چرا دانش آموزان تنبل در آینده افراد موفق تری می‌شوند؟
کد خبر: ۲۸۱۷۲۶
تعداد نظرات: ۱۵ نظر
تاریخ انتشار: 2023 June 06    -    ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۴
بسیاری از والدین سعی می کنند به فرزند خود بقبولانند که نمرات درسی او در مدرسه واقعاً اهمیت دارد. و وقتی فرزندشان نمره ی بدی می گیرد، او را سرزنش می کنند و مجبورش می کنند بیشتر درس بخواند. در زندگی واقعی اما در بسیاری از مواقع نمرات درسی هیچ اهمیتی ندارند.

چرا دانش آموزان تنبل در آینده افراد موفق تری می شوند؟ (روزیاتو)

چرا دانش آموزان تنبل در آینده افراد موفق تری می شوند؟ (روزیاتو)«تابناک با تو» - بسیاری از والدین سعی می کنند به فرزند خود بقبولانند که نمرات درسی او در مدرسه واقعاً اهمیت دارد. و وقتی فرزندشان نمره ی بدی می گیرد، او را سرزنش می کنند و مجبورش می کنند بیشتر درس بخواند. در زندگی واقعی اما در بسیاری از مواقع نمرات درسی هیچ اهمیتی ندارند. چند بار پیش آمده درباره ی بچه هایی شنیده باشید که در مدرسه چندان موفق نبودند، اما در بزرگسالی به مدارج شغلی بالایی رسیدند؟

در ادامه می خواهیم ببینیم چرا دانش آموزان ضعیف و تنبل اغلب بسیار موفق تر از دانش آموزان زرنگ هستند.

۱- اهمیتی به نمره نمی دهند

چرا دانش آموزان تنبل در آینده افراد موفق تری می شوند؟ (روزیاتو)

برای بسیاری از دانش آموزان زرنگ، نمرات درسی نشانه ی موفقیت اند: اگر نمره ی خوبی بگیرند معنایش این است که به چیزی دست یافته اند. با این حال، نمره مقوله ای سلیقه ای است و تنها به کیفیت دانش بستگی ندارد، بلکه عوامل دیگری همچون معلم و وضعیت خلق و خوی او هم در آن دخیل است. دانش آموزان تنبل برای ثابت کردن موفق بودن شان نیازی به نمره ندارند. آن ها در مسیر دنبال کردن اهداف شان، برای به دست آوردن تمجید دیگران تلاش نمی کنند و بیشتر به رضایت خاطر خودشان از کاری که انجام داده اند اهمیت می دهند.

۲- برای خوب به نظر رسیدن تلاش نمی کنند

چرا دانش آموزان تنبل در آینده افراد موفق تری می شوند؟ (روزیاتو)

برای دانش آموزان زرنگ در اغلب موارد بسیار مهم است که ذهنیت خوبی از خود برای معلم شان بسازند. به همین دلیل است که سعی می کنند فعال باشند، حتی زمانی که علاقه ای به یک درس ندارند. اما دانش آموزان تنبل تلاش نمی کنند کسی را تحت تأثیر قرار دهند. آن ها گرچه به معلم های خود احترام می گذارند، اما کاری که دل شان نمی خواهد را انجام نمی دهند.

در بسیاری از مواقع، افراد این الگوی رفتاری را در دوران بزرگسالی در ارتباط با رئیس خود نیز دارند.

۳- همه ی کارها را به تنهایی انجام نمی دهند

چرا دانش آموزان تنبل در آینده افراد موفق تری می شوند؟ (روزیاتو)

بسیاری از دانش آموزان زرنگ این قانون را برای خود دارند: «اگر می خواهی کاری انجام شود، آن را تنهایی انجام بده.» دلیلش این است که آن ها عادت دارند در همه ی مراحل کار حضور داشته باشند و خود همه چیز را کنترل کنند. در مقابل، دانش آموزان تنبل از دیگران برای رسیدن به چیزی که می خواهند استفاده می کنند.

در دوران بزرگسالی نیز افراد این الگوی رفتاری را در پیش می گیرن؛ در حالی که برخی با به عهده گرفتن چیزی بالاتر از توان واقعی شان، خود را خسته می کنند، برخی هم هستند که وظایف خود را به افراد مختلف می سپارند.

۴- اجازه ی بی نقص نبودن را به خود می دهند

چرا دانش آموزان تنبل در آینده افراد موفق تری می شوند؟ (روزیاتو)

بعضی افراد این قانون را برای خود دارند که «یا کاری را بی عیب و نقص انجام می دهم یا اصلاً انجامش نمی دهم». زندگی با چنین نگرشی بسیار دشوار است، چون موفق بودن در همه ی زمینه ها ممکن نیست. بعضی افراد سال های زیادی از عمر خود را صرف شغلی می کنند که هیچ جای پیشرفتی ندارد و هرگز دل به دریا نمی زنند و کاری را انجام نمی دهند که واقعاً به آن علاقه دارند.

یک مثال: «من در یک دانشکده ی هنر درس می خواندم و در آنجا پسری بود که در کارش عالی بود ولی در دوران دبیرستان دانش آموز خیلی زرنگی نبود. اما این موضوع باعث نشد او به یکی از بهترین هنرمندان گرافیتی کشور تبدیل نشود. او حالا با افرادی از سرتاسر دنیا همکاری دارد. و اگر می خواست کمال گرا باشد و نمراتش برایش مهم بود، هیچوقت استعدادش کشف نمی شد.»

۵- چند کار را همزمان انجام نمی دهند

چرا دانش آموزان تنبل در آینده افراد موفق تری می شوند؟ (روزیاتو)

دانش آموزان تنبل هرگز خود را مجبور به انجام کارهایی نمی کنند که علاقه ای به آن ها ندارند، به خصوص کارهایی که به نظرشان بی فایده است. به جای این کار، تمرکز خود را بر روی چیزهایی می گذارند که واقعاً به آن ها علاقه دارند. دانش آموزان زرنگ اما دائماً در حال درس خواندن اند تا دانش آموز خوبی باشند.

دانش آموزان زرنگ اغلب سال های زیادی از عمر خود را صرف روابط بد و شغل هایی می کنند که جای پیشرفت ندارند.

این مثال منطق دانش آموزان تنبل را به خوبی نشان می دهد، ماجرایی که توسط صاحب یک شرکت بزرگ روایت شده است: «من ۷ بار مدرسه عوض کردم و همیشه دانش آموز بدی بودم. دلم نمی خواست درس هایی را بخوانم که علاقه ای به آن ها نداشتم. یک زمانی دیگر به کلاس ریاضی نمی رفتم. اما در عین حال داشتم درباره ی خیلی چیزها که دوست شان داشتم مطالعه می کردم. علاوه بر این، در دوره ای که معلم هایم اصلاً نمی دانستند اینترنت چه هست، من داشتم از آن استفاده می کردم. من همه ی وقت آزادم را صرف گشتن در اینترنت، بازی با کامپیوتر، کتاب خواندن یا بیرون قدم زدن می کردم.»

۶- علاوه بر تکالیف مدرسه کارهای دیگری هم برای انجام دادن دارند

چرا دانش آموزان تنبل در آینده افراد موفق تری می شوند؟ (روزیاتو)

دانش آموزان تنبل وقت آزاد خود را آنطور که دل شان می خواهد می گذرانند: آن ها کتاب می خوانند، ورزش می کنند، موسیقی کار می کنند، می رقصند یا با بچه های دیگر بازی می کنند.

به گفته ی روانشناسان، دانش آموزان زرنگ برای استراحت کردن دچار مشکل اند، چرا که نه تنها به لحاظ ذهنی، بلکه به لحاظ روانی نیز تحت فشار قرار دارند. متأسفانه این مشکل تا دوران بزرگسالی با آن ها باقی می ماند. آن ها اغلب احساس اضطراب می کنند چون از اینکه نتوانند انتظارات دیگران را برآورده کنند می ترسند.

۷- مشکلی با شکست خوردن ندارند

چرا دانش آموزان تنبل در آینده افراد موفق تری می شوند؟ (روزیاتو)

همه ی ما کسانی را می شناسیم که خیلی سخت با شکست های خود کنار می آیند. آن ها با کوچک ترین اشتباهات هم مانند یک مشکل بزرگ برخورد می کنند. دانش آموزان تنبل به گرفتن نمره های خوب و بد عادت دارند. برای آن ها گرفتن یک نمره ی بد (یک شکست) پایان دنیا نیست. آن ها در زندگی واقعی هم بسیار بهتر از پس اضطراب برمی آیند و بعد از هر اشتباه بسیار راحت تر دوباره سرپا می شوند.

۸- آماده ی ریسک کردن اند

چرا دانش آموزان تنبل در آینده افراد موفق تری می شوند؟ (روزیاتو)

کسانی که در مدرسه چندان موفق نبودند مجبور بودند دائماً خود را با شرایط وفق دهند. آن ها به خودشان اجازه می دادند که خیال پردازی کنند و بر اساس برنامه ای که والدین شان برای آن ها داشتند عمل نکنند. به همین دلیل در دوران بزرگسالی نیز بهتر از پس اشتباهات شان برمی آیند.

آن ها اگر دل شان بخواهد که دانشگاه را رها کنند، شغل شان را تغییر دهند یا به کشور دیگری مهاجرت کنند، این کار را خواهند کرد. آن ها به خودشان و چیزی که می خواهند گوش می دهند.

منبع: روزیاتو

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۵
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
United States of America
|
۱۱:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
17
34
اين مزخرفات رو به خورد بچه هاي مردم ندين، آدميزاد با تلاش و كوشش موفق ميشه. درصد خيلي كمي از ادمهاي تنبل موفق هستن، اونم بخاطر موقعيت مالي و اجتماعي خانواده هاشون.
پاسخ ها
مهدی
| |
۱۷:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
از نظر من کاملا درسته اگ تلاش کردن و فقط تو درس خوندن میبینی تو حقیرترین فرد جامعه ای

بچه ای که تموم عمرشو پای درس میزاره در اینده میره یه شغل خوب گیر میاره ولی نمیتونه با مردم خوب ارتباط برقرار کنه نمیتونه تو اجتماع باشه همه تلاشش بیهوده بوده
ناشناس
| |
۲۲:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
مطلب رو نفهمیدی خوب فکر کن شاید حالیت شد.
ناشناس
| |
۲۳:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۲۳
اتفاقا نمرات و معدل من که ریاضی فیزیک خوندم همش بیست بود ولی الآن دارم به کامنت تو جواب میدم و در این کشور که مهمترین چیز تلاش و کوشش هست، هیچ پخی نشدم
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
18
17
مشخص است که نویسنده این مطلب پدر یک دانش اموز تنبل است که برای ارامش اعصاب خود این مزخرفات را می گوید تا بقیه را هم تشویق به تنبلی کند و اینده انها شبیه فرزند تنبلش خراب شود
خنده دار بود جامعه ما به کجا کشیده خدایا که تنبلی را دارند فضیلت می شمارند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
3
15
از قضا در هیچ مفطعی دانش آموز یا دانشجوی برتر نبودم اما به لطف کوشش فقط در حوزه دلخواه ؛ تقریبا همین مسیر متن را طی کرده ام. میشود گفت به واقعیت کمی نزدیک است.
ساغر
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
9
6
برو بابا تو این جامعه فقط با درس خوندن موفق میشیم
فکر کن یکی تو دبیرستان متوسطه اولش نمره هاش بد باشه خب معلومه سال دهم یه مدرسه مزخرف میره همه مدرسه های خوب مدل بالای ۱۹ قبول فقط میکنن این مزخرفات چیه میگین شاید اینا تو کشور های خارج درست باشه اما تو ایران نه
پاسخ ها
کیمیا
| |
۱۷:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
اره خب متاسفانه همه فکر میکنن مدرسه ک خوب باشه دیگه اینده تضمینه. من دهم رفتم مدرسه نمونه دولتی. دهم و یازدهم هم معدلم بالای 19.75 ولی الان تنها کاری که بلدم انجام بدم حل معادله های ریاضی و فیزیک و... هست و تو هیچ زمینه دیگه ای مهارت و هنری ندارم. الان فقط یه گزینه دارم برای موفقیتم و باید تو اون گزینه بهترینِ کشورم باشم تا به اونجایی ک میخوام برسم و این سخته:)
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۲:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
1
6
من کارشناسی ارشد دارم و کتابدارم. به یقین با لطف خدا و تلاش و کوشش به اینجا رسیدم. هرچند با کلمه تنبلی برای این مطلب مخالفم اما اصل ماجراهایی که فرمودید درست است. تلاش و سعی در جهت پیشرفت خود در زمینه مورد علاقه، دنبال جلب نظر دیگران نبودن، تشریک مساعی با دیگران و .... کاش کلمه تنبل را به کار نمی بردید تا حساسیت ایجاد نمیشد. متشکرم
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
3
1
درست بود
امین
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
3
1
واقعا جالبه کسایی که با این اصل مخالفت کردن آدمای موفقی نیستند .
دقیقا این مطلب از نظر علم و ذات ذهن انسان درسته . کسی که میگه نه این اشتباهه احتمالا هیچ اطلاعاتی درباره عملکرد ذهن و ویژگی های مغز، ندارن
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
1
2
مطالب کاملا درسته ولی واژه تنبل رو به کار بردن واسه بعضی ها ناپخته ست
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
0
3
اصلا اینطوری نیست هرکسی که ناامید نشه و ادامه بده موفق میشه با این کاراتون فقط بلدین دانش آموزای زرنگ رو تخریب کنین خب حالا ما که تلاش کردیم تا تو مدرسه موفق باشیم قرار نیست آینده ی خوبی داشته باشیم؟
خوده تنبله
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
3
0
دقیقا افراد تنبل کوتاه ترین راه و آسون ترین راه واسه موفقیت رو انتخاب میکنند ، برای همینه بیل گیتس افراد تنبل رو استخدام می‌کنه چون ساده ترین و راحت ترین حالت ها رو انتخاب میکنند ، افراد تنبل بیشتر از بقیه افراد فکر می‌کنند و قطعا با فکر خودشون هسش که یه شبه راه صد ساله رو میرن
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۲۲
0
0
داشتن روان سالم و یک شهروند خوب بودن خیلی بهتر از یک مثلا جراحه که ارتباط عمومی و اخلاق و روابط خانوادگی و همه چیز مشکل داره- اصلا مگه جامعه ما چقدر ظرفیت دکتر و مهندس و وکیل و ... داره-نتیجش میشه همین که گند همه چیز در میاد
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار