فردا شاهد نادرترین رویداد نجومی قرن باشید
bato-adv
bato-adv
کد خبر: ۳۶۱۵۸
تاریخ انتشار: 2016 May 08    -    ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۲۰:۴۸
عضو هیات علمی دانشگاه تبریز در خصوص رویداد نجومی که قرار است فردا، بیستم اردیبهشت ماه سال جاری رخ دهد، گفت: یک گذر نادر از سیاره تیر (عطارد) از مقابل مهر تابان را در این زمان شاهد خواهیم بود.

امین رضایی اکبریه افزود: گذر در علم ستاره شناسی به پدیده ای گفته می شود که جرم کوچکی از مقابل یک ستاره یا سیاره بزرگتر عبور می کند؛ از روی زمین تنها گذرهای عطارد و زهره قابل رصد هستند.

وی با بیان اینکه در این زمان سیاره تیر (عطارد)، مستقیما بین زمین و خورشید در فضا جابجا می شود که در سراسر ایران قابل مشاهده است، اظهار داشت: رصدگران لازم است با تلسکوپ های مجهز به پالایه یا فیلتر مخصوص رصد خورشید برای مشاهده این پدیده اقدام کنند.

رضایی اکبریه در خصوص تفاوت گذر با خورشید گرفتگی گفت: در پدیده خورشید گرفتگی کل قرص خورشید یا بخشی از آن پوشانده می شود در حالی که گذر زهره یا عطارد این گونه نیست و جرم های کوچک عطارد و زهره مثل یک نقطه کوچک از مقابل خورشید عبور می کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه تبریز عنوان کرد: چون در این گذر، عطارد یک نقطه کوچک بوده با چشم غیر مسلح به سختی قابل رصد کردن است.

وی با بیان اینکه گذر عطارد از مقابل خورشید در همه جای کشور قابل مشاهده است، افزود: این گذر از ساعت ۱۵:۴۱ تا نیم ساعت مانده به نیمه شب طول می کشد که در حقیقت حدودا ۷ ساعت رخ می دهد.

به گفته رضایی اکبریه، در ایران پس از غروب خورشید مراحل پایانی گذر عطارد از خورشید قابل مشاهده نیست.

عضو هیات علمی دانشگاه تبریز با تاکید بر اینکه برای رصد این گذر لازم است موارد ایمنی رعایت شود، اظهار داشت: علاقمندان نباید به صورت مستقیم به خورشید نگاه کنند؛ حتما باید ابزارهای رصدی را به فیلتر مجهز کنند.

وی با بیان اینکه این گذر چهار مرحله مهم از دید رصدی دارد که برای زمان سنجی و موقعیت یابی دقیق از اهمیت بالایی برخوردارند، عنوان کرد: در هر گذر چهار نقطه تماس خورشید و جرم عبور کننده وجود دارد که تماس اول از بیرون به خورشید، تماس دوم وقتی وارد خورشید می شود، تماس سوم و چهارم نیز در زمان خروج است.

رضایی اکبریه افزود: پیش بینی شده که چنین گذر نادری در آبان ماه سال ۱۳۹۸ نیز به وقوع خواهد پیوست.

 مهر

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر