اظهارات تازه چوپان شاهرودی یابنده توله یوزها
کد خبر: ۲۶۴۶۹۳
تعداد نظرات: ۱۰ نظر
تاریخ انتشار: 2022 December 07    -    ۱۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۲
چوپان شاهرودی یابنده دو توله یوز گفت: تا تاریک شدن هوا در کمین منتظر مادر توله‌یوزها ماندم اما به ناچار برای حفاظت از توله یوزپلنگ‌ها آنها را با خود آوردم.
چوپان شاهرودی که یابنده دو توله یوز است، گفت: تا تاریک شدن هوا در کمین منتظر مادر توله‌یوزها مانده اما وقتی از آمدن مادر یوزها ناامید شده به ناچار برای حفاظت از توله یوزپلنگ‌ها آنها را با خود آورده است.
 
 
اظهارات تازه چوپان شاهرودی یابنده توله یوزها
نیک فرجام اظهار کرد: این توله‌ها را به صورت اتفاقی پیدا کرده و اگر شب آنها را همان‌جا رها می‌کرد چه بسا تلف می‌شدند.
 
وی با بیان اینکه برای اولین‌بار بوده که از نزدیک توله یوز را دیده است، افزود: از طریق خال‌ها و نقاط سیاه و خط سیاه زیر چشم توله ها متوجه شدم که یوز یوزپلنگ هستند. قبلا تنها در فیلم‌ها یوزپلنگ را دیده بودم و برای اولین‌بار بود از نزدیک یوزها را می‌دیدم.
 
وی با بیان اینکه اوایل از آمدن مادر و حمله احتمالی آن ترس داشتم، گفت: آن اطراف را گشتم و هیچ ردپایی از یوزپلنگ ندیدم. دیگر مطمئن شدم که مادرشان در آن منطقه نیست.
 
نیک فرجام در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا در خصوص چگونگی پیدا کردن توله‌ها گفت: حین چرای دام‌ها متوجه سر و صدایی شدم و وقتی به بیشه رفتم آن دو توله را دیدم که سر و صدای زیادی می‌کردند و معلوم بود که خیلی گرسنه‌اند.
 
وی با بیان اینکه منتظر ماندم که مادر توله‌ها بیاید تا از آسیب به توله ها مطمن شوم، ادامه داد: تا غروب در همان حوالی منتظر ماندم تا شاید مادر یوزها برگردد اما وقتی هوا تاریک شد مطمئن شدم نمی‌آید و ممکن است حیات وحش دیگری به توله ها آسیب برسانند برای همین تصمیم گرفتم توله‌ها را موقتا به آغل ببرم.
 
این دامدار شاهرودی با بیان اینکه توله‌ها را با نیسان از صحرا به آغل دامداری آوردم، گفت: توله‌ها از گرسنگی سر و صدای زیادی می کردند برای همین شیر گوسفندها را دوشیدم و سعی کردم کمی به آنها بنوشانم تا تلف نشوند.
 
وی با بیان اینکه از طریق سرنگی که برای دام ها استفاده می‌کنیم، مقدا چند سی‌سی شیر به توله‌ها خوراندم، اضافه کرد: قبل از خوراندن شیر، سرنگ را کاملا استرلیزه و ضدعفونی کردم. ضمن اینکه سعی کردم که حتی دستم به توله‌ها به صورت مستقیم برخورد نکند، چرا که می‌دانستم که بوی دستم ممکن است سبب شود که مادر یوزها به توله ها نزدیک نشود.
 
این دامدار با بیان اینکه صبح روز بعد توله‌ها را دوباره به همان جای خودشان بردم، افزود: حوالی ساعت ۹ تا ۱۰ به بیشه رسیدم و منتظر ماندم شاید مادر توله ها بیاید اما نیامد.
 
وی با بیان اینکه بعد از مطمئن شدن از نیامدن مادر یوزها، دیگر با محیط بانی منطقه تماس گرفتم، اضافه کرد: حوالی ساعت یک و دو بعداظهر محیط بانان آمدند و یوزها را تحویل‌شان دادم و آنها کارهایی که لازم بود را انجام دادند.
 
چوپان شاهرودی با بیان اینکه اگر توله‌ها در همان‌جا رها می‌کرد احتمال تلف شدن توله‌ها زیاد بود، خاطرنشان کرد: ضمن اینکه می‌دانستم در آن منطقه حیوانات وحشی و از جمله گرگ و روباه وجود دارد و ممکن است توله‌ها را شکار کنند. مخصوصا اینکه در آن منطقه یک چشمه آب وجود دارد و برای همین حیات وحش برای نوشیدن آب آنجا می‌آیند. ضمن اینکه رد پای گرگ و روباه نیز در آن منطقه وجود داشت.
 
وی با بیان اینکه متولد ییلاق است و کاملا با بیابان و صحرا آشنایی دارد، اظهار کرد: اگر توله‌ها را با خودم نمی آوردم خطر شکار حیوانات وحشی برای آنها زیاد بود. ضمن اینکه بعد از اطمینان از نیامدن یوز مادر، با خودم گفتم توله‌ها را به آغل می‌برم و فردا دوباره به همانجا برمی گردانم.
 
نیک فرجام در پاسخ به این پرسش که آیا توله‌ها در لانه یا چاله‌ای بودند، گفت: نه توله‌ها در حاشیه همان بیشه و نیزار و در روی چند نی خشک بودند.
 
این چوپان با اشاره به اهمیت یوزپلنگ به عنوان یک گونه منطقه تصریح کرد: من توله‌ها را غروب به آغل آوردم و شب را آنجا بودند و با هدف جلوگیری از تلف شدنشان به هر کدام سه تا چهار سی سی شیر خوراندم و صبح فردا آنها را به همان جا بردم و وقتی خبری از مادر شان نشد با محیط بانی تماس گرفتم و آنها حولی ساعت دو به بیشه آمدند و کارهای تخصصی‌تری را انجام دادند.
 

وی اضافه کرد: خوشبختانه تا جایی که خبر دارم توله‌ها در سلامت هستند.

ایسنا

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۰
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۶
3
24
والله خیلی آدم خوبی است. جا داره بشه کارشناس محیط زیست
پاسخ ها
ناشناس
| |
۰۳:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
باید از طرف محیط زیست یک تشویق جانانه بشه...دم شاهرودی ها گرم
بوشهر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۶
0
10
هنوز انسان های طرفدار محیط زیست در این کشور زیاد است . درود بر چوپان دانا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
0
7
دمت گرم که کمکشون کردی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
1
1
پشت عمل شیک و لاکچری این چوپان بزرگوار یه مافیای بزرگ هست که قصد تکثیر یوزپلنگ را داره . یوزپلنگی که بوسیله انسان تکثیر میشه نمیتونه مثل یوزپلنگ وحشی در طبیعت رها بشه و به زندگی طبیعی خودش ادامه بده.
ظاهرا دو توله یوزپلنگ از دست جانوران وحشی نجات پیدا کرده ولی واقعیتش اینه که دو توله یوزپلنگ که از قضا درمعرض انقراض است از طبیعت گرفته شده و هیچ جایگزینی هم نداره.
امیدوارم یک روزی شفاف سازی بشه
ناشناس
|
United States
|
۲۰:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
0
2
ممنون ازتون خیلی کاره خدا پسندانه ای کردین ❤❤❤❤❤❤
بهنام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
1
4
این اظهارات که جدید نیستن همون روز اول هم منتشر شد! ضمنا" جای سئوال هست که چرا چوپان،همون ساعتِ اول، زمانی که توله ها رو دید با محیط بانان تماس نگرفت و اطلاع رسانی نکر؟بنظرم اشتباه بود که به عنوان اولین کار خودشون راسا" این اقدامات رو انجام بدهند و توله ها رو شب به خونه ببرند!مثبت اندیشانه از ایشون تشکر میشه ولی جای خیلی سئوال و ابهام وجود داره.
پاسخ ها
ناشناس
| |
۰۹:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۹
همیشه یه افرادی هستند که ذهن شون علامت سوال هست و به همه چیز مشکوک هستند
عظیم شکری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۸
3
3
به نظر من سگهای چوپان که همه تسمه خاردار دور گردن دارند و یکی و دوتا هم نیست کلک مادر یوزها را کنده و در چایی حیوان را چال کرده ودلش به رحم آمده به بجه یوز و مانده چکار کند راستش را نگفته چوپان وگرنه گربه به سراغ پیشی می‌آید چه رسد به یوزپلنگ
پاسخ ها
ناشناس
| |
۰۹:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۹
یعنی یه افرادی هستند که همه اش سو ء زن دارند یه کاری می کنند که دیگه این چوپان بنده خدا هیچ کار خیری نکنه بگه غلط کردم که کمک کردم نه اینکه خودشون اینجوری نیستند و اهل کمک نیستند یه نفر هم که کار خوبی می کنه شک دارند
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار