اقتصاد داروخانه‌ها بیمار است
bato-adv
کد خبر: ۲۷۶۰
تاریخ انتشار: 2015 June 21    -    ۳۱ خرداد ۱۳۹۴ - ۰۹:۱۳
در سال‌های گذشته، رشد قیمت دارو با میزان تورم هماهنگ نبوده و از سویی سود دارو در ایران از بیشتر کشورهای جهان و حتی منطقه خاورمیانه کمتر بوده است.
اقتصاد داروخانه‌ها بیمار استرئیس کارگروه اقتصادی انجمن داروسازان خوزستان‌ گفت: از آنجا که داروخانه علاوه بر رسالت درمانی دارای ماهیت اقتصادی است و با توجه به فضای تورمی که در سال‌های گذشته به واسطه جنگ تحمیلی ، تحریم‌ها و سوء مدیریت‌ها در فضای اقتصادی کشور ایجاد شده، اقتصاد داروخانه‌ها نیز ضعیف شده است.

Image result for ‫داروخانه‬‎

دکتر کریم منصوری، رئیس کارگروه اقتصادی انجمن داروسازان خوزستان در نخستین جلسه کارگروه‌های انجمن داروسازان خوزستان ـ که در معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز برگزار شد ـ با بیان این مطلب، اظهار کرد: از چندی پیش، انجمن داروسازان استان خوزستان برای تقویت فعالیت‌های خود و ارتقای سطح کیفی عملکرد داروخانه‌ها و حضور همکاران در تلاش‌های صنفی اقدام به تشکیل کارگروه‌های تخصصی انجمن کرد‌.

وی با بیان اینکه این کارگروه‌ها عملا نقش اتاق فکر و بازوی اجرایی انجمن محسوب می‌شود، تصریح کرد: ‌این کارگروه علاوه بر تبادل نظر در زمینه حل مشکلات مبتلا به داروسازان و داروخانه‌ها، برای پیاده کردن طرح‌های مورد تصویب نیز گام‌های موثری برداشته است.

وی افزود: در اولین جلسه همنشینی اعضا که با حضور سه کارگروه فعال انجمن برگزار شد، بیشتر به کارگروه اقتصادی اختصاص داشت.

منصوری در ادامه گفت: از آنجا که داروخانه علاوه بر رسالت درمانی دارای ماهیت اقتصادی (بنگاه اقتصادی) نیز هست و با توجه به فضای تورمی که در سال‌های گذشته به واسطه جنگ تحمیلی، تحریم‌ها و سوء مدیریت‌ها در فضای اقتصادی کشور عارض شده، اقتصاد داروخانه‌ها نیز همچون دیگر بنگاه‌های اقتصادی دچار ضعف شده است.

این داروساز با بیان اینکه مشکلات اقتصادی داروخانه‌ها همچون دیگر صنوف صرفا تورمی نبوده، افزود:‌ استراتژیک بودن دارو و خواست دولت‌ها و مردم به ارزان بودن قیمت دارو، باعث شده تا با پایین نگه داشتن قیمت و سود دارو فشار مضاعفی بر داروخانه‌ها تحمیل شود.

منصوری همچمین بیان کرد: در سال‌های گذشته، رشد قیمت دارو با میزان تورم هماهنگ نبوده و از سویی سود دارو در ایران از بیشتر کشورهای جهان و حتی منطقه خاورمیانه کمتر بوده است.

وی سرمایه‌گذاری سنگین برای راه اندازی یک داروخانه، خواباندن سرمایه در انبار کردن اجباری برخی داروها به دلیل نوسانات در تولید و یا واردات دارو را از مهمترین دلایل بیمار بودن اقتصاد داروخانه‌ها عنوان کرد و افزود: اختصاص سهم بالایی از توزیع دارو به داروخانه‌های دولتی (50 درصد)، داشتن هزینه‌های زیاد به ویژه هزینه‌های کارکنان و نهایتا ازدیاد تأسیس داروخانه‌ها به دلیل افزایش فارغ التحصیلان رشته داروسازی، همگی باعث شده تا داروخانه‌های بخش خصوصی در تنگنای اقتصادی قرار بگیرند و نتوانند به توسعه فعالیت‌های خود و افزایش کیفیت دلخواه فضای کسب و کار خود مبادرت ورزند.

Image result for ‫داروخانه‬‎

منصوری به راه اندازی کارگروه آموزش اشاره کرد و گفت: این کارگروه با هدف افزایش توانمندی علمی داروسازان برای ارتقای سطح خدمات رسانی به بیماران و رساندن داروسازان به جایگاه واقعی خود در نظام درمان است که در حوزه‌های مختلفی همچون آموزش و آشنا کردن داروسازان با دستاوردهای نوین علم داروسازی و نیز طراحی و معرفی نرم افزارهایی با قابلیت بررسی، پردازش اطلاعات علمی نسخه و نحوه مشاوره دارویی، تهیه یک بانک اطلاعاتی مفید برای دسترسی راحت تر به مطالب علمی و معتبر و همچنین آموزش اختصاصی شیوه‌های مدیریتی مورد نیاز داروخانه اعم از مدیریت اقتصادی، نیروی انسانی و ... به کمک نرم افزارهای مناسب، آموزش و آشنا کردن کارکنان داروخانه با وظایف و مسئولیت‌هایشان در قبال بیماران و مؤسسان و مسئولان فنی داروخانه‌ها و ارتقای فرهنگ عمومی جامعه و اصلاح دیدگاه مردم نسبت به دارو و داروخانه با کمک گرفتن از وسایل تبلیغی مناسب راه اندازی شده است.

این داروساز به کارگروه امور داروخانه‌ها، توزیع دارو و بازرسی اشاره کرد و گفت: این کارگروه نیز از تعدادی از اعضای انجمن داروسازان (باتجربه مدیریت دارویی) تشکیل شده و با تفاهم با معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز اهدافی را همچون برگزاری کلاس‌های حضوری و مجازی با استفاده از شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی پیگیری می کند.

وی در ادامه افزود: همکاری و هماهنگی با معاونت غذا و دارو در تدوین راهکارهای مناسب استانداردسازی داروخانه‌ها و نظارت بر عرضه و توزیع صحیح و منطقی دارو از مهمترین اهداف تشکیل این کارگروه‌هاست.

منصوری تسریع در رسیدگی به درخواست متقاضیان امور مربوط به داروخانه‌ها به ویژه تأسیس داروخانه، تدوین مقررات بهینه سازی ارائه خدمات داروخانه‌های دایر، تنظیم ضوابط تأسیس داروخانه با نیاز سنجی دارویی مناطق مختلف، نظارت بر عملکرد داروخانه‌های زیر پوشش و شرکت‌های پخش دارو از طریق بازدیدهای ادواری، هماهنگ سازی گروه‌های نظارت بر عملکرد داروخانه‌ها همچون سازمان‌های بیمه گر بهبود روش‌های نظارتی با بکارگیری نیروهای مجرب وآموزش دیده، تدوین استانداردهای فنی، نگهداری و توزیع دارو (GDPو USP)، رسیدگی به درخواست صدور موافقت اصولی تأسیس و مجوز فعالیت شرکت‌های توزیع دارو، نظارت بر نحوه فعالیت شرکت‌های پخش و بهینه سازی روند توزیع دارو در سطح استان خوزستان را از مهمترین اهداف اختصاصی تشکیل این کار گروه‌ها عنوان کرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در این جلسه چگونگی کاهش هزینه‌های داروخانه و راه‌های بهینه سازی فعالیت‌ها وهمچنین راههای افزایش درآمد بررسی ‌و برای این منظور، تهیه نرم افزارهای قوی حسابداری، انبار و فروش از ضروریات کار هر داروخانه برشمرده شد.

گفتنی است، اولین جلسه کارگروه‌های انجمن داروسازان خوزستان با حضور دکتر برزگر سرپرست معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز و شورای انجمن داروسازان استان برگزار شد.

نویسنده: حسین عبدالعزیزی


نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
دریافت کد بورس رایگان
بلیت هواپیما چارتر