حمایت از کودکان اتیسم در برنامه ششم توسعه
bato-adv
کد خبر: ۳۶۱۳۵
تاریخ انتشار: 2016 May 08    -    ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۷:۰۰
انوشیروان محسنی بندپی گفت: در اختلالاتی که در سیستم‌های عصبی رشدی و مغزی انسان پیش می‌آید مورد مداخلات علمی، تخصصی، فنی قرار نگیرد روند اختلالات به سمتی می رود که معلولیت به همراه دارد که اوتیسم از جمله این اختلالات است.
 
وی با بیان اینکه نوع اختلال عصبی و رشدی است، ادامه داد: شناسایی مداخله علمی و توانمندسازی به موقع درباره مبتلایان به این اختلال می‌تواند آنها را به زندگی طبیعی اجتماعی باز گرداند.
 
محسنی بندپی با اشاره به اینکه بیماری اتیسم در ایران جوان است و دنیا پیش‌تر درباره آن برنامه‌ریزی‌هایی انجام داده، گفت: به همین دلیل جهان توانسته نسبت به این موضوع زودتر ورود کرده و از این اختلال پیشگیری کرده و آن را کاهش دهد اما هنوز هم برای ما دیر نیست و خوشبختانه انجام اتیسم نسبت به حساس‌سازی این موضوع در جامعه اقدام کرده است.
 
رییس سازمان بهزیستی کشور با یادآوری اینکه این سازمان از سال ۱۳۷۹ بنابر وظیفه ذاتی خود درباره بررسی و مطالعه اویسم اقدام کرده، اظهار کرد: ما ۴ راهبرد را در این‌خصوص مورد توجه قرار داده‌ایم که شامل حساس سازی، تشخیص به موقع، مداخلات علمی فنی و تخصصی و توانمندسازی است.
 
وی خاطرنشان‌ کرد: سال ۹۱ در استان‌های خراسان رضوی، کرمان، تهران، خوزستان و همدان کار غربالگری درباره این اختلال انجام شد و سال ۹۳،  ۲۴ استان تحت پوشش این برنامه قرار گرفتند و قرار است سال ۹۵ در همه کشور این کار انجام شود.
 
محسنی بندپی با بیان اینکه روند این اختلال رو به افزایش است، اظهار کرد: اگر بتوان این بیماری را به موقع تشخیص داد می‌توان به موقع درباره مبتلایان خدمات لازم را ارایه کرد تا اتیسم در مرحله خفیف باقی بماند.
 
وی افزود: ۵۶ مرکز خصوصی درمان اوتیسم در کشور وجود دارد که به صورت آموزش محور ارایه خدمت می‌کند و ۲۰۵۰ کودک مبتلا به اوتیسم مورد مراقبت و توانبخشی قرار می‌دهد.
 
رییس سازمان بهزیستی افزود: در خراسان‌رضوی ۶ مرکز اوتیسم، در استان گیلان ۳ مرکز، در استان اصفهان ۵ مرکز و در استان تهران نیز ۵ مرکز اوتیسم وجود دارد .
 
وی تصریح کرد: بهزیستی از مشاوره و اقدامات به موقع انجمن اوتیسم درباره اجتماع‌پذیری این عزیزان استفاده می‌کند و امیدوارم ما با همکاری وزارت آموزش و پرورش و بهداشت بتوانیم شرایطی را فراهم کنیم که رنگ بیماری در افراد مبتلا خفیف شده و اجتماع پذیری و مهارت در آنها افزایش یابد.
 
محسنی بندپی همچنین اظهار امیدواری کرد در برنامه ششم توسعه و برنامه‌های سنوات آینده حمایت از مبتلایان به اوتیسم پیش‌بینی شود.
مهر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر