سقف خرید ارز از صرافی‌ها با کارت ملی افزایش می‌یابد
کد خبر: ۲۷۴۸۵۹
تاریخ انتشار: 2023 March 24    -    ۰۴ فروردين ۱۴۰۲ - ۲۰:۰۰

سقف خرید ارز از صرافی‌ها با کارت ملی افزایش می‌یابد

محمدرضا مانی یکتا، مدیر اداره نظارت بر نظام‌های پرداخت بانک مرکزی گفت: یکی از نیاز‌های مهم این روز‌ها که حوزه فناوری و ارزی به آن حساس است، فروش ارز در سرفصل‌های مشخص بانک مرکزی است، که در این رابطه پیشنهاد مربوطه را تهیه و در حال طی شریفات مقرراتی هستیم تا سقف پرداخت در خصوص صرافی‌های مشخصی که این خدمت را ارائه می‌کنند بازبینی شود.

او در رابطه با ریال دیجیتال تصریح کرد: ریال دیجیتال یک پروژه مهم و بزرگ بانک مرکزی محسوب می‌شود و چون در مورد اقتصاد دیجیتال صحبت می‌کند دارای اهمیت است، بنابراین آموزش، آگاهی، فرهنگ سازی و آموزش‌های تخصصی برای قدرتمند سازی افراد در شبکه بانکی با اهمیت است. البته خود پروژه از نظر اجرایی پیچیدگی‌های زیادی دارد.

یکتا بیان کرد: فاز پیش از اجرای آزمایشی را در ۱۵ شهریور ماه با انتشار اولیه ریال دیجیتال شروع و پشت سرگذاشتیم، این اقدام تا اوایل اسفند ماه طول کشید و با تعداد محدود کاربران ریال دیجیتال در سه بانک ملی، ملت و تجارت ارزیابی شد. با توجه به توفیقاتی که در این مرحله داشتیم وارد مرحله آزمایشی می‌شویم، در این فضا به صورت تدریجی به بانک‌ها اجازه افزایش کاربر و دامنه خدمات در فضای ریال دیجیتال داده می‌شود.

او در پایان تاکید کرد: ۵۰۰ کاربر در این فضا تعریف شده که این گام در سال جاری اتفاق خواهد اُفتاد، اما در روز‌های کاری سال جدید به بانک‌ها اجازه افرایش تعداد مشتریان را خواهیم داد. برنامه‌ای و زمان بندی که تاکنون پیش بینی و به بانک‌ها ابلاغ شده بیانگر شروع رسمی فاز آزمایشی ریال دیجیتال از ۲۲ اسفند ماه است و صدور مجوز برای توسعه بازار و افزایش دامنه مشتریان نیز برای ۲۰ فرودین ۱۴۰۲ خواهد بود، هر چه جلوتر می‌رویم، فضای خدماتی متنوع ایجاد می‌شود و مردم می‌توانند به صورت تدریجی در بانک‌های مختلف به این ابزار دسترسی داشته باشند.

منبع: آنا

آخرین اخبار