«سلطان رمزارز» دستگیر شد
کد خبر: ۲۶۶۲۱۹
تاریخ انتشار: 2022 December 23    -    ۰۲ دی ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۰
سم بنکمن-فرید، رئیس سابق یک شرکت ورشکسته تبدیل رمزارز از باهاما به آمریکا مسترد شده تا در دادگاهی در نیویورک به اتهام کلاهبرداری محاکمه شود.

سم بنکمن-فرید، رئیس سابق یک شرکت ورشکسته تبدیل رمزارز از باهاما به آمریکا مسترد شده تا در دادگاهی در نیویورک به اتهام کلاهبرداری محاکمه شود.

 

 

 

مقام‌های قضایی آمریکا می‌گویند رئیس ۳۰ ساله صرافی دیجیتال اف‌تی‌کس به ظن ارتکاب «یکی از بزرگترین کلاهبرداری‌های مالی تاریخ آمریکا» محاکمه می‌شود.

آقای بنکمن‌-فرید که اتهامات علیه خود را رد می‌کند، دست‌بسته و در بازداشت ماموران اف‌بی‌آی به آمریکا مسترد شد.

او که به «سلطان رمزارز» مشهور بود اوایل ماه نوامبر ورشکستگی‌ شرکتش را اعلام و از مدیریت آن کناره‌گیری کرد.

تحقیقات فدرال درباره نحوه مدیریت‌ سم بنکمن-فرید بر مسائل مالی شرکت اف‌تی‌کس به دستگیری او در باهاما منجر شد و ده روز بعد از بازداشت به آمریکا مسترد شد.

اف‌تی‌اکس تقریباً ۱/۲ میلیون کاربر ثبت‌شده داشت که از این شرکت تبادل ارز برای خرید بیت‌کوین و هزاران رمزارز دیگر استفاده می‌کردند.

سم بنکمن-فرید در سال ۲۰۲۱ میلیاردر شد و صرافی رمزارز او تبدیل به یکی از غول‌های این صنعت شد که شاهد معامله روزانه ۱۰ تا ۱۵ میلیارد دلار بود.

سال ۲۰۲۲ با سقوط قیمت رمزارزها شرکت‌های دیگر این صنعت متزلزل شده بودند ولی آقای بنکمن-فرید صدها میلیون دلار پول نقد را به عنوان کمک به آن شرکت‌ها پرداخت می‌کرد.

اما در نهایت امپراتوری ۳۲ میلیارد دلاری او سقوط کرد و به کلاهبرداری در مقیاسی کم‌سابقه متهم شد.

یکی از اتهامات او «سازماندهی طرحی برای کلاهبرداری از سرمایه‌گذاران سهام‌دار اف‌تی‌اکس» است.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا می‌گوید آقای بنکمن‌فرید «خانه‌ای پوشالی بر پایه‌ای از نیرنگ» بنا کرده است.

این کمیسیون رئیس سابق اف‌تی‌اکس را به پنهان کردن اطلاعات اساسی از سرمایه‌گذاران متهم کرده و می‌گوید آقای بنکمن‌-فرید با همدستی کارولین الیسون، متهم دیگر پرونده، تلاش کرده‌اند که ارزش شرکت را به صورت مصنوعی بالا ببرند.

«سلطان رمزارز» دستگیر شد

دو همکار سابق او اتهامات خود را در ارتباط با این پرونده پذیرفته‌اند. گری وانگ، هم‌بنیانگذار شرکت اف‌تی‌اکس و کارولین الیسون، رئیس سابق شرکت مبادله رمزارز آلامدا، هر دو به «دست داشتن در کلاهبرداری‌هایی که در سقوط اف‌تی‌اکس نقش داشت» متهم شده‌اند.

این دو نفر در حال حاضر در حال همکاری با دادستانی ناحیه جنوبی نیویورک هستند و وکیل آقای وانگ گفته است که موکلش مسئولیت اقدامات خود را پذیرفته و در حال همکاری به عنوان شاهد است.

بی بی سی

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار