چطور از آب رفتن در گوش جلوگیری کنیم؟
کد خبر: ۲۷۹۷۶۸
تاریخ انتشار: 2023 May 17    -    ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۰
آب رفتن در گوش یک اتفاق بسیار رایج است که می‌تواند برای هر فردی رخ دهد. آب می‌تواند در حال شنا یا حمام کردن آب وارد گوش‌ها شود. در حالت عادی موم موجود در مجرای گوش مانع ورود مایع به داخل گوش می‌شود اما گاهی ممکن است مایع درون گوش بماند و باعث خارش و درد بسیار زیاد گوش‌ها شود.

علائم ماندن آب در گوش ؛ ۵ روش خانگی ساده برای خشک کردن گوش | چطور از آب رفتن در گوش جلوگیری کنیم؟(همشهری آنلاین)

علائم ماندن آب در گوش ؛ ۵ روش خانگی ساده برای خشک کردن گوش | چطور از آب رفتن در گوش جلوگیری کنیم؟(همشهری آنلاین)«تابناک با تو» - ماندن آب در گوش می‌تواند سبب ایجاد عفونت و سپس بیماری‌های دیگر شود. بنابراین اگر آب در گوش شما مانده با روش‌های صحیح و مناسب آن را تخلیه کنید.

آب رفتن در گوش یک اتفاق بسیار رایج است که می‌تواند برای هر فردی رخ دهد. آب می‌تواند در حال شنا یا حمام کردن آب وارد گوش‌ها شود. در حالت عادی موم موجود در مجرای گوش مانع ورود مایع به داخل گوش می‌شود اما گاهی ممکن است مایع درون گوش بماند و باعث خارش و درد بسیار زیاد گوش‌ها شود.

همچنین ممکن است با درد و کاهش شنوایی همراه باشد. اگر ماندن آب در گوش درمان نشود، می‌تواند باعث از دست دادن شنوایی، ایجاد کیست، ورم پرده و عوارض دیگر شود به همین دلیل درمان آن از اهمیت زیادی برخوردار است. در این بخش راه خشک کردن گوش را به شما می‌گوییم.

چرا آب بعد از شنا در گوش می‌ماند؟

ماندن آب در گوش می‌تواند به چند دلیل، از جمله باریکی مجرای گوش یا وجود موم زیاد یا شیء خارجی دیگر داخل گوش باشد.

آیا ماندن آب در گوش برای هر فردی رخ می‌دهد یا برخی دیگر بیشتر در معرض آن قرار دارند؟

کودکان و بزرگسالانی که زمان زیادی را در آب می‌گذرانند بیشتر در معرض خطر هستند؛ با این حال، رفتن آب به داخل گوش می‌تواند در هر زمانی که زیر آب می‌روید، اتفاق بیفتد. گاهی اوقات وارونه کردن خود حین بالانس زدن می‌تواند به نفوذ آب در گوش منجر شود.

آیا آب رفتن در گوش‌ها خطرناک است؟

گاهی اوقات گوش‌ها یک ماده ضد آب به نام جرم گوش(موم گوش ) ترشح می‌کنند، بنابراین بیشتر اوقات آب به آرامی از روی آن عبور می‌کند. زمانی که اینگونه نباشد، ممکن است باکتری شروع به رشد کرده و به بیماری گوش شناگر تبدیل شود. محیط مطلوب برای رشد باکتری ها رطوبت، خراش درون مجرای گوش یا واکنش آلرژیک و بیماری‌های پوستی است.

علائم اولیه گوش شناگر ممکن است مانند موارد زیر ملایم باشد:

قرمزی و خارش داخل مجرای گوش

درد کم

ترشح مایع شفاف و بی بو

اگر این علائم را تجربه کردید و یا آب به مدت چند روز و یا حتی چند هفته در گوش شما گیر کرده باشد، حتما به پزشک خود مراجعه کنید.

چطور از آب رفتن در گوش جلوگیری کنیم؟

اگر بعد از شنا و حمام کردن، آب وارد گوش‌هایتان می‌شود می توانید از گوشگیر استفاده کنید.

علائم ماندن آب در گوش ؛ ۵ روش خانگی ساده برای خشک کردن گوش | چطور از آب رفتن در گوش جلوگیری کنیم؟(همشهری آنلاین)

راهکارهای خشک کردن و تخلیه آب از گوش

جاذبه

 

 

بهترین راه برای زدودن آب از گوش این است که با جاذبه زمین آن را رفع کنیم. سر خود را کج کنید و گوش آسیب دیده را به موازات زمین نگهدارید. کف دست را در مقابل گوش قرار دهید و چند ثانیه فشار دهید. سریع دستتان را بردارید. خلاءیی موقت شکل خواهد گرفت که آب را از گوش بیرون می‌راند.

با استفاده از گوش پاک کن آب گوش را با دقت پاک کنید. خمیازه کشیدن یا حرکتی مثل جویدن نیز می‌تواند با ایجاد فشار در گوش میانی و کش دادن مجرای گوش به بیرون راندن آب از گوش کمک کند.

توجه: از هندزفری استفاده نکنید.

دستگاه رطوبت ساز

هوای خشک، عفونت دستگاه تنفس فوقانی را بدتر می‌کند و مانع درمان گوش درد و خارج شدن آب گوش می‌شود. بنابراین برای اینکه درد خود را کاهش و تسکین دهید، آب را از گوش خارج و سلامت سینوس‌ها را بهبود بخشید، باید یک دستگاه رطوب ساز را در اتاق قرار دهید.

دقت کنید که مرطوب کننده نزدیک گوش آسیب دیده باشد. مرطوب کننده به شما کمک می‌کند آب در گوش بصورت بخار خارج شود. همچنین می‌توانید سونا بروید یا دوش آب گرم بگیرید. حتی می‌توانید یک بطری آب داغ نزدیک گوش آسیب دیده قرار دهید.

خمیازه

شاید این مورد در رابطه با نحوه خارج کردن آب از گوش عجیب باشد اما روشی موثر است. برخی افراد که از آب مانده در گوش رنج می‌برند، با خمیازه کشیدن ساده می‌توانند آن را رفع کنند. گفته می‌شود هر حرکت خمیازه، بر آب به دام افتاده در گوش تاثیر می‌گذارد و به شما کمک خواهد کرد تا آب را از گوش خارج کنید. اگر جابجایی آب را احساس می‌کنید، باید این کار را ادامه دهید.

چطور از آب رفتن در گوش جلوگیری کنیم؟

جویدن

با اینکه جویدن همراه با گوش درد و آب رفتن در گوش دشوار شده و باعث درد می‌شود اما یکی از تکنیک‌های موثر برای خارج کردن آب درون گوش است. برای انجام این کار، به غذا نیاز ندارید فقط باید تصور کنید چیزی را می‌جوید. در حال جویدن، باید سرتان را به سمتی که عاری از آب است بگیرید و سپس آن را به طرف دیگر متمایل کنید تا آب از گوش خارج شود.

نکته موثری که اغلب بسیاری از مبتلایان انجام می‌دهند، جویدن آدامس است. جویدن آدامس باعث می‌شود که آب سریع‌تر و آسان تر از گوش خارج شود. گفته می‌شود که اگر حرکت آدامس را با خم کردن سر ترکیب کنید، اثربخشی این روش درمان را افزایش خواهد داد.

پاک کردن گوش با دستمال

یک نکته ساده در مورد نحوه بیرون راندن آب از گوش پاک کردن آن است. پاک کردن لایه خارجی گوش با دستمال یا حوله تمیز نرم به شما کمک می‌کند که از آب و یا مایع موجود در گوش خلاص شوید. باید سر را به سمت پایین خم کنید تا آب خارج شود. نباید پارچه یا حوله را داخل گوش فشار دهید چون باعث می‌شود آب به داخل گوش برگردد.

منبع: همشهری آنلاین

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار