بارندگی در گرمترین روزهای سیستان
کد خبر: ۳۸۸۲
تاریخ انتشار: 2015 July 04    -    ۱۳ تير ۱۳۹۴ - ۲۰:۳۰
رئیس اداره هواشناسی سراوان گفت: با وجود ادامه وزش بادهای 120 روزه در شمال سیستان و بلوچستان و گرمای 48 درجه‌ای هوا در نقاط مختلف این استان، رئیس اداره هواشناسی سراوان خبر داد که 22 میلی متر باران در ایستگاه باران‌سنجی "آشار" از توابع شهرستان مهرستان باریده است.

عبدالناصر ملک زاده در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه سیستان و بلوچستان اظهار کرد: در دو روز گذشته بارش‌های پراکنده باران، برخی روستاهای حومه شهرستان سروان را فرا گرفته است که بیشترین بارش‌ها مربوط به ایستگاه بارانسنجی بخش "آشار" در جنوب غربی سراوان با 22 میلی متر است.

بر اساس گزارش‌های محلی شدت بارندگی در این بخش سبب تخریب برخی دیوارهای منازل مسکونی و خسارت به برخی تاسیسات شده است. علاوه بر این بارش باران سبب جاری شدن سیلاب در برخی معابر روستاهای بخش آشار از توابع شهرستان مهرستان نیز شده است.

رئیس اداره هواشناسی سراوان همچنین گفته که در روز گذشته 10 میلی متر باران در ایستگاه بارانسنجی "اسلام آباد" سراوان نیز باریده است.

وی همچنین گفت: مجموع بارش‌های سراوان از ابتدای امسال تا کنون 2.3‌ میلی متر بوده است که نسبت به سال گذشته 94 درصد کاهش یافته است، بطوری‌که ما فقط در فروردین سال گذشته 43 میلی متر بارندگی ثبت کرده‌ایم.

ملک زاده در ادامه افزود: کارشناسان پیش بینی اداره کل هواشناسی استان چهارشنبه این هفته پیش بینی رشد ابر و رگبار پراکنده باران در ارتفاعات جنوب شرق استان را کرده بودند که این بارش‌ها در دو روز گذشته اتفاق افتاد.

این مسئول در بخش دیگری با بیان اینکه در هفته گذشته دمای هوای سراوان در پنج روز 40 و بالاتر از 40 درجه سانتی گراد بوده است، افزود: در طول این هفته وزش باد و گرد و خاک نیز در سراوان رخ داده که بیشترین سرعت باد ثبت شده در ایستگاه سینوپتیک شهر 54 کیلومتر بر ساعت بوده است.

بر اساس آمارهای هواشناسی در دوم تیرماه امسال، دمای هوای دو ایستگاه هواشناسی در شهرستان‌های دلگان و راسک در سیستان و بلوچستان به 50 درجه سانتیگراد بالای صفر رسیده است، در همین روز دمای هوای 15 شهرستان سیستان و بلوچستان بین 40 تا 50 درجه سانتی گراد گزارش شده بود.

بر پایه این آمار، در یک هفته گذشته چند ایستگاه هواشناسی از این استان با دمای هوای بالاتر از 47 درجه سانتیگراد، گرم‌ترین نقاط کشور شناخته شدند.

ایسنا

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر