نحوه تشخیص تیروئید در خانه
کد خبر: ۲۹۲۱۲۶
تاریخ انتشار: 2023 September 24    -    ۰۲ مهر ۱۴۰۲ - ۲۲:۴۵
 تیروئید یک غده پروانه‌ای شکل بوده که در بخش جلویی گلو قرار گرفته است. تیروئید مسئول ترشح هورمون‌ها و تنظیم عملکرد بدن است.
 تیروئید یک غده پروانه‌ای شکل بوده که در بخش جلویی گلو قرار گرفته است. تیروئید مسئول ترشح هورمون‌ها و تنظیم عملکرد بدن است. از این رو، کم کاری یا پرکاری در این غده می‌تواند باعث بروز مشکلاتی در افراد شود.
مرکز سرطان آمریکا می‌گوید سرطان تیروئید جزو سرطان‌هایی است که بیشترین رشد را در سال‌های اخیر داشته است. متاسفانه احتمال بروز این سرطان در زنان ۳ برابر بیشتر از مردان است.
 
با این حال، خبر خوب این است که سرطان تیروئید به مانند بسیاری از سرطان‌ها در صورت شناسایی به موقع درمان پذیر است. متاسفانه همه گیری کرونا در جهان سیستم بهداشتی را تحت تاثیر قرار داده و بسیاری از مردم نمی‌توانند برنامه‌های پیشگیری از بیماری‌ها را با رجوع مستمر به کادر درمانی و آزمایش‌های پزشکی انجام دهند.
 
خبر خوشحال کننده این است که تیروئید را می‌توانید بدون مراجعه به پزشک و در خانه معاینه کنید. یک خودارزیابی از گردن می‌تواند هر گونه وجود بیماری در غده تیروئید را نشان دهد. در حقیقت هر گونه رشد غیرطبیعی غده تیروئید را می‌توان با چشم غیرمسلح در مقابل آینه تشخیص داد.
 
برای انجام این کار، کارهای زیر را به ترتیب انجام دهید:
 
۱- در مقابل یک آینه قرار بگیرید، به طوری که تمامی گردنتان به وضوح قابل دیدن باشد.
 
۲- گردن خود را به بالا حرکت داده و چانه خود را بلند کنید تا تمامی گردنتان در آینه نمایان باشد.
 
۳- در همین حالت یک جرعه آب بنوشید. در این هنگام حنجره به سمت بالا حرکت کرده و همین موضوع باعث می‌شود غده تیروئید به وضوح قابل دیدن باشد و بتوانید رشد غیرطبیعی آن را تشخیص دهید.
 
۴- به دنبال رشد غیرطبیعی در بخش پایینی گردن خود باشید. زمانی که عمل بلع را انجام می‌دهید به دنبال برجستگی، بزرگی، یا تورم در گردن باشید. برای مشاهده دقیق‌تر عمل نوشیدن آب و بلع را چند نوبت تکرار کنید.
 
۵- پس از مشاهده برجستگی احتمالی به آرامی غدد تیروئید خود را ماساژ داده و لمس کنید تا علائم رشد غیرطبیعی را به درستی درک کنید.
 
۶- در صورت مشاهده برجستگی و رشد غیرطبیعی سریعاً به پزشک متخصص رجوع کنید. در این زمان پزشک می‌تواند با کمک سی تی اسکن، سونوگرافی، و آزمایش هورمون به طور دقیق به وجود بیماری پی ببرد.
 
باید به یاد داشته باشید که تیروئید نقش بسیار مهمی در کارکرد طبیعی بدن دارد. این غده باعث تنظیم فرآیند تنفس، ضربان قلب، دمای بدن، کنترل عضلات، و خلق و خو می‌شود. از این رو، توجه به بیماری‌های غده تیروئید بسیار ضروری است. سرطان تیروئید غالباً به وسیله عمل جراحی، پرتو درمانی، شیمی درمانی، و هورمون درمانی بهبود می‌یابد.

 

آفتاب نیوز

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار