سه اشتباه که باتری تلفن همراه را نابود می‌کند
کد خبر: ۳۰۰۶
تاریخ انتشار: 2015 June 24    -    ۰۳ تير ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۸
باتری تلفن همراه بیش از سایر قطعات تلفن در معرض خرابی زودرس قرار دارد و برای افزایش عمر آن باید به روش‌های درست شارژ کردن باتری توجه شود.

عمر باتری در تلفن های هوشمند بیش از دو سال است، اما استفاده اشتباه می تواند باعث تخریب سریع آن شود. کارشناسان سه اقدام اشتباه که باعث خرابی باتری تلفن همراه می شود را این گونه بیان می کنند.

1 – گوشی را با پورت یو.اس.بی رایانه شارژ نکنید!

شارژ باتری از طریق درگاه یو.اس.بی رایانه باعث تسریع در شارژ نمی شود، بلکه هم به باتری و هم به خود تلفن ضرر می رساند. رایانه دارای نوسان های الکتریکی مختلف است که اتصال به یو.اس.بی آن باعث ایجاد حرارت بیشتر در باتری تلفن همراه می شود که عامل اصلی خرابی زود هنگام باتری است چه اینکه قطب های باتری تلفن همراه بدون نوسان و ثابت است که همین مساله با تغییر حرارت رایانه باعث تخریب سریع می شود.  

شارژ باتری با ولتاژ بالاتر از ولتاژ باتری باعث کاهش کارایی باتری در طول زمان شده و عمر آن را به چند ماه کاهش می دهد و کارایی باتری هنگام افزایش درجه حرارت، تا 65 درصد کاهش می یابد لذا شارژ کردن با وصل مستقیم دو شاخه به پریز برق، برای باتری بهتر است.

2 – نگذارید شارژ باتری به طور کامل تمام شود

کاهش شارژ باتری به 2 درصد و کمتر از آن، باعث خرابی سریع باتری می شود. پژوهش های انجام شده بر روی باتری های تلفن نشان می دهد که اگر باتری قبل از آنکه شارژ آن به سطح پایین برسد به موقع شارژ گردد، 300 تا 500 بار می تواند شارژ شود؛ اما اگر شارژ باتری به طور کامل تمام شود، میانگین تعداد دفعات شارژ آن (پیش از خراب شدن) فقط 25 تا 50 بار خواهد بود که بسیار نامناسب است.   

3 – باتری را کامل شارژ نکنید!

زیاده روی در شارژ باتری باعث کاهش تدریجی کارایی باتری می شود چون شارژ باتری باعث فشار بر یون های لیتیومی باتری شده و بلورهای سختی در آن ایجاد می کند که البته پس از مدتی گسترش یافته و بر یون های لیتیومی فشار می آورد و به کاهش کارایی باتری در طول زمان می انجامد.  

پس به جای 100% شارژ، باتری باید حدود 80 درصد شارژ شود. آزمایش بر روی باتری ها ثابت کرده که کارایی آنها در صورت شارژ کردن به میزان 70 درصد، باعث افزایش تعداد دفعات شارژ مفید آن تا 1000 بار می شود.

منبع: العالم

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر