یکم فروردین در آینه تاریخ معاصر ایران
کد خبر: ۳۱۳۲۱
تاریخ انتشار: 2016 March 20    -    ۰۱ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۲
مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:

1 فروردین 1376
ابوالحسن شیخ پدر علم شیمی نوین ایران و صاحب اثرهای ارزنده تئوری‏های شیمی آلی، عملیات شیمی آلی و... در 90 سالگی درگذشت. وی نخستین دانشجوی ایرانی بود که دکتری شیمی را دریافت کرد.

1 فروردین 1367
جلسه بررسی چگونگی اجرای عملیات بیت المقدس 4 در قرارگاه فتح برگزار شد.

1 فروردین 1366
امام خمینی در پیامی نوروزی، مسئولان کشور و نیروهای مسلح را به حفظ برادری و پیروی از پیامبر اسلام(ص) و حضرت علی(ع) دعوت کردند.

1 فروردین 1365
رئیس دوره ای شورای امنیت سازمان ملل در بیانیه ای کاربرد سلاح های شیمیایی از طرف عراق علیه نیروهای ایرانی را محکوم کرد.

1 فروردین 1360
سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی عملیات قوچ سلطان را در مریوان، به صورت مشترک آغاز کردند. این عملیات با هدف آزادسازی ارتفاع قوچ سلطان و روستاهای اطراف اجرا شد. در این عملیات نیروهای خودی ضمن آزادسازی ارتفاع یاد شده و روستاهای اطراف آن 87 تن از نیروهای دشمن را به اسارت خود درآوردند.

1 فروردین 1356
شبکه یک تلویزیون سراسری آلمان فدرال در یک برنامه مستند 12 دقیقه ای به فعالیت ماموران سازمان اطلاعات و امنیت کشور (ساواک) در آلمان و همکاری گسترده سازمان های اطلاعاتی 2 کشور اعتراف کرد.

1 فروردین 1342
با تحریم نوروز از طرف امام خمینی، مجلس جشن و شادی در کشور برگزار نشد. برخی از مراجع نیز بر سر در منازل خود، پرچم سیاه برافراشتند. این تحریم پس از برگزاری رفراندوم فرمایشی محمدرضا پهلوی در ششم بهمن 1341 هجری خورشیدی و به منظور مخالفت با این همه پرسی صورت گرفت.

1 فروردین 1339
مدرسه علمیه حقانی با تلاش سید محمد حسینی بهشتی، مهدی حائری تهرانی، علی مشکینی و حسین حقانی با هدف تحول در نظام آموزشی حوزه و کادر سازی برای فعالیت های آینده آن در قم تشکیل شد.

1 فروردین 1339
چهار روز پس از ورود سردار محمد داوود صدراعظم افغانستان به تهران اعلامیه مشترکی مبنی بر گسترش روابط میان دو کشور در تهران و کابل منتشر شد.

1 فروردین 1325
هری اس. ترومن رئیس جمهوری آمریکا، ژوزف استالین رهبر و سیاست مدار کمونیست شوروی را تهدید کرد که چنانچه دستور خروج نظامیان روس را از ایران صادر نکند، آمریکا نیز در ایران مداخله نظامی خواهد کرد.

1 فروردین 1325
سید ضیاء الدین طباطبایی با دستور احمد قوام (قوام السلطنه) و به موجب ماده پنج حکومت نظامی بازداشت شد. دلیل بازداشت او اقدام علیه امنیت عمومی کشور و حیف و میل اعانات مربوط به زلزله زدگان گرگان عنوان شده بود.

1 فروردین 1318
نخستین قطار مسافربری از تهران به اهواز حرکت کرد و بهره برداری راه آهن سراسری ایران شروع شد.

1 فروردین 1314
وزارت امور خارجه با انتشار بخشنامه ای نام کشور را در مکاتبه های رسمی از پرس و پرشیا به ایران تبدیل کرد.

1 فروردین 1314
تاریخ رسمی کشور بر پایه ماه های شمسی تنظیم و به کار بردن ماه های هجری قمری ممنوع شد.

1 فروردین 1311
بانک ملی ایران برای نخستین بار اسکناس چاپ کرد. نخستین اسکناس ها با عکس رضاخان و لیندن بلات مدیرکل بانک و علاء میر بازرس دولت به جریان افتاد.

1 فروردین 1309
سفارت ایران در جده از طرف حبیب الله هویدا (عین الملک ) تشکیل شد. وی تا آذر 1312 هجری خورشیدی وزیر مختار ایران در عربستان بود.

1 فروردین 1307
همسر رضاخان و عده ای از زنان درباری بدون رعایت حجاب اسلامی برای شرکت در مراسم تحویل سال، به حرم حضرت معصومه(س)رفتند، اما با اعتراض روحانیان و مردم مجبور به خروج از حرم شدند.

1 فروردین 1307
فرمان انتخابات دوره هفتم مجلس شورای ملی از طرف وزارت داخله منتشر شد.

1 فروردین 1303
روزنامه تایمز چاپ لندن با چاپ عکسی از احمدشاه قاجار نوشت: انتظار می رود که شاه ایران امروز در پی اعلام جمهوری در ایران به مناسبت نوروز از سلطنت خلع شود.

1 فروردین 1303
فضای عمومی کشور در نخستین روز سال نو، به ویژه تهران متاثر از طرح جمهوری خواهی رضاخان بود.

1 فروردین 1303
ویلیام آرچی بالد کنت فریزر به مقام رایزن نظامی سفارت انگلیس در تهران منصوب شد.

1 فروردین 1300
مستر پترول رایزن وزارت فواید عامه به دیدار سیدضیاء الدین طباطبایی رئیس الوزراء رفت و درباره ساختن خیابان های شهر و برخی ساختمان های بلدیه با وی گفت و گو کرد.

1 فروردین 1300
مراسم سلام نوروزی در کاخ گلستان و در حضور احمدشاه قاجار برگزار شد. در این مراسم رضاخان فرمانده قزاق ها، فرماندهان سوئدی نظمیه و ژاندارمری، سیدضیاء الدین طباطبایی رئیس الوزراء و تنی چند از درباریان حضور داشتند. گفتنی است بسیاری از مسئولان کشور، در پی کودتای سوم اسفند 1299 هجری خورشیدی رضاخان در زندان به سر می بردند.

1 فروردین 1300
اداره بلدیه در تهران و شهرستان ها از حالت انجمن های شهری خارج شد و به صورت شهرداری زیر نظارت مستقیم دولت درآمد.

1 فروردین 1299
کلنل فضل الله خان از صاحب منصبان ژاندارمری در اعتراض به قرارداد 1919 وثوق الدوله با انگلیس که دربردارنده نفوذ انگلیسی ها در ایران بود، خودکشی کرد.

1 فروردین 1296
وثوق الدوله رئیس الوزراء با تشکیل سپاه 11 هزارتنی جنوب با فرماندهی انگلیس، موافقت کرد. نمایندگی های سیاسی روس و انگلیس در 10 مرداد سال گذشته درخواست تشکیل سپاه جنوب به فرماندهی انگلیس و افزایش نیروهای قزاق به فرماندهی روس ها را به سپهسالار اعظم رئیس الوزراء داده بودند.

1 فروردین 1290
به دلیل باقی ماندن قوای بیگانه در خاک ایران، مردم از برگزاری مراسم جشن نوروز خودداری کردند. به دعوت علما نخستین روز فروردین عزای ملی اعلام شده بود.
ايرنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر