خاموشی‌‌های تابستانی آغاز شد
کد خبر: ۳۵۶۷
تاریخ انتشار: 2015 June 30    -    ۰۹ تير ۱۳۹۴ - ۱۵:۱۵
همزمان با ورود موج جدید جبهه هوای گرم تابستانی به کشور، توانیر در حالی خواستار صرفه‌جویی مردم در مصرف برق شده که خاموشی‌های پراکنده برق در تهران آغاز شده است.
موج جدید گرما از هفته جاری وارد کشور شده است و با افزایش دمای هوا پیک مصرف برق کشور هم افزایش قابل توجهی می یابد.

بر این اساس پیش بینی می شود پس از ثبت رکوردهای جدید مصرف برق در روزهای پایانی بهار سال جاری، در نخستین روزهای فصل تابستان ورود یک جبهه هوای گرم منجر به جهش جدید مصرف برق شود.

افزایش پیک مصرف برق و ورود جبهه هوای گرم تابستانی به ایران با واکنش شرکت توانیر هم روبرو شده به طوری که این مجموعه خواستار صرفه جویی در مصرف برق و رعایت الگوهای مصرف توسط مشترکان شده است.

توانیر در اطلاعیه خود اعلام کرده است: براساس پیش بینی سازمان هواشناسی مبنی بر افزایش دما در روزهای آینده، از هموطنان درخواست می شود مدیریت مصرف برق را به ویژه در ساعت های اوج بار (ساعات ۱۲ تا ۱۶ بهدارظهر و ۱۹ تا ۲۳ شب) در دستور کار خود قرار دهند.

در این اطلاعیه تاکید شده است با خاموش کردن لامپ های اضافی، ایجاد دمای مناسب برای تنظیم ترموستات در کولرهای گازی بین ۲۳ تا ۲۵ درجه سانتیگراد و خاموش کردن لوازم پرمصرف برقی مانند اتو، لباسشویی، ظرفشویی و جارو برقی در ساعات اوج بار، زمینه پایداری شبکه برق را فراهم کنند.

در همین حال مسئولان صنعت برق اعلام می کنند: با افزایش هر یک درجه دمای هوای کشور پیک مصرف برق ایران ۵۰۰ مگاوات قد می کشد و در صورت عدم صرفه جویی احتمال خاموشی های پراکنده وجود دارد.

آمارهای شرکت مدیریت شبکه برق ایران هم حاکی از آن است که پس از چند روز فروکش کردن مصرف برق، روز گذشته اولین رکورد مصرف برق تابستانی در ساعت ۱۴:۳۸ دقیقه بعد از ظهر با مصرف بیش ۴۷ هزار و ۵۰۰ مگاوات به ثبت رسیده است.

گفتنی است؛ از امروز خاموشی های پراکنده برق در برخی از مناطق پایتخت به ویژه مرکز شهر به وقوع پیوسته و قطعا در صورت عبور پیک مصرف برق از مرز ۵۰ هزار مگاوات به عنوان خط قرمز مصرف کشور، دامنه خاموشی ها هم گسترده تر خواهد شد.

مهر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر