استمداد از کلاه قرمزی برای ساخت فیلم ایرباس
کد خبر: ۳۸۵۶
تاریخ انتشار: 2015 July 04    -    ۱۳ تير ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۳
 هر سال که به دوازدهم تیرماه سالروز حمله ناجوانمردانه ناو امریکایی به ایرباس ایرانی نزدیک می‌شویم، درباره‌ کم‌کاری سینما و تلویزیون برای تصویرسازی این فاجعه سخن‌ها گفته می‌شود.

یکی از قدیمی‌ترین پروژه‌های سینمایی مرتبط با این موضوع «یو. اس. اس. وینس...» نام دارد؛ پروژه‌ای که سعید اسدی کارگردان ایرانی دو دهه قبل برای تولید آن به کشور آمد. اسدی سعی داشت براساس فیلمنامه‌ای که خودش نگارش کرده بود، این فیلم را به تولید برساند اما قرارگیری در چرخه تهیه‌کنندگان تجاری از یک سو و بوروکراسی سیستم‌های دولتی از طرف دیگر مسیر او را تغییر داد.

از چهار سال قبل و بعد از آن که اسدی تجربیات متعددی در سینمای بدنه از «آواز قو» گرفته تا «سیب سرخ حوا» را انجام داد بار دیگر تولید این پروژه به صورت جدی در دستور کار قرار گرفت و حتی برای تولید آن یکی از ‌تهیه‌کنندگان باتجربه سینمای ایران یعنی قاسم قلی‌پور برگزیده شد اما متأسفانه در چهار سال اخیر هیچ اتفاقی درباره این پروژه روی نداد. سعید اسدی، کارگردان این فیلم که این روزها در خارج از ایران به سر می‌برد، در گفت‌وگویی ضمن ابراز علاقه خود برای تولید این فیلم گفته است: من هر چه پس انداز دارم برای ساخت این فیلم خواهم گذاشت اما نیاز وافر دارم به کمک سخت‌افزاری ارگان‌های متولی که همواره از من دریغ شده است.

قلی‌پور تهیه‌کننده «یو. اس. اس. وینس...» نیز با نگارش دلنوشته‌ای با زبانی طنز از این گفته که انگار باید برای تولید این فیلم از گروه سازنده «کلاه قرمزی» استفاده کند! قلی‌پور نوشته است: 

دوازدهم تیرماه بیست و هفتمین سالگرد فاجعه ایرباس که امید به ساخت فیلم آن را داشتم... اگرچه تاکنون تلاش و پیگیری من در تأمین منابع مالی برای ساخت فیلم سینمایی «یو. اس. اس. وینس...» در راستای فاجعه هواپیمای ایرباس به جایی نرسید ولی به احترام قربانیان این ترور ناجوانمردانه امریکا، ناامید نیستم. شاید با اجازه حمید خان مدرسی و حمیدجان جبلی و ایرج طهماسب و به یاری «کلاه قرمزی» و «جیگر» در جلب نظر و حمایت یک «فامیل دور» باشیم تا سرمایه نسبتاً پرهزینه این فیلم ملی را فراهم کنم. صدالبته پشتیبانی «پسرخاله» هم بسیار مفید خواهد بود. به قول ابوالقاسم‌خان حالت: «پارگی را به صراحت نتوان فاش نمود/به کنایه سخن از طرز رفو باید کرد»
منبع: جوان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر