تحقیقات پلیسی ، ضمن شناسایی و دستگیری تعدادی از این خریداران خودروهای سرقتی و معرفی آنها به دستگاه قضایی بیش از ۴۰ دستگاه خودرو مسروقه از آنها کشف ، توقیف و به پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل شده است .

براساس گزارش پلیس آگاهی تهران بزرگ ، محمدیان با اشاره به انجام عمده سرقت ها در مناطق جنت آباد، یوسف آباد، قلهک، نظام آباد، نیروی هوایی، نارمک، دیباجی، سهروردی، رسالت، تهرانپارس، میدان امام حسین(ع) و ... گفت: با توجه به سوابق متهم در انجام سرقت به این شیوه و شگرد و احتمال ارتکاب سرقت های بیشتر توسط این متهم حرفه ای ، قرار بازداشت قانونی از سوی مقام قضایی صادر و متهم برای انجام تحقیقات تکمیلی و شناسایی دیگر جرایم ارتکابی در اختیار پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفته است .

افکار نیوز
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر