قدیمی‌ ترین ردپای انسان در اروپا کشف شد
کد خبر: ۲۸۱۱۱۳
تاریخ انتشار: 2023 May 28    -    ۰۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۰۰

قدیمی‌ ترین ردپای انسان در اروپا کشف شد

قدیمی ترین ردپای انسان در آلمان کشف شد. این ردپا به ۳۰۰ هزار سال پیش تعلق دارد و اطلاعات جالبی درباره سبک زندگی انسان‌ها می‌دهد. جالب اینجاست که ردپا به انسان خردمند مربوط نیست.

انسان‌های حاضر در کره زمین تا حد فوق‌العاده زیادی از نسل انسان خردمند هستتند. سرده‌ای که حدود ۳۰۰ هزار سال پیش در آفریقا پدیدار شد و حدود ۵۰ هزار سال پیش، پس از ایجاد تغییراتی گسترده در رفتارش، به دیگر مناطق کره زمین مهاجرت کرد. هرچند که آنها اولین انسان‌ها نبودند و پیشتر سرده‌‌ای به‌‌نام انسان هایدلبرگی در زمین می‌زیست که هنوز توانایی استفاده از زبان را نداشت. قدیمی‌ ترین ردپای انسان نیز به همین سرده مربوط است.

قدیمی‌ ترین ردپای انسان در اروپا کشف شد
 

قدیمی ترین ردپای انسان از داستان زندگی انسان هایدلبرگی پرده برمی‌دارد

 

 

ابتدا کارشناسان گمان می‌کردند که این ردپا به موجود دیگری تعلق دارد؛ اما قدمت بالای آن نشان داد که نمی‌تواند به هیچ‌کدام از موجودات زنده فعلی مربوط باشد. با قدمت ۳۰۰ هزار سال گزینه‌ای جز انسان هایدلبرگی که کاملا منقرض شده‌ است باقی نماند. در نزدیکی قدیمی ترین ردپای انسان، ردپای دیگر جانوران نیز دیده می‌شود و همین نیز باعث شده که اطلاعات جالبی از سبک زندگی آنها به‌دست آید.

 

یافته‌های باستانی پیشتر نشان داده بود که انسان هایدلبرگی شکارچی توانمندی بوده است و خط نژادی آنها حتی به‌پیش از نئاندرتال‌ها می‌رسد. در واقع حتی برخی از پژوهشگران بر این باورند که آنها نیای مشترک ما و نئاندرتال‌ها بوده‌اند. همین نیز دیرینه‌شناسان را ترغیب کرد که برای اولین بار به‌بررسی مفصل یک ردپای فسیلی پرداخته و آن را دیگر نمونه‌های پیشتر کشف‌شده مقایسه کنند.

قدیمی‌ ترین ردپای انسان در اروپا کشف شد

البته آنها فقط به قدیمی ترین ردپای انسان اکتفا نکردند و حتی رسوب‌های موجود در آن اطراف را مورد بررسی قرار دادند. نتایج نشان دادند که این منطقه زمانی دریاچه‌ای نسبتا کوچک بوده است و توسط درختان کاج، توس و علف‌هایی متراکم احاطه شده بود. در مجموع سه ردپا در این منطقه پیدا شدند که یک مورد از آنها به فردی بالغ و دو مورد دیگر به دو نوجوان مربوط می‌شود. آنها برای یک پیاده‌روی خانوادگی بیرون آمده بودند.

قدیمی‌ ترین ردپای انسان در اروپا کشف شد

در فصول مختلف در اطراف دریاچه گیاهان و میوه‌های مختلف رشد می‌کردند و حتی قارچ نیز در دسترس بود. همین هم باعث شده بود که انسان‌ها در بخش‌های کم‌عمق اطراف آن سکونت داشته باشند. البته همه‌چیز هم چندان خوب نبود؛ زیرا جانوران مختلفی همچون فیل‌ها، کرگدن‌ها و جفت‌سم‌سانان از آب و گیاهان اطراف دریاچه استفاده می‌کردند و می‌توانستند برای انسان‌ها خطرناک باشند.

در این منطقه علاوه بر قدیمی ترین ردپای انسان، نشانه‌هایی از حضور فیل راست‌عاج دیده می‌شود. این گونه از فیل می‌توانست تا ۴.۲ متر رشد کند و وزنش نیز در بیشترین حالت به ۱۳ تن می‌رسید. ظاهرا انسان‌های اولیه با شکار گسترده این گونه از فیل را منقرض کرده‌اند. علاوه بر فیل، ردپای یک کرگدن نیز در منطقه یافت شد که برای قاره اروپا بی‌نظیر است.

قدیمی‌ ترین ردپای انسان در اروپا کشف شد

جالب اینجاست که این منطقه در شمال آلمان تنها میزبان قدیمی ترین ردپای انسان نیست و تعداد زیادی ابزار چوبی نیز در آنجا پیدا شده است. این ابزار به‌شکل شگفت‌انگیزی حفظ شده‌اند. هرچند که پس از گذشت ۳۰۰ هزار سال، نمی‌توان با اطمینان در رابطه با کاربرد آنها اظهار نظر کرد. کارشناسان گمان می‌کنند که انسان‌ها از آنها برای شکار، درو یا ساخت‌و‌ساز استفاده می‌کرده‌اند.

کجت نیوز

آخرین اخبار