پیش‌ غذای فوری؛ بادمجان و تن ماهی
کد خبر: ۲۸۵
تاریخ انتشار: 2015 May 03    -    ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۰۹:۴۸
در این مطلب پیش‌غذای ساده و راحت را با بادمجان پیشنهاد می‌کنیم که با یک قوطی کنسرو ماهی تن و کمی پنیر، مزه‌اش فراموش‌نشدنی است.
بادمجان شاید یکی از انگشت‌شمار خوردنی‌هایی باشد که بیشتر ما (اگر به آن حساسیت نداشته باشیم) دوستش داریم. شاید شکموهای زیادی نباشند که این یک قلم جنس را در هر لباس و قامتی در هر خوراک و پیش‌خوراک و پس‌خوراکی دلپذیر ندانند.
این لقمه کوچک را که هم بادمجان‌دوستان، دوست دارند و هم مزه‌پسندان، می‌توان در زمانی کمتر از ۴۵ دقیقه آماده کرد. می‌توانیم مرحله بادمجان‌پزانش را یک روز زودتر هم انجام دهیم، در این صورت در کمتر از یک ربع، یک مزه غذای تاییدشده از لحاظ زیبایی هم داریم.

چه موادی لازم داریم؟ (برای سه‌ تا چهار نفر)

– سه عدد بادمجان
– یک قوطی کنسرو ماهی تن (در آب یا روغن زیتون)
–  یک پیاز کوچک رندیده
– دو حبه سیر رندیده
– دو قاشق غذاخوری روغن زیتون بکر
– چند پر ریحان تازه یا اسفناج کوچک یا جعفری تازه
–  دو عدد گوچه فرنگی متوسط خردشده و یک عدد رنده‌شده
– یک گلوله پنیر موتزارلا (می‌تواند یک پنیر کم نمک، به سلیقه خودتان باشد)
– نمک و فلفل و ادویه مورد علاقه


چطور آماده می‌شود؟

۱- بادمجان‌ها را حلقه‌حلقه می‌کنیم. با ضخامت تقریبا سه سانتیمتر. روی هر حلقه را با کارد چند خط می‌بریم. حلقه‌ها را به روغن زیتون آغشته می‌کنیم. در یک سینی مخصوص فر می‌چینیم و در فر با دمای ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد می‌گذاریم تا طلایی شود. بعداز آماده شدن، کنار می‌گذاریم تا خنک شود.

اگر امکان کباب یا گریل کردن بادمجان را دارید، بهتر و خوشمزه‌تر و تُردتر می‌شود.

۲- با روغن باقی‌مانده، پیاز و سیر رندیده را تا مرحله طلایی شدن تفت می‌دهیم. نمک و فلفل و ادویه می‌زنیم و گوجه‌فرنگی رنده‌شده را اضافه می‌کنیم. آنقدر هم می‌زنیم تا‌ آب گوجه خشک شود.

۳- ماهی تن کنسروی را با چنگال تا حد امکان له می‌کنیم. در بعضی از دستورها کمی پستو سبز را با تکه‌های ماهی مخلوط می‌کنند. بعضی از این کنسروها کمی شورتر هستند و باید مراقبِ تراز نمک و ادویه‌اش باشیم.

۴- وقتی همه مواد خنک شدند، ساخت چیزی شبیه ساندویچ را شروع می‌کنیم. در یک بشقاب، اول یک حلقه بادمجان را می‌گذاریم و بعد کمی از ماهی له‌شده، یک حلقه گوجه‌فرنگی و یک حلقه نازک از پنیر موتزارلا و روی آن کمی از سُس پیاز و سیرداغ می‌ریزیم. آخرین لایه باید یک حلقه دیگر از بادمجان باشد تا این ساندویج بسته شود. آخرین مرحله می‌تواند کمی سبزی تازه باشد که کنار یا روی ساندویچ می‌گذاریم تا مزه این بادمجان را دلپذیرتر کند.

شاید این ساندویچ کوچک یا لقمه یکی از بهترین پیش‌خوراک‌هایی باشد که ایتالیایی‌ها می‌خورند. با این تفاوت که آنها معمولا بادمجان را در روغن فراوان تقریبا خشک می‌کنند و مزه خوبش با کمی کالری بیشتر همراه می‌شود و ناسالم‌تر است. برای این پیش‌غذا چند دستور وجود دارد که شاید یکی از سالم‌ترین‌هایش کبابی کردن آن یا درست‌کردنش در فر باشد.

سایت گوشه آشپزخانه

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار