آیا رابطه جنسی روزه را باطل می‌کند؟
کد خبر: ۲۷۴۸۸۵
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: 2023 March 27    -    ۰۷ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۱
آیا رابطه جنسی روزه را باطل می‌کند؟ آیا نزدیکی روزه را باطل می‌کند؟ با شروع ماه رمضان، این سوالی است که بسیاری در اولین روز‌های ماه رمضان دارند. در ماه رمضان تکالیفی بر مسلمانان واجب است که تا حد توان باید به جا آورند. برخی چیز‌هایی که در شرایط عادی بدون مشکل است، در ماه رمضان جزو مبطلات روزه به شمار می‌آید.

آیا رابطه جنسی روزه را باطل می‌کند؟(روزیاتو)

آیا رابطه جنسی روزه را باطل می‌کند؟(روزیاتو)«تابناک با تو» - آیا رابطه جنسی روزه را باطل می‌کند؟ آیا نزدیکی روزه را باطل می‌کند؟ با شروع ماه رمضان، این سوالی است که بسیاری در اولین روز‌های ماه رمضان دارند. در ماه رمضان تکالیفی بر مسلمانان واجب است که تا حد توان باید به جا آورند. برخی چیز‌هایی که در شرایط عادی بدون مشکل است، در ماه رمضان جزو مبطلات روزه به شمار می‌آید. در این میان همسران نیز بر اساس شرایط خاص این ماه مبارک در زمان‌هایی که اجازه دارند و بر اعمال آن‌ها آسیبی نمی‌زند از هم بهره‌مند شوند. اما آیا نزدیکی روزه را باطل می‌کند؟ رابطه جنسی یا زناشویی همسران در ماه رمضان در چه شرایطی جایز است؟

آیا رابطه جنسی روزه را باطل می‌کند؟(روزیاتو)

انجام عمل زناشویی در روز و شب‌های ماه رمضان حرام نیست، اما افراد روزه‌دار نمی‌توانند زمانی که روزه هستند، رابطه زناشویی برقرار نمایند، زیرا برقراری رابطه جنسی برای افراد روزه‌دار حرام است و یکی از مبطلات روزه به شمار می‌رود.

آیا رابطه جنسی روزه را باطل می‌کند؟

در این مطلب سوال و جواب و استفتائاتی از چند نفر از مراجع تقلید عظام برای شما آورده ایم که امیدواریم پاسخگوی مشکلات شما در این ایام مبارک باشد.

سؤال: اگر زن و شوهرى در روز ماه رمضان نزدیکى کنند، حکم آن- با توجه به جهل به این موضوع- چیست؟

پاسخ: آیت‌الله روحانی می‌فرمایند: اگر جهل داشته باشند که نزدیکى در روز ماه رمضان اشکال ندارد، روزه آن‌ها باطل نمى‌شود، ولى اگر احتمال دادند و یقین نداشته و عمل را انجام دادند، روزه باطل مى‌شود.

سؤال: اگر شخص روزه‌دار در اثر فراموشى آمیزش جنسى کند، آیا به روزه‌هایش ضرر می‌رساند؟

پاسخ: آیت‌الله خامنه‌ای می‌فرمایند: اگر فراموش کند که روزه است و آمیزش جنسى کند، روزه او باطل نمی‌شود، ولى هر لحظه که یادش آمد، باید فوراً از حال آمیزش خارج شود؛ وگرنه روزه‌اش باطل است.

سؤال: اگر شوهر با همسر خود در ماه رمضان جماع کند و زن نیز به آن راضى باشد، چه حکمى دارد؟

پاسخ: آیت‌الله سیستانی می‌فرمایند: دخول بدون انزال در ماه رمضان، مبطل روزه است.

سؤال: مردی که به هر علتی مثل مرض، روزه نمی‌گیرد، اگر همسر روزه‌دار خود را مجبور به جماع کند، روزه زن باطل است؟ و آیا کفاره دارد یا نه؟ کفاره آن به عهده چه کسی است؟

پاسخ: حضرات آیات بهجت و مظاهری می‌فرمایند: روزه او باطل می‌شود و کفاره روزه خودش و روزه زنش را باید بدهد. آیت‌الله بهجت در ادامه توضیح می‌دهند: ولى اگر زن در بین جماع راضى شود، بنابر احتیاط واجب مرد دو کفاره بدهد و زن یک کفاره و در هر صورت زن باید قضاى روزه آن روز را به‌جا آورد.

کفاره نزدیکی

سؤال: اگر در روز ماه مبارک رمضان زن و شوهر نزدیکی کنند، چه حکمی دارد و باید چه کاری انجام دهند؟ آیا باید روزه را قضا بگیرند؟

پاسخ: آیت‌الله خامنه‌ای می‌فرمایند: بر هر یک از آنان حکم افطار عمدى جارى است و علاوه بر قضا، کفاره هم بر هر دو واجب می‌شود؛ که عبارت است از شصت روز روزه یا اطعام شصت فقیر و یا دادن شصت مد طعام به شصت مسکین که سهم هر کدام، یک مد (ده سیر گندم یا جو یا برنج) است.

آیا رابطه جنسی روزه را باطل می‌کند؟(روزیاتو)

عشق بازی یا ملاعبه

سؤال: اگر مردى با همسر خود در روز ماه رمضان شوخى و ملاعبه کند، آیا به روزه‌هایش ضرر می‌رساند؟

پاسخ: حضرات آیات خامنه‌ای و مکارم‌شیرازی معتقدند: اگر دخول صورت نگیرد و منجر به انزال منى نشود، به روزه خللى وارد نمی‌کند و روزه باطل نیست.

آیت‌الله بهجت نیز می‌فرمایند: ملاعبه زن و مرد روزه را باطل نمی‌کند، اما ایشان در پاسخ به سؤال دیگری می‌فرمایند: اگر ملاعبه منجر به انزال شود، درصورتی‌که قصد انزال داشته یا عادت او در این کار این بوده که به انزال منجر مى‏‌شده، روزه وى باطل است، اما اگر منى انزال نشده و قصد انزال هم نداشته، اشکال ندارد. آیت‌الله روحانی نیز می‌فرمایند: احتلام ناخواسته موجب افطار نمى‌شود و روزه صحیح است.

آیت‌الله تبریزی در این باره توضیح می‌دهند: چنان‌چه قصد انزال داشته، ولو بعد از شروع در ملاعبه، روزه‌اش باطل مى‌شود و هم‌چنین است اگر بداند یا احتمال بدهد که منى از او خارج مى‌شود. آیت‌الله مظاهری نیز معتقدند: آبی که در هنگام معاشقه از زن یا مرد خارج می‌شود، پاک است و روزه را باطل نمی‌کند.

منبع: روزیاتو

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۲
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۷
0
20
عجب
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۷
1
1
نظر آیت الله مظاهری خیلی باب طبع من است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار