علل دردهای پستان/ عارضه فیبروکیستیک
کد خبر: ۲۷۴۵
تاریخ انتشار: 2015 June 21    -    ۳۱ خرداد ۱۳۹۴ - ۰۸:۲۰
علل دردهای پستان/ عارضه فیبروکیستیک چیست؟

زمانی که خانمی یائسه می‌شود، دوره‌ تحلیل‌رفتن پستان کامل و تمام بافت آن با چربی جایگزین می‌شود. در نتیجه عوارض فیبروکیستیک از بین می‌رود و فرد دیگر احساس ناخوشایندی نخواهد داشت.

عضو تیم درمان مرکز فوق تخصصی ابن‌سینا گفت: شایع‌ترین علتی که زنان به کلینیک‌های پستان مراجعه می‌کنند درد پستان است. اگر این دردها ناشی از فیبروکیستیک باشد، در اغلب موارد خوش‌خیم‌اند.

دکتر ناهید نفیسی گفت: با بیان این‌که فیبروکیستیک بیماری نیست، گفت: در حقیقت این عارضه یک تغییر طبیعی است که در نسوج پستان رخ می‌دهد و معمولاً زنان نباید نگران آن باشند. نکته مهم این است که بافت‌های فیبروکیستیک تبدیل به سرطان نمی‌شوند و خطری برای فرد ندارند. تنها مشکلی که این بافت‌ها برای زنان ایجاد می‌کنند، درد پستان است. البته این درد آن‌قدر آزاردهنده نیست که نیاز به درمان باشد و اکثراً افراد نیاز به دارو ندارند.

استرس یکی از دلایل ایجاد درد پستان

وی افزود: همچنین درد پستان گاهی اوقات به دلیل استرس ایجاد می‌شود که در این موارد با اطمینان از این‌که پستان مشکل خاصی ندارد، تحمل درد نیز برای فرد راحت‌تر می‌شود. پس لازم است که زنان از این موضوع نگران نباشند؛ چراکه نهایتاً با یک ترکیب درمانی داروهای ضد‌اضطراب و استرس، درد کاهش می‌یابد.

عارضه فیبروکیستیک چیست؟

این متخصص در خصوص عارضه فیبروکیستیک در زنان بیان داشت: در فاصله سنی 36 تا 50 سالگی، بافت پستانی از حالت غددی و شیردهی تغییر یافته و با ورود به دوران یائسگی به‌علت تغییر طبیعی که در پستان رخ می‌دهد، بافت غددی پستان تحلیل می‌یابد و به بافت چربی تبدیل می‌شود. در این عارضه یک‌سری حباب‌ داخل پستان تشکیل می‌شود که بعد از مدتی داخل آن مایع جمع می‌گردد. میکروکیست‌هایی داخل پستان تشکیل می‌‌شود که گاهی بزرگ‌تر می‌شوند و به این نسج فیبروکیستیک گفته‌ می‌شود.

فیبروکیستیک مشکل جدی برای زنان ایجاد نمی‌کند

نفیسی با بیان این‌که این عارضه هیچ مشکل جدی برای زنان ایجاد نمی‌کند تشریح کرد: زمانی که خانمی یائسه می‌شود، دوره‌ تحلیل‌رفتن پستان کامل و تمام بافت آن با چربی جایگزین می‌شود. در نتیجه عوارض فیبروکیستیک از بین می‌رود و فرد دیگر احساس ناخوشایندی نخواهد داشت.

زنان از 35 سالگی به بعد سالی 2بار برای معاینات پستان مراجعه کنند

عضو تیم درمان مرکز فوق تخصصی ابن‌سینا در نهایت تأکید کرد: هر خانمی از سن 35 سالگی به بعد چه سابقه نسج فیبروکیستیک یا توده‌ خوش‌خیم داشته باشد و یا این‌که کاملاً سالم باشد، لازم است در سال 2بار به جهت معاینات پستان به پزشک مراجعه کند؛ چراکه تغییراتی که از این سن به بعد در پستان ایجاد می‌شود، این الزام را ایجاد می‌کند که فرد تحت‌نظر باشد.

منبع : مهرخانه

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر