چگونگی تشخیص چای تقلبی
کد خبر: ۲۸۴۲
تاریخ انتشار: 2015 June 22    -    ۰۱ تير ۱۳۹۴ - ۰۹:۴۶
یک کارشناس تخصصی چای سازمان غذا و دارو؛ چگونگی تشخیص چای تقلبی را تشریح کرد.

 سولماز چوبکی، کارشناس تخصصی چای سازمان غذا و دارو با بیان اینکه بیشترین تولید چای در استان‌های گیلان و مازندران است، اظهار داشت: نوشیدنی چای به دلیل اینکه جزو اقلام سبد خانوار محسوب می‌شود به لحاظ سلامتی از اهمیت بسیار زیادی برای سازمان غذا و دارو برخوردار است.

چوبکی عنوان کرد: با توجه به اینکه سرانه مصرف چای برای هر نفر در سال حدود یک و نیم کیلوگرم است، لذا چای یکی از پُرمصرف ترین نوشیدنی ها است؛ در این راستا الزاماتی را در ضوابط  از جمله اندازه گیری باقیمانده سموم و فلزات سنگین اعمال نموده ایم که اولویت با چای‌های وارداتی به کشور است. لازم به ذکر است تمامی چای‌های وارداتی  به کشور از لحاظ تمامی ویژگی‌ها مورد  آزمون قرار می‌گیرند.

این کارشناس چای سازمان غذا و دارو در ادامه به نقل از مرکز تحقیقات چای گفت: از آفت کش ها برای چای های تولید داخل کمتر استفاده می شود مگر اینکه باغات چای مجاور با سایر باغات از جمله باغات مرکبات باشد، با این حال علاوه بر چای های وارداتی، الزاماتی را برای بررسی باقیمانده سموم چای های تولید داخل نیز قرار داده ایم.

چوبکی افزود: از دیگر اقدامات سازمان غذا و دارو بازنگری یکسان سازی عناوین چای، با توجه به تنوع فرآورده های چای، از جمله انواع چای های سیاه و سفید، اولونگ، معطر، کیسه ای، بدون کافئین و دمنوش های گیاهی و میوه ای و غیره، است.

وی عنوان کرد: واحدهای تولیدکننده چای باید موارد برچسب محصول را به گونه ای درج کنند تا مصرف کننده بتواند به راحتی با مشاهده برچسب روی محصول چای مصرفی خود را از لحاظ نوع چای و ترکیبات تشکیل دهنده از جمله  نوع  و میزان طعم دهنده  انتخاب نماید.

چوبکی در ادامه گفت: حمایت از تولید داخل جزء اولویت های وازرت بهداشت می باشد لذا پیشنهاد می شود چای تولید داخل که دارای شماره پروانه ساخت معتبر و لوگو سازمان غذا و دارو می باشد خریداری و با اطمینان مصرف شود، هر چند که چای های وارداتی نیز که دارای پروانه بهداشتی ورود و کد رهگیری بر روی برچسب محصول هستند مورد تایید این سازمان است.

این کارشناس چای سازمان غذا و دارو عنوان کرد: از لحاظ ظاهر تشخیص چای‌های تقلبی مشکل است زیرا اکثرا چای‌های حاصل از باغات مختلف در واحدهای تولیدی ترکیب شده تا محصولی با ذائقه مصرف کننده از لحاظ رنگ و طعم تولید شود؛ لذا پیشنهاد ما این است که از لحاظ ظاهری صرفاً استناد به برچسب محصول داشته باشند و مشخصاتی همچون مواد متشکله، نام کارخانه تولیدی، شماره پروانه بهداشتی ساخت، تاریخ تولید و انقضاء و لوگو سازمان غذا و دارو و شماره پروانه بهداشتی ورود را مد نظر قرار دهند.

چوبکی با بیان اینکه مصرف کنندگان می‌توانند با یک آزمایش ساده متوجه شوند که در چای مصرفی رنگ به‌کار رفته است یا خیر، گفت: بدین صورت که چای را داخل آب سرد بریزند اگر رنگ پس دهد یعنی رنگ به آن اضافه شده حتی آن رنگ می‌تواند مجاز و خوراکی باشد ولی افزودن رنگ به چای از نظر ما غیرمجاز است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: مصرف کنندگان به موارد درج شده بر روی برچسب محصول از جمله شماره پروانه ساخت محصولات داخلی یا کد رهگیری جهت محصولات وارداتی دقت نمایند؛ همچنین می‌توانند آمار چای‌های وارداتی و تولید داخل که دارای مجوز از سازمان غذا و دارو است را از سایت سازمان غذا و دارو دریافت و یا با سامانه 1490 جهت پیگیری اصالت کالا تماس حاصل کنند.

منبع: تسنیم
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر