فهرستی از داروهای مضر برای کودکان
bato-adv
کد خبر: ۳۵۳۲۹
تاریخ انتشار: 2016 May 01    -    ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۰
کودکان خردسال نیز همچون بزرگسالان بە بعضی از دارو‌ها واکنش منفی نشان می‌دهند. بنابراین، مصرف دارو بدون نسخه، با تجویز دکتر، یا حتی داروهای گیاهی می‌تواند عوارض بدی برائ کودک داشته باشد. سعی کنید دارو‌ها را از دسترس کودکان دور نگه دارید تا به طور اشتباه و ناگهانی آن‌ها را مصرف نکنند
۹ داروی مضر برای کودکان  کودکان خردسال نیز همچون بزرگسالان بە بعضی از دارو‌ها واکنش منفی نشان می‌دهند. بنابراین، مصرف دارو بدون نسخه، با تجویز دکتر، یا حتی داروهای گیاهی می‌تواند عوارض بدی برائ کودک داشته باشد. سعی کنید دارو‌ها را از دسترس کودکان دور نگه دارید تا به طور اشتباه و ناگهانی آن‌ها را مصرف نکنند.
 
در این مطلب داروهایی را نام برده‌ایم که کودکان ۱۲ تا ۲۴ ماهه هرگز نباید آن‌ها را مصرف کنند.

۹ داروی مضر برای کودکان
 
۱- آسپرین

هرگز داروهایی که حاوی آسپرین می‌باشند را به کودکان زیر دوسال و حتی تا حد امکان به اشخاص زیر ۱۹ سال ندهید. آسپرین می‌تواند سبب ابتلا کودکان به سندورم Reye (نوعی ناهنجاری نادر و بسیار مهلک دستگاه گوارشی) شود.
 
تصور نکنید داروهای کودکان که در داروخانه‌ها عرضه می‌شوند عاری از آسپرین می‌باشند. حتما برچسب دارو‌ها را بخوانید، ممکن است آسپرین گاهی با نام سالیسیلات یا اسید اَستیلی سالیسیتی ذکر شده باشد. هنگامی که مطمئن نیستید داروی موردنظر آسپرین در خود ندارد حتما از پزشک یا دکتر داروساز سوال بپرسید.
 
هنگام تب داشتن کودک می‌توانید به او استامینوفن یا ایبوپروفن بدهید. اگر کودک آب بدن خود را از دست داده است یا استفراغ، آسم، مشکلات کلیوی و زخم یا بیماری‌های طولانی مدت دیگر دارد حتما پیش از دادن ایبوپروفن به او با پزشک معالج مشورت کنید. همچنین، اگر کودک شما مشکل کبدی دارد نیز حتما از پزشک معالج او بخواهید تا جایگزین دیگری برای استامینوفن تجویز کند.
 
۲- داروهای بدون نسخه سرفه و سرماخوردگی


کارشناسن بیماری‌های کودکان تاکید دارند از دادن داروهای سرماخوردگی و گلو درد به کودکان بدون تجویز پزشک جدا اجتناب کنید. تحقیقات نشان داده است این دارو‌ها به برطرف شدن نشانه‌های این بیماری در کودکان زیر دوسال هیچ کمکی نمی‌کند. و حتی شاید مضر نیز باشد، مخصوصا اگر به طور ناخواسته بیشتر از مقدار مجاز دارو مصرف شود.
 
علاوه بر عوارض ناشی از این دارو‌ها همچون خواب آلودگی یا بی‌خوابی، بە هم خوردگی معده یا کهیر و ناراحتی‌های پوستی، کودک می‌تواند دچار ناراحتی‌های جدی تری همچون تپش قلب شدید، تشنج و حتی مرگ شود. هر ساله حدود هزاران کودک در اثر مصرف بیش از حد داروهای گلو درد و سرماخوردگی جان خود را از دست می‌دهند.
 
۳- داروهای ضدتهوع


هرگز به کودکان خود – با نسخه و بی‌نسخه – داروهای ضد تهوع ندهید مگر اینکه پزشک او تاکید بر مصرف آن داشته باشد. بیشتر حالت تهوع‌ها و دل به هم خوردگی‌ها برائ مدت کوتاهی ادامه دارند و کودک می‌تواند بدون مصرف هیچ دارویی آن‌ها را پشت سر بگذارد. این نوع دارو‌ها بسیار پیچیده و خطرناک می‌باشند. اگر کودک دچار تهوع شده و آب بدن خود را از دست داده است او را پیش پزشک ببرید و به طور سر خود برای او داروی ضد تهوع تجویز نکنید.
 

۹ داروی مضر برای کودکان

۴- داروهای کودکان و بزرگسالان

دادن میزان کمتر یا اندازه کوچک‌تر از داروهای بزرگسالان به کودکان به‌‌ همان اندازه خطرناک است که به او بیش از حد تعیین شده داروی کودکان می‌دهید. بسیاری از والدین نمی‌دانند قطره‌هایی که برای کودکان زیر دوسال وجود دارد بسیار غلیظ‌تر از شربت‌هایی است که برای کودکان بزرگسال وجود دارد. اگر روی قطره یا شربت چیزی در مورد میزان مصرف بر اساس سن و وزن کودکان نوشته نشده است، از دادن آن دارو به کودک خود اجتناب کنید.
 
۵- داروهای تجویز شده برای دیگران


داروهایی که برای فرد دیگری – همچون خواهر یا برادر – یا بیماری دیگری تجویز شده است را هرگز به کودک خود ندهید. این کار بی‌تاثیر و حتی شاید خطرناک باشد. فقط داروهایی را به کودک خود بدهید که مخصوصا برای او و بیماری او تجویز شده‌اند.
 
۶- داروهای تاریخ قبل

دارو‌ها را به محض پایان یافتن تاریخ مصرف آن‌ها دور بریزید. داروهایی که رنگ و شکلشان تغییر کرده است را نیز حتما دور بریزید. داروهای تاریخ قبل دیگر هیچ تاثیر مثبتی ندارند و حتی می‌توانند خطرناک نیز باشند. این گونه دارو‌ها را داخل بسته بندی محکمی داخل زباله‌ها بریزید و پیش از این کار حتما دستور مصرف آن را از رویش پاک کنید.
 
۷- استامینوفن اضافی


برخی از دارو‌ها برای آرام و کم کردن تب و درد، حاوی استامینوفن می‌باشند. حتما توجه داشته باشید این دارو‌ها را به کودکان خود ندهید. اگر از محتویات دارو آگاه نیستید، استامینوفن و ایبوپروفن کودک را تا پیش از مشورت با پزشک به او ندهید تا دوز مصرفی این دو دارو بیش از حد مجاز نشود.
 
۸- داروهای جویدنی


برای بیشتر کودکان مصرف داروهای جویدنی بسیار مضر و خطرناک است. اگر قرار است از داروی جویدنی برای درمان کودک خود استفاده کنید حتما از پزشک او بپرسید آیا می‌توانید آن را له و خورد کنید و داخل قاشقی از غذاهای نرمی همچون ماست بریزید. البته باید توجه داشته باشید که کودک باید همه قاشق را به طور کامل بخورد تا میزان مصرف دارو درست باشد.
 
۹- شربت تهوع آور


شربت تهوع آور سبب استفراغ می‌شوند و برائ جلوگیری از مسمومیت مناسب است. البته مدت هاست که دکتر‌ها دیگر اینگونه شربت‌ها را تجویز نمی‌کنند زیرا مدرکی دال بر تاثیر آن‌ها در درمان مسمومیت وجود ندارد. البته این گونه دارو‌ها می‌تواند به جای مفید بودن خطرناک نیز باشد زیرا ممکن است کودک همچنان تهوع داشته باشد.
 
اگر چنین شربت‌هایی در خانه دارید بهتر است آن‌ها را دور بریزید و برائ اجتناب از مسمومیت‌های ناخواسته، مواد سمی را در قفسه‌های قفل دار مخفی و دور از دسترس کودکان نگهداری کنید.
وارش نیوز
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر