با این روش به کودکتان ابراز علاقه کنید
کد خبر: ۳۳۲
تاریخ انتشار: 2015 May 03    -    ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۶:۰۹
اگر شما وقت کافی برای این کار ندارید، ما به شما راههای ساده ای را نشان می دهیم که معنی "دوستت دارم" می دهد.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

شما با چه روش‌هایی به کودکتان ابراز علاقه می‌کنید؟ همه ما گاهی آنقدر سرمان با چیزهای مختلف مشغول است که یادمان می‌رود برای چیزهای مهم زندگی، مانند ابراز علاقه به فرزندان، وقت بگذاریم. اما نگران نباشید، حتی اگر شما وقت کافی برای این کار ندارید، ما به شما راههای ساده‌ای را نشان می‌دهیم که معنی «دوستت دارم» می‌دهد.

۱. برای فرزندتان یادداشت بگذارید


گذاشتن یک نوشته کوتاه در ظرف غذای کودکتان یا کیف مدرسه او می‌تواند ایده خوبی باشد. برای کودکان بزرگ‌تر که دوست ندارند هم کلاسی‌هایشان از اینکه مادرش به او نامه‌ای داده باخبر شوند، می‌توانید یادداشت را در اتاق خواب او بگذارید.

۲. زمانی که به او سلام یا با او خداحافظی می‌کنید، در آغوشش بگیرید

آیا می‌دانید که گاهی عمل ما انسان‌ها از کلاممان تاثیرگذار‌تر است؟ شاید شما این کار را هر روز بدون فکر انجام دهید، یا اینکه چون والدینتان این رفتار را با شما نمی‌کردند، شما نیز از انجام آن امتناع می‌کنید اما به یاد داشته باشید که همین عمل به ظاهر کوچک، معنی بسیاری برای کودکان دارد.

۳. با هم شام بخورید

تحقیقات نشان می‌دهد کودکانی که در کنار والدین خود شام می‌خورند نسبت به دیگران از اعتماد به نفس بیشتری برخوردارند و نمره‌های بهتری در مدرسه می‌گیرند. زمان شام بهترین موقعیت برای دور هم جمع شدن و صحبت کردن درباره مسائلی است که در طول روز اتفاق افتاده. اگر فرصت این کار را برای شام ندارید، وعده دیگری مانند صبحانه یا اسنک یا حتی عصرانه را در نظر بگیرید.

۴. با هم کتاب بخوانید

شاید این کار را زمانی که کودکتان کوچک‌تر بود انجام می‌دادید، اما رشد و سواد کودکتان بدین معنی نیست که شما باید از این کار دست بکشید.

۵. با کودکتان بازی کنید

با کودکتان بازی کنید، هر بازی از درست کردن لگو گرفته تا قایم باشک. حتی زمانی که وقت بازی کردن ندارید، یک موسیقی شاد بگذارید و از او بخواهید تا با آن ورزش کند در حالی که شما کار‌هایتان را انجام می‌دهید. پدر یا مادر بودن به شما این فرصت را می‌دهد تا با کودکتان سرگرم باشید و خوش بگذرانید پس تا جایی که می‌توانید از این فرصت استفاده کنید.

۶. سیاست داشته باشید اما با عشق و منطق

سیاست تربیت کودک به معنی تنبیه کردن او نیست بلکه نشان دادن روشی برای تصمیم گیری درست است. شما با این روش عشق خود را به کودکتان نشان خواهید داد. زمانی که شما با مهربانی با او درباره اینکه چه رفتاری درست و چه رفتاری اشتباه است صحبت می‌کنید، در واقع نشان می‌دهید که او تا چه اندازه او برایتان مهم است.

۷. به کودکتان بگویید که چرا دوستش دارید

هر روز یکی از خصوصیات خوب کودکتان را به او گوشزد کنید. آیا از اینکه او به موقع تکالیفش را انجام می‌دهد، خوشحال هستید؟ یا اینکه او به خوبی مشکلاتش را با دوستان و خواهر یا برادرش حل می‌کند؟ این نکات مثبت کوچک را به خاطر بسپارید و هر روز یکی از آن‌ها را بازگو و از کودکتان تشکر کنید.

۸. با هم بخندید

تاثیر خنده را در زندگیتان از یاد نبرید. شما می‌توانید عادات روزانه را برای خودتان تبدیل به زمانی خاص کنید. به عنوان مثال هنگام خوردن صبحانه، برای هم جوک تعریف کنید یا آخر هفته‌ها کنار هم دراز بکشید و داستان‌های خنده دار بگویید.

۹. تمام توجه خود را به کودکتان دهید

کودکان از اینکه والدین تمام توجه خود را به آن‌ها نمی‌دهند، ناراحت می‌شوند. بنابراین زمانی که می‌خواهید با کودکتان صحبت کنید تلفن و چیزهای دیگری که حواس شما را پرت می‌کند، کنار بگذارید. البته گاهی شما مجبورید شام درست کنید یا به کودک کوچک‌تر خود رسیدگی کنید اما باید زمانی همه آن‌ها را متوقف، به کودکتان نگاه کنید و به حرف‌هایش گوش دهید، حتی برای چند دقیقه.

مهم نیست شیوه ابراز علاقه شما چگونه است، اما انجام روزانه آن‌ها را از یاد نبرید. زیرا روزی می‌رسد که شما قبل از آنکه فکرش را بکنید، می‌بینید که کودکتان آنقدر بزرگ شده که خانه را ترک کند. بنابراین از همراهی با کودکتان در هر لحظه از زندگی لذت ببرید.

منبع: نی نی‌بان
 

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار