خودروهای هیبریدی تا سه سال آینده در بازار
کد خبر: ۲۹۶۷
تاریخ انتشار: 2015 June 23    -    ۰۲ تير ۱۳۹۴ - ۲۱:۱۵
محمد فرهادی در مراسم امضای تفاهم‌نامه میان وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای طراحی و تولید خودروهای هیبریدی و برقی گفت: فرصت‌های مطالعاتی در بخش صنعت کشور به خوبی وجود دارد ولی این فرصت‌ها باید تبدیل به برنامه اجرایی شود. در عین حال، باید شرایطی فراهم شود که سالانه حداقل ۱۰۰ نفر از اساتید و خبرگان دانشگاهی، در بخش صنعت کشور فرصت مطالعاتی پیدا کنند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: این نخبگان دانشگاهی باید فرصت یابند تا در کنار دانشجویان خود در محیط های صنعتی حضور یافته و پروژه‌های تحقیقاتی، پایان‌نامه ها و رساله‌های دکترای خود را در این عرصه تکمیل کنند.

وی تصریح کرد: رفتن به سمت همکاری هرچه بیشتر دانشگاه و صنعت باعث می‌شود تا نسل سوم کارآفرینی در کشور که ارتباط مستقیمی با دانشگاه و صنعت دارد، شکل گیرد، البته جز اینکه دانشگاه صنعتی با صنعت مرتبط شوند، نمی توانند مسیر تعالی را طی کنند. بنابراین در آینده دانشگاه‌های کشور باید بیشتر در صنعت حضور یابند و از مطالعه و تحقیق خود به نفع تولید بهره گیرند.  

به گفته فرهادی، از کنار پروژه طراحی تا تولید خودروهای برقی و هیبریدی که میان ایران خودرو با دو دانشگاه صنعتی شریف و امیرکبیر اجرایی خواهد شد، ده ها پروژه دیگر می توان استخراج کرد که هم به نفع تولید و هم به نفع دانشگاه است.

همچنین در این مراسم، محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز گفت: ما مصمم هستیم که سیاست پسندیده ارتباط مستمر دانشگاه و صنعت را به بهترین شکل پیاده‌سازی کنیم، اگرچه از ابتدای انقلاب تاکنون، این ارتباط وجود داشته، اما باید کاربردی و با یک حرکت جهشی همراه باشد.

وی افزود: معتقدیم که ارتباط فکری، فیزیکی و کاری بین صنعت و دانشگاه باید برقرار شود؛ نه اینکه کار در حد نامه و بخشنامه باقی بماند، چراکه دستورالعمل ها و بخشنامه‌ها تنها ۵ درصد در پیشرفت کار موثر است. این یک ضرورت است و اگر بر روی آن تمرکز و اقدام جدی انجام ندهیم، حتما عقب خواهیم ماند، ضمن اینکه توان فکری دانشگاه‌ها، می تواند صنعت را پشتیبانی کند.

وزیر صنعت، همچنین با انتقاد شدید از کارآموزی‌هایی که این روزها از سوی دانشجویان صورت می‌گیرد، گفت: کارآموزی‌های دانشجویان عمدتا به سمت فعالیت صوری پیش رفته است و در حالی که باید بر روی پروژه‌هایی که برای کارآموزی به دانشجویان داده می‌شود، تمرکز جدی صورت داد و نظارت کافی نیز انجام شود.

همچنین در ادامه، هاشم یکه‌زارع، مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو نیز گفت: تيراژ توليد در سال ۹۳ نسبت به سال ۹۲، معادل هفتاد درصد رشد داشته، این در حالی است که پس از رشد تولید،  كيفيت، صادرات، خدمات پس از فروش و توسعه محصول در صدر فعاليت‌هاي گروه قرار گرفته و به همين منظور، پروژه‌هاي مختلفی تعريف شده كه در حال اجرا است.

وی با اشاره به تاكيدات مقام معظم رهبري و رياست جمهوري بر افزايش سطح ارتباط صنعت و دانشگاه، افزود: براي تحقق اين رويكرد راهبردي، برنامه ريزي‌هايي انجام داده است، البته اين برنامه ها به تفاهم نامه هاي امروز در دو دانشگاه صنعتي شريف و امير كبير محدود نمي شود و در آينده نزديك نيز برنامه هاي مشتركي با ساير مراكز علمي و پژوهشي خواهيم داشت.

به گفته یکه‌زارع، در اين برنامه ها و تفاهم نامه ها استفاده از مشاوران خارجي نيز در نظر گرفته شده است تا در آينده اي نزديك حضور ما در بازارهاي بين المللي افزايش بيشتري پيدا كند، ضمن اینکه یکی از اهداف ما در اجراي اين پروژه ها و تفاهم نامه ها اين است كه در آينده خودروهاي هيبريدي و الكتريكي را در سبد محصولات خود قرار دهيم.

مهر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر