داروهایی که باید با معده پر و بعد غذا بخوریم
کد خبر: ۲۶۵۹۰۰
تاریخ انتشار: 2022 December 22    -    ۰۱ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۰
زمانی که برای درمان بیماری به پزشک مراجعه می‌کنیم، پزشک با تجویز دارو دستورالعمل‌هایی برای مصرف دارو به ما ارائه می‌کند مثلا این قرص را با غذا میل کنید، این را با معده خالی و این را بعد از غذا.... آیا در بعضی موارد چنین دستورالعمل‌هایی را شنیده اید؟ اگر چه این دستورالعمل‌ها تکراری هستند، اما پزشکان دلایل زیادی برای این توصیه‌ها دارند.

داروهایی که باید با معده پر و بعد غذا بخوریم

داروهایی که باید با معده پر و بعد غذا بخوریم(نمناک)«تابناک با تو» - مصرف دارو با معده پر و یا خالی به دستور پزشک می باشد که با توجه به نوع بیماری، نوع دارو و تداخلات دارویی ،مصرف آن را بعد از غذا و با معده پر تشخیص می دهد.

مصرف دارو با معده پر و بعد غذا

زمانی که برای درمان بیماری به پزشک مراجعه می‌کنیم، پزشک با تجویز دارو دستورالعمل‌هایی برای مصرف دارو به ما ارائه می‌کند مثلا این قرص را با غذا میل کنید، این را با معده خالی و این را بعد از غذا.... آیا در بعضی موارد چنین دستورالعمل‌هایی را شنیده اید؟ اگر چه این دستورالعمل‌ها تکراری هستند، اما پزشکان دلایل زیادی برای این توصیه‌ها دارند. با خواندن این بخش از بهداشت و سلامت روش‌های مختلف ارتباط دارو با بدن و حقیقت هشدار‌های تاکیدی پزشکان را دریابید.

داروهایی که باید با معده پر و بعد غذا بخوریم(نمناک)

رمزگشایی تداخلات دارویی

مصرف برخی غذا‌ها و مایعات می‌تواند باعث ایجاد تغییرات فیزیولوژیکی در بدن شود. سیستم بدنی شما این " مواد خارجی " را شناسایی و تجزیه و تحلیل کرده و اقدامات فرار با همان عمل را آماده می‌کند. جریان خون به روده افزایش میابد، اسید‌ها به صورت صفرا (زردآب) آزاد می‌شوند و روده خود را با تغییرات اسیدیته آماده می‌کند.

دارو‌ها نیز به همین سمت هدایت می‌شوند و هر کدام به طور متفاوتی تداخل می‌کنند بنابراین دلیل اصلی انتخاب آن‌ها قبل و بعد از غذا، پیش بینی چگونگی تعامل این مواد شیمیایی با دستگاه گوارش است، زیرا تداخلات نامطلوب موادغذایی با دارو می‌تواند به جذب مواد شیمیایی موجود در دارو کمک کند یا مانع آن شود.

داروهایی که باید با معده پر و بعد غذا بخوریم(نمناک)

چرا باید برخی دارو‌ها را همراه غذا بخوریم؟

برخی از دارو‌ها عوارضی مانند:تحریک معده، سوهاضمه، زخم یا التهاب را به همراه دارند. مصرف این دارو‌ها به همراه غذا این اثرات ناخوشایند را کاهش می‌دهد. لازم نیست یک وعده غذایی کامل مصرف کنید، زیرا میان وعده‌های سبک مانند بیسکوییت یا ساندویچ کافی است.

در مورد دارو‌های خوراکی دیابت نیز این امر صدق می‌کند تا از قند خون بسیار پایین (هیپوگلیسمی) پیشگیری شود. مکمل‌های آنزیمی برای پانکراتیت مزمن نیز باید همراه غذا مصرف شوند تا به بدن در پردازش وعده غذایی کمک کند.

خوردن دارو

معمولا آنتی اسید‌ها و دارو‌های ضدالتهابی غیر استروئیدی نیز توصیه می‌شود تا همراه وعده غذایی یا میان وعده مصرف شوند. دارو‌های ضدالتهابی غیراستروئیدی از تولید پروستاگلاندین‌ها و مواد شیمیایی که درد و التهاب را تقویت می‌کنند پیشگیری می‌کند، اما همچنین از معده در برابر اسید روده محافظت خواهد کرد. گروهی از دارو‌های دیابت به نام " سولفیل اوره " نیز توصیه می‌شود همراه با وعده غذایی مصرف شوند تا خطر قند خون پایین کاهش یابد.

داروهایی که باید با معده پر و بعد غذا بخوریم(نمناک)

مصرف این دارو‌ها بعد از غذا می‌تواند به کاهش عوارض جانبی شدید مرتبط با معده کمک کند. همچنین همانند ژل‌های ضد قارچ یا دارو‌های مایع، برفک یا زخم دهان که احتمال بلع یا شستشو آن‌ها وجود دارد، جذب خون نمی‌شوند. انتی بیوتیک‌ها و دارو‌های اچ. آی. وی در این گروه قرار دارند.

داروهایی که باید با معده پر و بعد غذا بخوریم(نمناک)

اگر در زمان مصرف دارو غذا در دسترس نبود چه کنیم؟

اگر فرد در زمان مصرف دارویی که باید با معده پر خورده شود، خوردنی یا غذایی در دسترس نداشته باشد و مجبور باشد دارو را مصرف کند، حتما باید دارو را با دو لیوان آب بنوشد تا باعث آسیب به مری و عوارض گوارشی و کلیوی نشوند.

مسکن‌ها را با معده پر بخورید 

بیشتر دارو‌های خوراکی یا در معده باز می‌شوند یا به دلیل داشتن پوشش در روده فعال می‌شوند. بیشتر ضددرد‌ها همچون ایبوپروفن، مفنامیک اسید و دیکلوفناک، چون در معده باز می‌شوند بنابراین معده درد را در برخی افراد تشدید می‌کنند، بنابراین باید با معده پرمصرف شوند.  

داروهایی که باید با معده پر و بعد غذا بخوریم(نمناک)

برخی سوالات رایج در رابطه با مصرف انواع دارو

آیا می‌توان برای جذب سریع‌تر برخی از انواع دارو آن را در آب حل کرد؟

چنانچه در نمناک اشاره شده است اگر پزشک اجازه حل کردن دارو در آب را با توجه به نوع دارو و شرایط بیمار داده باشد، می‌توان دارو را در آب حل نمود. به هیچ وجه قرص‌هایی که به شکل کپسول هستند یا روکش و پوشش دارند در آب حل نکنید.

داروهایی که باید با معده پر و بعد غذا بخوریم(نمناک)

آیا می‌توان دارو‌ها را با شیر، آبمیوه یا چای خورد؟  

نوشیدنی‌هایی مانند چای، قهوه، شیر و آب میوه نیز می‌توانند بر نحوه عملکرد برخی از دارو‌ها در بدن تاثیر بگذارند.

برای جذب بهتر برخی دارو‌ها می‌توانید با تجویز پزشک آن‌ها را با نوشیدنی‌های مختلف بخورید مثلا مصرف مکمل آهن به همراه آبمیوه که حاوی ویتامین C است به جذب بهتر دارو کمک می‌کند.

حتی گاهی می‌توان کپسول‌های ایتراکونازول (درمان برخی از عفونت‌های قارچی) همراه غذا و در بعضی موارد نوشیدنی‌های اسیدی مانند نوشابه مصرف نمود، زیرا این دارو برای جذب، نیاز به یک محیط اسیدی دارد.

داروهایی که باید با معده پر و بعد غذا بخوریم(نمناک)

در طی ۲ ساعت از مصرف آنتی بیوتیک‌ها مانند سیپروفلوکساسین یا نورفلوکساسین باید از مصرف لبنیات خودداری شود و می‌توان آن‌ها را در زمان‌های دیگر مصرف کرد.

مصرف آنتی بیوتیک‌ها و مکمل‌های آهن، روی و کلسیم با چای سبب کاهش قدرت جذب و اثر دارو می‌شود.

مصرف مسکن‌های حاوی کافئین مانند نوافن به همراه چای و قهوه می‌تواند اثرات کافئین دارو را تشدید کند.

منبع: نمناک

برچسب ها: دارو ، معده ، غذا ، داروها
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار