ویتامینی که ابتلا به سرطان پوست را کاهش می دهد
کد خبر: ۳۵۹۸
تاریخ انتشار: 2015 June 30    -    ۰۹ تير ۱۳۹۴ - ۱۹:۱۵
تحقیقات جدید دانشمندان استرالیایی نشان داده که نیکوتین‌آمید (شکلی از ویتامین ‌B۳) میزان بروز سرطان پوست غیر‌ملانومی (NMSCs) را در بزرگسالان در معرض خطر کاهش می‌دهد.

نزدیک به ۴۰۰ فرد بزرگسال در استرالیا که در پنج سال گذشته حداقل دو سرطان پوست غیر‌ملانومی داشته‌اند، به ‌صورت تصادفی با نیکوتین‌آمید خوراکی (500 میلی‌گرم) و یا دارونما دو بار در روز به‌ مدت یک‌سال درمان شدند.

به گفته محققان، در طول بررسی مشخص‌ شد که میانگین تعداد سرطان‌های NMSCs‌ جدید در گروه نیکوتین‌آمید (۱.۷۷ در‌مقایسه با ۲.۴۲) به ‌طور معنی‌داری کمتر است. همچنین کاهش معنی‌داری در کارسینوم سلول سنگفرشی (S.C.C ) و کارسینوم سلول بازال (B.C.C) مشاهده شد.

علاوه ‌بر ‌این، تعداد نواحی کراتوزاکتینیک (Antinic Keratosis) که به نوبه خود می‌توانند سرطانی شوند، به ‌صورت معنی‌داری در ‌میان کسانی‌که سه ماه نیکوتین‌آمید مصرف کرده بودند، پایین‌تر بود. عوارض‌جانبی بین گروه‌های مختلف تفاوتی نداشت.

محققان نتیجه گرفته‌اند که نیکوتین‌آمید ‌به ‌عنوان مکمل ویتامینی ارزانی به ‌طور گسترده‌ای در دسترس همگان بوده و روشی جدید برای مقابله با سرطان NMSCs است که به سادگی قابلیت کاربرد بالینی را دارد.

زیست نیوز
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر