تاثیر عصاره پیازدر کاهش قندخون دیابتی ها
کد خبر: ۳۷۹۲
تاریخ انتشار: 2015 July 03    -    ۱۲ تير ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۲
طبق مطالعات جدید پژوهشگران ترکیب عصاره پیاز با داروی «متفورمین» که یک داروی ضد دیابت محسوب می شود، می تواند میزان کلسترول و قند موجود در خون بیماران مبتلا به دیابت را تا حد زیادی کاهش دهد.

پژوهش های جدید نشاندهنده تاثیر مثبت ترکیب داروی متفورمین و عصاره پیاز در بهبود شرایط بیماران دیابتی است. عصاره پیاز در این آزمایش ها به طور مستقیم از خود پیاز استخراج شده و روی موش های آزمایشگاهی امتحان شد.

در همین زمینه «آنتونی اوژیه»، سرپرست تیم تحقیق و استاد دانشگاه ایالتی دلتا واقع در منطقه آبراکا کشور نیجریه، می گوید: «ما نیاز به انجام تحقیقات بیشتری جهت شناسائی مکانیسم به وجود آمده توسط عصاره پیاز در بدن بیماران دیابتی داریم تا به این وسیله دریابیم به چه دلیل این ماده می تواند میزان گلوکز و کلسترول خون را کاهش دهد. ما هنوز هیچ توضیح دقیقی برای این موضوع نداریم.»

پژوهشگران در این آزمایش ها تعدادی موش را به بیماری دیابت مبتلا کرده و سپس به آن ها داروی متفورمین به همراه دوزهای مختلفی از عصاره پیاز به میزان 200، 400 و 600 میلی گرم به صورت روزانه و به ازای هر کیلوگرم وزن بدن دادند. در این آزمایش ها مشخص شد که با توجه به افزایش دوز عصاره پیاز، میزان تاثیرات بیماری دیابت، اندازه کلسترول و قند خون این موش ها بین 35 تا 50 درصد کاهش یافت.

پژوهشگران همچنین دریافتند موش های تحت آزمایش قرار گرفته با میزان بیشتر عصاره پیاز، تاثیرات مثبت بیشتری را شاهد بوده و میزان کلسترول آنها کاهش بیشتری را نشان داد. از سوی دیگر در این تحقیقات مشخص شد که اضافه کردن عصاره پیاز به برنامه غذائی موش های غیردیابتی منجر به افزایش وزن آنها شد در حالی که این موضوع در موش های مبتلا به دیابت مشاهده نشد.

«اوژیه» در توجیه این موضوع عنوان می کند: «پیاز به نوبه خود فاقد کالری بالائی است ولی این ماده غذائی سبب تحریک اشتها شده و به این ترتیب فرد رغبت بیشتری برای خوردن پیدا کرده و وزن وی بالا می رود.»

خبرگزاری مهر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر