کار قشنگ علی دایی برای فوتبال ایران
کد خبر: ۲۶۸۹۴۶
تعداد نظرات: ۳۶ نظر
تاریخ انتشار: 2023 January 21    -    ۰۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۰
علی دایی یه غیر از اینکه یکی از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال ایران و آسیا بود، در عرصه مربیگری و استعدادیابی هم توانایی بالایی داشت.

 طی چند وقت اخیر شاهد توهین‌های زشتی از سوی بعضی‌ها به اسطوره‌های فوتبال ایران مثل علی دایی بودیم. یکی از این افراد چندی قبل در یک برنامه تلویزیونی ضمن توهین به علی دایی، توانایی‌های فنی او را زیر سوال برد و مدعی شد که شهریار فوتبال ایران به دلیل قد بلندش موفق به گلزنی می‌شد و توپ با برخورد به دایی تبدیل به گل می‌شد. ادعایی غیرواقع و به نوعی مضحک که باعث انتقادات زیاد اهالی فوتبال و حمایت آن‌ها از اسطوره بی بدیل فوتبال ایران شد.

در اینکه دایی یکی از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال ایران و آسیا به حساب می‌آید و خیلی‌ها فوتبال ایران و حتی کشورمان را با نام دایی می‌شناسند، شکی نیست. حتی اگر دوران فوتبال شهریار را فاکتور بگیریم، او در دوران مربیگری خود هم خدمات زیادی به فوتبال ایران کرد و کاشف استعداد‌های زیادی بود که همین الان هم در تیم ملی فعالیت می‌کنند. در این گزارش می‌خواهیم بعضی از بهترین استعداد‌های کشف شده علی دایی را بررسی کنیم.

مهدی طارمی

کمتر کسی است که شک داشته باشد مهدی طارمی بهترین فوتبالیست ۱۰ سال اخیر ایران است. ستاره ایرانی پورتو که در لیگ پرتغال آقایی می‌کند و در حال حاضر شناخته شده‌ترین فوتبالیست ایرانی محسوب می‌شود. بدون تردید طارمی را باید مهم‌ترین کشف علی دایی دانست. ابتدای لیگ چهاردهم دایی، مهدی طارمی را از ایرانجوان بوشهر به پرسپولیس آورد و خیلی زود او را در ترکیب تیمش مورد استفاده قرار داد. طارمی هفته سوم همان فصل گل سه امتیازی پرسپولیس به ذوب آهن را زد تا نشان بدهد حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. ادامه مسیر او هم که کاملا مشخص است. طارمی از آقای گلی در لیگ برتر تا آقای گلی فوتبال پرتغال و کسب عنوان بهترین پاسور این مسابقات را تجربه کرد و فصل گذشته دروازه قهرمان اروپا را باز کرد. او در حال حاضر شاید بهترین و آماده‌ترین ستاره تیم ملی است و در همین جام جهانی هم ۲ گل برای ایران زد.

احمد نوراللهی

دایی، احمد نور را همزمان با طارمی کشف کرد و در لیگ چهاردهم همزمان با ستاره بوشهری به پرسپولیس منتقل شد و درست مثل او به یکی از ستارگان اثرگذار سرخپوشان تبدیل شد. مهاجم گلستانی در ۲۲ سالگی از فولاد یزد به پرسپولیس منتقل شد و دایی برای تبدیل‌شدن این بازیکن به یک ستاره بزرگ، تاوان زیادی داد. نوراللهی در پست‌هافبک دفاعی، اوایل اشتباهاتی داشت که در اخراج زودهنگام علی دایی بی‌تاثیر نبود. با این حال او رفته‌رفته تبدیل به یکی از بهترین و باثبات‌ترین بازیکنان پرسپولیس شد و بازوبند کاپیتانی این تیم را هم بر بازو بست. احمد نور که بازیکن فیکس تیم ملی در جام جهانی بود، یکی از لژیونر‌های فوتبال ایران به حساب می‌آید و در فوتبال امارات فعالیت می‌کند.

ابوالفضل جلالی

مدافع چپ فعلی آبی‌ها که یکی از ملی پوشان این تیم در جام جهانی بود، محصول آکادمی سایپا است. جلالی وقتی دایی سرمربی بزرگسالان سایپا بود، او را کشف کرد و به تیم اصلی آورد. حتی دایی در اوج جوانی و کم تجربه بودن به ابوالفضل بازی داد و باعث شد این بازیکن در فوتبال ایران دیده شود. حالا جلالی در تیم پرطرفدار استقلال بازی می‌کند و عضوی از تیم ملی است.

مهدی ترابی

ترابی کشف علی دایی نبود، ولی در زمان مربیگری دایی در سایپا این بازیکن رشد کرد و به یک ستاره در فوتبال ایران تبدیل شد. مهدی زیر نظر شهریار فوتبال ایران به بازیکن بهتری تبدیل شد و همین موضوع باعث شد تا پرسپولیس و برانکو به دنبال این بازیکن بیایند. حالا ترابی یکی از بهترین‌های فوتبال ما محسوب می‌شود و در جام جهانی هم حضور داشت.

امید عالیشاه

حضور عالیشاه هم در سطح اول فوتبال ایران مدیون اعتماد علی دایی است. دایی، عالیشاه را از نفت تهران به راه‌آهن برد و آنجا مورد استفاده قرار داد. عالیشاه با تکنیک و سرعت قابل توجهش خوش درخشید و استعدادش را نشان داد. بعد هم علی دایی ابتدای لیگ سیزدهم در زمان انتقال به پرسپولیس او را با خودش به جمع سرخپوشان برد و حضور طولانی‌مدت امید در این تیم آغاز شد. حضوری که هنوز هم ادامه دارد و امید حالا کاپیتان اول پرسپولیس است و با این تیم طی سال‌های اخیر افتخارات زیادی را بدست آورده است.

کریم انصاری‌فرد

علی دایی همیشه عادت داشت تیم‌هایش را برای برگزاری اردوی تابستانی به زادگاهش اردبیل ببرد. سال ۸۶ و همزمان با حضور دایی در سایپا، در همین اردو کریم انصاری‌فرد از سوی او تست شد و به آکادمی تیم پیوست. به تدریج کریم سر از تیم بزرگسالان درآورد و با گلزنی‌های پیاپی اسم و رسمی برای خودش دست و پا کرد. او هم در زمان کشف از سوی دایی، فقط ۱۷ سال داشت. انصاری‌فرد سابقه دو دوره آقای گلی در لیگ برتر را دارد و در حال حاضر برای باشگاه آمونیا در لیگ قبرس توپ می‌زند. او همین حالا در عضویت تیم ملی هم هست و همین چند ماه قبل سومین جام جهانی خود را در قطر پشت سر گذاشت.

علی علیپور

لژیونر فوتبال ما که در لیگ پرتغال و باشگاه ژیل ویسنته بازی می‌کند هم یکی از کشف‌های بزرگ دایی است. لیگ دوازدهم زمانی که علی دایی سرمربی راه‌آهن بود، علیپور ۱۷ ساله را از سنگ آهن بافق به تهران آورد و به عضویت تیمش درآورد. علیپور مازندرانی به تدریج رشد کرد و بعدتر در پرسپولیس تبدیل به یکی از برترین گلزنان تاریخ این باشگاه شد. نکته جال در خصوص مهاجم سابق پرسپولیس و اسطوره فوتبال ایران این است که همین علیپور یک قهرمانی را از علی دایی گرفت. هفته ماقبل پایانی لیگ سیزدهم در صورتی که پرسپولیس علی دایی موفق به شکست راه‌آهن می‌شد گام بسیار بزرگی به سمت قهرمانی بر می‌داشت. با این حال آن مسابقه با تساوی ۲-۲ به پایان رسید و یکی از گل‌های راه‌آهن را علیپور زد.

تیم ملی

به غیر از کسانی که در بالا از آن‌ها به عنوان استعداد‌های کشف شده توسط علی دایی نام بردیم، ستاره‌های مثل دانشگر، شهباززاده، رضاوند، رضا اسدی و خیلی دیگر از بازیکنان شاغل در فوتبال ایران هم بودند که توسط دایی کشف شدند و به بالاترین سطح فوتبال ایران رسیدند. دایی در تیم ملی هم به بازیکنان جوان زیادی میدان داد که آن‌ها بعدا به بازیکنان فیکس تیم ملی تبدیل شدند و حسابی درخشیدند.

شهریار، دوران سکان داری تیم ملی هم نشان داد که از بازی دادن به جوانان هیچ ترسی ندارد. او در روز‌هایی که با علی کریمی، کریم باقری و علی نیکبخت واحدی خیلی میانه خوبی نداشت، جوان‌های خوبی را به تیم ملی معرفی کرد.

مسعود شجاعی، احسان حاج صفی، محمد نوری، محمدرضا خلعتبری، کریم انصاری فرد، غلامرضا رضایی، خسرو حیدری و سید مهدی رحمتی، از جمله کسانی بودند که با حضور علی دایی بر نیمکت، فرصت این را داشتند تا بیشتر بازی کنند و جزو بازیکنان اصلی تیم ملی باشند. از بین این نفرات احسان حاج صفی، کریم انصاری‌فرد، مسعود شجاعی و خلعتبری همچنان بازی می‌کنند و حاج صفی و انصاری‌فرد کاپیتان‌های اول و دوم تیم ملی هستند.

خبرورزشی

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳۶
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۶
عباس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۵۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۱
352
54
اینقدر این آدم رو بزرگ نکنید اینا قهرمانان ملت نیستن. این آقا که مشخص شد با کیا ارتباط داشته و ...
پاسخ ها
معلم
| |
۲۲:۵۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۱
همه دنیا شهریار را ارج می نهند مردم خودمان با اسطوره ملی اینچنین رفتار میکنند. جای تاسف دارد.
ناشناس
| |
۰۹:۱۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۲
اصلاً میدونید تعریف اسطوره چیه ؟ یک ملت فقیر در اسطوره باید اسطوره سازی کنه ( مثل ساخت شخصیت خیالی جومونگ در کره جنوبی ) نه ما . در فوتبال ، ایشون به خودش خدمت میکرد و خوب ، مردم هم خوشحال میشدند و برای اونها مطابق قواعد جاری ، باعث افتخار میشد . بیشتر از حد کافی هم ازشون تقدیر شد . اما در وقایع اخیر بدون شک از عوامل تشدید نا امنی ها این مرد بود که باید پاسخگو میشد و نشد .
شهرام
| |
۱۳:۳۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۲
وقتی ذهنت فقط سیاه و سفید ببینه و نتواند رنگ دیگیری این مابین ببیند آنوقت راجب شهریار ایران اینگونه سخن میرانی درحالی که از نظر اسلام گفته بدون تحقیق میدانی تو حکم تهمت داره
ناشناس
| |
۱۰:۱۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
ناشناس 20:51
تو که از فوتبال سر در نمیاری چه جوری به خودت اجازه بدی راجع به علی دایی اظهارنظرکنی؟از نظر شماها علی دایی یا قد بلندش در زمین فوتبال میدویده و یه دفعه توپ تو کله اش خورده و تصادفا وارد دروازه تیم مقابل شده. اینقدر مهمل نباف.
ناشناس
| |
۰۹:۳۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۸
جناب آقای عباس یک مورد از ارتباط آقای علی دائی اسطوره وطن پرست ایران را با سند اعلام کنید
لواسان
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۵۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۱
315
45
میخاین کارهای آقای دایی را ماست مالی کنید؟
دایی گنده تر از دهنش حرف نزنه بقیه کارهاش پیشکش خودش
پاسخ ها
علی
| |
۱۳:۱۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۲
دوست عزیز از نظر شما 80 درصد مردم گنده تر از دهنشون صحبت میکنند . فکر نمیکنی مشکل از دهنه نه از حرف مردم ؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۰۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۱
298
48
این مقاله ها نمی‌تواند اقدامات ضد ملی علی دایی را بپوشاند.
پهلوان محبوب واقعی فقط غلامرضا تختی که مثل مردم زندگی می کرد.
پاسخ ها
علی
| |
۱۳:۲۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۲
اگه مرحوم تختی هم الان زنده بود شما باهاش همون کاری رو میکردید که با علی دایی کردید . جالبه شماها با زنده ها که حرف میزنند مشکل دارید و شدید زبان اموات و اونها رو طرفدار خودتون میدونید !!!!!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۱
227
42
چرا باید صفر و یکی نگاه کرد!؟ بله ایشان فوتبالیست خیلی خوبی بود کسی هم مشکلی نداره اما از نظر سیاسی و فرهنگی زیاد با هوش نیست! نظرات سیاسی او و عصبانیت های بی دلیلش در هنگام مصاحبه ها در زمان مربی گری گویای اینست!
تازه خیلی از بچه های تیم ملی هم از جمله علی کریمی، مهدوی کیا زیاد رابطه خوبی باهاش نداشتند و از نظر خیلی ها مغرور بود!
سعی کنیم صفر و یکی نگاه نکنیم و از کسی بت نسازیم!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۵۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۱
242
41
پولشو گرفته بعدش جایگاه فوتبال ایران در اسیا و جهان کجاست !!!
جوانانی داریم که شب و روز بدون اب در مرزها نگهبانی می دهند تا امثال دایی ها با خیال راحت فوتبال بازی کنه و پول بگیره پس منت نذارین !!!!!!!!!!!!!
توی بیابان که نبوده توی بهترین چمن بهترین هتل بهترین شرایط شده علی دایی !!!!!
پاسخ ها
علیرضا
| |
۰۱:۴۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۲
شما هم این شرایط داشتی چرا یه ادم گمنامی پس
محسن اصفهان
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۵۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۱
242
41
همه اينها درست اما در جريانات اخير فريب دشمنان را خورد وهمه افتخاراتش را به باد داد ضمنا ان جانباز سر فراز هم اگر اشتباه كرد دليل نميشود مورد بى احترامى شما قرارگيرد و قابل احترام است
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۱۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۱
13
87
درود به شرف علی دایی
اردبیلی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۲۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۱
15
80
سلام زنده باد قهرمان پهلوان اسطوره علی دایی یاشاسین مرد باغیرت شریف علی دایی
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۲۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۱
70
13
اگر دایی دنبال کار قشنگه بهتره و باید پا و زبان خود را بیشتر از فوتبال دراز نکند. هر چند در فوتبال هم به لطف کشور مالدیو خودشو مطرح کرد
پاسخ ها
تاج کبیر آسیا
| |
۱۰:۰۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
خب شماهم برو به مالدیو گل بزن اقای گل بشو شما چرا نمیری خب
نمک نشناس نباشیم یادتون نره کسی که سه تا روستارو تو کرمانشاه ساخت شهریار بودش
#شاگرد_حجازی
خالدی لردگان
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۲۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۱
13
71
دایی افتخار فوتبال ایران ماست
الی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۳۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۱
12
60
همیشه مایع افتخاری هستی خواهی بود، توبهترینی آقای دای
محمود فرنودی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۴۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۱
9
44
کلا نظرات دوستان در مورد دایی منصفانه و کارشناسانه نی ست گلزن ترین بازیکن بیست سال اخیر ایران است.خیلی تکنیکی نبود ولی بشدت در مورد گل زدن تیز هوش و موقعیت شناس بود.در همه دنیا بازیکنی مثل دایی را که همیشه بوی گل بدهد تقدیس می کنند.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۴۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۱
12
43
چرافکر‌می‌کنید‌سلبریتی‌ها‌باید‌لال‌باشند‌آنها‌هم‌جز‌مردم‌هستند
عافیت
|
Mozambique
|
۲۳:۵۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۱
51
15
بنام خدا و سلام. همه حرف این هست که، چشم پزشک،جراحی مغز نکنه.
فوتبالیست،شهریارهم که باشه، فقط دنبال فوتبالش باشه.اگر هم قرار بر دخالت درسیاست اظهارنظر باشه، دروغ و دغل نگه ونکنه. دختر اردبیلی رو قربانی خودش نکنه. سرش رو بندازه پایین، از تجارتش بخوره.
دعامون نکرد عیب نداره ولی پدرمون روهم جلو چشممون درنیاره.
در ضمن، شیطان هم شش هزار سال عبادت خدا کرد.
پاسخ ها
غلامرضا
| |
۱۰:۳۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
هر موقع تو مملکت ما هر چیزی سر جای خودش قرار گرفت میتوانیم به علی دایی هم ایراد بگیریم که " در حزه تخصص خودش" صحبت کنه !
ناشناس
| |
۱۵:۲۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
طبق همین منطق، شما کجای فوتبال یا سیاستی که داری اظهار نظر می کنی؟
داود
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۵۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۱
53
14
حرف کنده تر از خودش زده باید جواب بده
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۴۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۲
37
11
اصولا فوتبالیستها یک مشکل بزرگ دارند و اون اینه که ذهنشون اتوماتیک و بصورت شرطی، بدلیل تکرار بیش از حد رفتارهای هیستریک و جنگ روانی در دوران فوتبالشون، در صورت اظهار نظر سیاسی، اجتماعی یا مسائل عمومی، هر موضوعی رو مثل بگو مگوها و جنگ های روانی ورزشی تلقی می کنه.
کافیه سواد رسانه ای ضعیفی هم داشته باشند و در عین حال پایگاه اجتماعی درخور توجه. اونوقت خرابی به بار میارن در حد گسترده و عمومی.
حالا وای از اینکه خواسته یا ناخواسته نیز تحت نفوذ شبکه های القاء و جنگ رسانه ای هم قرار بگیرند. دیگه آبرو و شخصیت حرفه ای شون رو برای اهداف سرویس های معاند هزینه خواهند کرد.
اصغر
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۲
14
44
علی‌دایی‌اسطوره‌.پهلوان‌وقهرمان‌واقعی‌برای‌اکثریت‌مردم
ایران‌آسیا‌ودنیاست
ناشناس
|
Germany
|
۰۱:۲۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۲
48
12
این بابا، برای نظام مقدس جمهوری اسلامی که حاصل خون بیش از ۲۳۰ هزار شهید از فرزندان این ملت هست چیکار کرد، اینا همیشه دنبال منافع خودشون بودند، هیچگاه کنار ملت نبودن، امثال اینا در طول این ۴۳ سال بعد از انقلاب فقط خوردند و فربه شدند. از صدقه سر جمهوری اسلامی از پشت کوه اومدن شدن علی دایی.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۴۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۲
12
42
اول اینکه علی دایی عشق میلیون ها ایرانیه و دراین شکی نیست اما تابناکی تو چرا پیام طرفداراش رو نمیزاری ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۰۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۲
39
18
آقای اسطوره چند بار ایران رو قهرمان آسیا کرده؟
قهرمان ملی دروغ نمیگه و دایه مهربون تر از مادر برای اسرا پناهی نمیشه و برای کشورش هزینه درست نمیکنه هروقت مردم عادی تونستند در رستوران فوق لاکچری ایشون یه پرس چلوکباب بخورند بهشون بگید اسطوره مردمی.
پاسخ ها
ناشناس
| |
۱۱:۱۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۲
آفرین بر شما...چقدر زیبا....خوشحالم از وجود چنین افرادی
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۳۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۲
44
19
علی دایی فقط یک بازکن فوتباله همین زیادی گنده اش نکنین
seyed
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۰۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۲
21
9
با احترام به همه پیشکسوتان ورزشی .
بالاخره ایشان چه کار خارقالعاده ای انجام دادن . وظیفه هر انسانی اینست که در شغل و پستی که هست وظیفه خودش را انجام بدهد.
این تعریف های شما واقعاً از نوع تعارف های ایرانی بود.
ایرانی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۲۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۲
4
10
درود بر علی دایی پهلوان محبوب 80 میلیون ایرانی اصیل.
داود امیری
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۰۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
8
4
با احترام به ایشان ،آقای دایی بلاشک یک فرد نامدار ایرانی بوده وخواهد بود ولی در زمینه ی مربی گری عملکردآقای دایی قابل دفاع نیست وهمچنین در سطح اجتماعی مواضع ایشان در این ایام برای بخشی از جامعه قابل قبول ولی برای بخشی دیگر مورد انتقاد هست
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار