خاطره جالب ناصرالدین‌شاه از دختران خوشگل لندن
کد خبر: ۲۹۱۶۸۵
تعداد نظرات: ۸ نظر
تاریخ انتشار: 2023 September 20    -    ۲۹ شهريور ۱۴۰۲ - ۰۷:۰۰
سومین سفر ناصرالدین شاه به اروپا در فروردین سال ۱۲۶۸ شمسی آغاز شد؛ او در این سفر ابتدا به روسیه رفت و سپس عازم کشورهای آلمان، هلند، بلژیک و انگلستان شد.

سومین سفر ناصرالدین شاه به اروپا در فروردین سال ۱۲۶۸ شمسی آغاز شد؛ او در این سفر ابتدا به روسیه رفت و سپس عازم کشورهای آلمان، هلند، بلژیک و انگلستان شد.

 
 

در اینجا گزیده‌ای از روزنامۀ خاطرات او در روز شنبه پانزدهم تیرماه سال ۱۲۶۸ شمسی (ذی‌القعده سال ۱۳۰۶ قمری) را می‌خوانید که مربوط است به حضور شاه در شهر لندن:

از خواب برخاستم به حمام رفتم، حمام ترکی است، بسیار خوب حمامی بود . . . قبل از اینکه لخت بشوم یک دکانی دم در حمام بود آنجا رفتم عطر، ماهوت پاک‌کن و بعضی شیشه‌های عطر داشت به میرزا محمدخان فرمودیم ابتیاع کرد، دو دختر بسیار خوشگل هم در آنجا بودند . . . کالسکه حاضر بود، باید به خانۀ دوک کامبریج و گلادستون و گرانویل برویم . . .

گرانویل از دستۀ لیبرال است و یک وقتی وزیر خارجه بوده، خودش آدم بی‌چیزی است نسبت به سایر معتبرین و لردها، خانه داشته فروخته است و این خانه را کرایه کرده، خودش شبیه یک عنتر سفید است، دو دختر بسیار خوشگل داشت . . .

بعد گیر عکاس‌ها افتادیم، عکاس انگلیسی اول عکس انداخت بعد یک عکاس پلنی بود او آمد توی اطاق ما را به زور قَسَم بیرون برد، بسیار آدم فضول پرحرفی بود، سر ما را اینطرف آنطرف می‌کرد، هی می‌گفت حالا خوب شد، ما را به تنگ آورده بود . . .

ساعت شش و نیم باید برویم به کریستال‌پاله مهمان ولیعهد هستم به شام و آتش بازی . . . وقتی به در عمارت رسیدیم دیدم مردم ده پشته بیست پشته ایستاده‌اند . . . قریب سه کرور نفر آدم بدون اغراق ایستاده بودند، دیگر سوراخی نمانده بود، جای خالی کسی نمی‌توانست نشان بدهد، تمام این مردم با لباس‌های تمیز قشنگ بودند، یک نفر که لباس کثیف در بر داشته باشد دیده نمی‌شد . . . چهارصد هزار از این مردم دختر بودند از سن 4 سالگی الی هفده سالگی، موهایشان افشان است، همه خوشگل . . .

ولیعهد، زنش، اعیان و اشراف همه حاضر بودند، وارد به چند دالان شدیم که اکسپوزیسیون گل سرخ بود، قریب به دو هزار گل به انواع مختلف ملاحظه کردیم، گل بود به اندازه یک دوری [بشقاب] . . . درخت‌های مجلسی شلیل، آلبالو و گیلاس دیده شد . . .

یک حالت و عالم غریبی بود که نمی‌توان گفت و نوشت، اگر انسان می‌خواست سیصد هزار دختر خوشگل منتخب می‌کرد، خیلی اوضاع غریبی بود، همان قسم تماشا می‌کردیم . . . مثل دریا آدم موج می‌زد، فواره‌های بلند خوب دیده می‌شد . . . آن گلی که در سینه داشتم از بالکن در میان جمعیت انداختم که قریب ده هزار نفر هجوم آوردند و همدیگر را می‌زدند فریاد می‌کردند و از دست یکدیگر می‌ربودند، حقیقتا یک نوع احترام بود نسبت به ما و خیلی خوب و به موقع انداخته بودم . . . خیلی خیلی تماشا کردم . . .

فرادید

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۸
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
ناشناس
|
United States of America
|
۱۰:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۹
15
54
حسابش را کنید که این احمق شاه مملکت بود، ولی جالب بود که واژه اصیل و ایرانی دوری را بجای بشقاب که ترکی است بکار می برد، کردها و مازندرانیها و گیلکها هم دوری می گویند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۹
1
32
خوشکل از مصدر شکل خوش صحیح است
خوشگل به معنای سرشت و ذات نیکو می باشد
پاسخ ها
ناشناس
| |
۱۵:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۹
دل خوش سیری چند؟ ما ماندیم تو کار این زنباره شما نگران خوشکل و خوشگلید
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۹
3
43
ایران می تونست وضعش خیلی متفاوت باشه ولی همیشه تا میخواهیم جلو بریم یه دفعه وسط راه دنده عقب می زنیم
ناشناس
|
Spain
|
۱۵:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۹
10
67
کل سفر در کف دختران زیباروی بوده و هیچ چیز دیگر چشمان مبارک را نگرفته و این در حالی بوده که ایشان حرمسرای بزرگ با صدها زن در آن داشته
یک بیمار جنسی به تمام معنا
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۹
2
14
خوب چشمان ناصرالدین شاه به دنبال ناموس مردم بوده که چندصد زن را اسیر خود در حرمسرا کرده بود، عجب شاه هوس بازی پنجاه سال ناقابل فاتحه درایران خواند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۰
0
11
جالبه که خاطراتش رو مینوشته. برای ثبت در تاریخ بسیار با ارزشه.
تورج
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۵
0
0
خاطرات و عکس هایی که ناصرالدین شاه قاجار نوشته و گرفته منبع خوبی برای شناخت وضعیت ایران و دربار در آن دوران است
تعداد بسیار زیادی عکس بدلیل علاقه مفرط به عکاسی از او مانده
هرچند فردی ضعیف النفس و کم اطلاع از سیاست روز دنیا بود
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار