حذف یارانه بنزین در ثروتمندترین کشور جهان
bato-adv
کد خبر: ۳۵۱۲۳
تاریخ انتشار: 2016 April 28    -    ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۰
در حالی که بودجه دولت قطر پس از بیش از یک دهه مازاد بودجه، امسال با کسری مواجه خواهد بود، ثروتمندترین کشور جهان قرار است ماه آینده یارانه بنزین و گازوئیل را حذف می کند.

بزرگترین صادر کننده ال ان جی جهان در دومین سال برنامه توسعه زیرساختی ۲۰۰ میلیارد دلاری خود برای میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ قرار دارد. این تصمیم مبنی بر تعیین قیمت سوخت خودروها بر اساس قیمت های جهانی پس از آن اتفاق می افتد که این کشور قیمت بنزین را در ماه ژانویه ۳۰ درصد افزایش داد.

شیخ مشعل بن جبور الثانی، رئیس کمیته مطالعه قیمت بنزین و گازوئیل در قطر گفت، هدف از حذف یارانه سوخت کاهش مصرف بی رویه است.

بر اساس اعلام صندوق بین المللی پول، قطر بر خلاف برخی از همسایگان نفتی اش که هزینه ها را کاهش داده اند، هزینه های خود را از ۳۳٫۱ درصد تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۱۵ به ۳۵٫۱ درصد افزایش خواهد داد. کشورهای امارات، عربستان، عمان و بحرین نیز در اقداماتی مشابه میزان یارانه های پرداختی را کاهش داده اند.

به دنبال افت شدید قیمت نفت، کاهش و حذف یارانه ها، کاهش هزینه ها و جستجو برای یافتن منابع درآمدی غیرنفتی به یکی از اولویت های کشورهای نفتی از عربستان گرفته تا الجزایر تبدیل شده است.

بر اساس برآوردهای صندوق بین المللی پول، انتظار می رود دولت قطر پس از ثبت مازاد بودجه ۱۰٫۳ درصدی در سال ۲۰۱۵، امسال کسری بودجه ۲٫۷ درصدی را تجربه کند. متوسط مازاد بودجه قطر در فاصله سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۲، ۹٫۳ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور بوده است.

تسنيم
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر