علی دایی، شهریار یکه تاز نیکوکاران
کد خبر: ۳۵۳۴
تاریخ انتشار: 2015 June 30    -    ۰۹ تير ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۳
علی دایی، نامی که با انواع و اقسام رکوردها گره خورده است. مردی که پرافتخارترین بازیکن تاریخ فوتبال ایران از لحاظ کسب عناوین و افتخارات فردی و تیمی محسوب می شود.

به گزارش مرآت به نقل از تبیان، فوتبال همواره ورزش جذابی به شمار می رود. اما در ایران همیشه در کنار فوتبال حاشیه نیز به وضوح دیده می شود و مردم همواره فوتبالیست ها را از جنس خود نمی دانند.

البته در گذشته اینگونه نبود اما رفته رفته با ورود پول بی حساب به فوتبال مردم دیگر آنطور که باید و شاید به ستاره های خود عشق نمی ورزند.

اما این تمام فوتبال نیست و در دنیا اتفاقات مثبت فراوانی را می توان مشاهده کرد. در ایران نیز هستند ستاره هایی که همیشه توانسته اند در فوتبال ایران یک ستاره باقی بمانند.

ستاره‌های چمن سبز با پرداختن به اموری پسندیده از این دست، وجهه‌ای دیگر پیدا كرده‌اند و از نظر فوتبالدوستان و هواداران دیگر محدود به همان بازیكنانی نیستند كه با پیراهن تیم ملی یا باشگاهی در مستطیل سبز مشاهده شده‌اند. در واقع هنر آنها دیگر محدود به چمن سبز نیست، تكنیك مثال‌زدنی، شم گلزنی بالا و... تنها ویژگی برخی از فوتبالیست‌ها به حساب نمی‌آید، چرا كه هنر آنها گاهی در زمینه‌های با ارزش دیگری عیان می‌شود.

فوتبالیست‌ها و مربیانی كه فعالیتی چشمگیر در امور خیرخواهانه دارند خواسته یا ناخواسته باعث ترویج ارزش‌های معنوی در جامعه می‌شوند. كار مثبتی كه توسط یك ورزشكار شناخته‌شده انجام می‌شود در مقایسه با یك فرد عادی نمود بیشتری دارد، بخصوص اگر قرار باشد این كار مثبت به تاسیس یك پرورشگاه یا كمك به انجمن حمایت از بیماران سرطانی مربوط شود.

انجام كارهای نیكوكارانه و عام‌المنفعه جریانی است كه از خیلی وقت پیش در فوتبال ایران به راه افتاده است، جریانی كه نمایی دیگر از فوتبال را نشان می‌دهد. افزایش تعداد فوتبالیست‌هایی كه درصدد انجام كارهای خیریه هستند حاكی از زنده‌بودن ارزش‌های اخلاقی دارد، یعنی همان چیزی كه خیلی‌ها به وجود آن در فوتبال شك دارند.

این اما کافی نیست و رسانه های ورزشی و تصویری ایران باید بیش از گذشته کارهای خیریه ورزشکاران و هنرمندان را به تصویر بکشند تا جامعه ایران به سمت خوب بودن و  خوب اندیشیدن حرکت کند.

همه فرزندان علی دایی

او که با 109 گل ملی آقای گل جهان به شمار می رود و از این حیث تمام ستاره های دنیای فوتبال را پشت سر گذاشته این روزها در فضایی کاملا به دور از فوتبال به سر می برد. پس از آن اخراج جنجالی از پرسپولیس او سکوتی طولانی مدت را در پیش گرفت و این روزها سعی می کند به دور از هیاهوی فوتبال به کارهای تجاری و البته دختر کوچکش نورا رسیدگی کند.

اما دایی چه در فوتبال سرگرم باشد چه نباشد از یک موضوع مهم غافل نمی شود. موضوعی که همیشه آن را جز اولویت های خود قرار داده است؛ کمک به همنوع.

کارهای خیر آقای گل جهان بسیار متنوع است. او از آن دست از چهره های شاخص ورزش ایران به شمار می رود که کمک های مالی زیادی به موسسه محک اختصاص می دهد. او هر چند وقت یکبار سری هم به این مرکز و کودکانی می زند که در چنگال سرطان هستند. سرمربی اسبق پرسپولیس در شیرخوارگاه و پرورشگاه هم دیده می شود.

دایی خود صاحب یک فرزند دختر است اما اگر بخواهیم کودکان و نوجوانانی که تحت سرپرستی و حمایت مالی او هستند را حساب کنیم باید بگوییم او بیش از 100 فرزند دارد. علی دایی آنقدر در کارهای خیر پیشتاز و فعال است که این آوازه وی به همه جا رسیده و درست به همین دلیل است که در زمان مربی گری او در پرسپولیس همیشه در محل تمرینات تیم عده ای حضور داشتند که نه برای تماشای تمرینات تیم که به منظور دیگری آمده بودند.

آنها قصد ملاقات با علی دایی را داشتند و در میان گذاشتن مشکلات خود. حال که علی دایی در پرسپولیس حضور ندارد برخی با اطلاع از اینکه فروشگاه های علی دایی کجا هستند به آنجا می روند و درخواست های خود را از طریق نامه به کارکنان و کارمندان فروشگاه ها به اطلاع علی دایی می رسانند. جالب است بدانید که اکثر این درخواست بدون پاسخ نمی ماند و علی دایی در صورت اطمینان از صحت مشکل مالی مراجعه کنندگان از کمک کردن دریغ نمی کند.

کاپیتان اسبق تیم ملی برای اطلاع از صحت موضوع فردی را استخدام کرده تا در خصوص ادعای این دست از افراد تحقیق کند. البته علی دایی بارها تاکید کرده امکان اینکه به تمامی مراجعه کنندگانش کمک کند وجود ندارد.

دایی خود صاحب دو فرزند دو دختر است اما اگر بخواهیم کودکان و نوجوانانی که تحت سرپرستی و حمایت مالی او هستند را حساب کنیم باید بگوییم او بیش از 100 فرزند دارد. علی دایی آنقدر در کارهای خیر پیشتاز و فعال است که این آوازه وی به همه جا رسیده و درست به همین دلیل است که در زمان مربی گری او در پرسپولیس همیشه در محل تمرینات تیم عده ای حضور داشتند که نه برای تماشای تمرینات تیم که به منظور دیگری آمده بودند

آقای گل مدرسه ساز

یکی دیگر از کارهای بسیار بزرگ و ماندگار آقای گل جهان در امور خیریه افتتاح مدرسه است. او تا امروز بانی افتتاح چند مدرسه بوده است که البته سرمایه گذاری آن را  نیز خود انجام داده است. اما کارهای خیر او باز هم به اینجا خلاصه نمی شود.

شاید یکی از بزرگ ترین کارهایی که انجام داد مربوط به سال گذشته می شود. علی دایی سال گذشته با حضور در دادسرای ملارد و با پرداخت مبلغ بسیار کلانی مقدمات آزادی چندین زندانی دیه و مهریه را فراهم کرده بود. خانواده این زندانیان مهریه و دیه در آن روز دور علی دایی حلقه زده بودند و ضمن تشکر از وی اشک می ریختند. نکته بسیار قابل توجه این است که دایی بدون اینکه با خود عکاس و خبرنگار به محل مربوطه ببرد چنین کار بزرگی انجام داده بود! فراهم کردن هزینه عمل جراحی یک بیمار قلبی و ... از دیگر کارهای خیر کاپیتان اسبق تیم ملی محسوب می شود.

شهریار یکه تاز

علی دایی را میتوان کاپیتان تیم نیکوکاران ورزش ایران معرفی کرد؟ بسیاری از بازیکنان ، پیشکسوتان و مربیان شاخص فوتبال ایران حضوری پررنگ در امور خیریه دارند و کمک های مالی و معنوی آنها هر چند وقت یکبار خبرساز می شود اما در مورد علی دایی به نظر می رسد کارهای خیر وی برایش به یک شغل و اصلا یک وظیفه تبدیل شده است.

او شاید در نظرسنجی برنامه نود به عنوان محبوب ترین بازیکن بیست سال اخیر فوتبال ایران معرفی نشد اما قطعا او را می توان نیکوکارترین ورزشکار نه فقط فوتبال که کل ورزش ایران قلمداد کرد.

فوتبالیست ها الگوی مثبت در جامعه

چهره‌های شاخص و مشهور با انجام كارهای انسان‌دوستانه، ناخواسته آن را به بهترین شكل در جامعه تبلیغ می‌كنند، موضوعی كه مهدی مهدوی‌كیا تاكید زیادی روی آن دارد. مهدوی‌كیا چندی پیش طی مصاحبه‌ای عنوان كرد كه فوتبالیست‌ها باید كار خیرشان را با صدای بلند اعلام كنند تا انجام آن را در جامعه ترویج بدهند. موشك سابق هامبورگ همه نوع اقدام خیرخواهانه‌ای را در پرونده‌اش دارد، از كمك به ایتام گرفته تا كمك به آسایشگاه كهریزك. مهدوی کیا حتی در برنامه های ماه رمضان حاضر می شود تا به افراد نیازمند کمک کند.

علی كریمی كسی است كه بیشتر از هر فوتبالیست دیگر كارهای خیرخواهانه‌اش مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته، این در حالی است كه بازیكن تكنیكی شماره 8 فوتبال ایران تمایلی نسبت به فاش‌شدن فعالیت‌هایش در این زمینه ندارد. كریمی نیز همانند دایی مراجعه کنندگان فراوانی در زمان حضور در پرسپولیس داشت و کمک های او کریمی را به محبوب ترین بازیکن سالهای اخیر تبدیل کرد.

مرآت


نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر