اتفاق تاسف‌برانگیز درباره میراث ناملموس ایران
کد خبر: ۲۶۴۱۹۴
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: 2022 December 02    -    ۱۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۰
در اقدامی تاسف‌برانگیز و در پی غفلت مسئولان «فرهنگ پهلوانی: ورزش زورخانه‌ای» به عنوان میراث ناملموس به نام جمهوری آذربایجان در یونسکو به ثبت رسید!

در اقدامی تاسف‌برانگیز  و در پی غفلت مسئولان «فرهنگ پهلوانی: ورزش زورخانه‌ای» به عنوان میراث ناملموس به نام جمهوری آذربایجان در یونسکو به ثبت رسید!

 

اتفاق تاسف‌برانگیز درباره میراث ناملموس ایران

یونسکو در توییتر خود این خبر را تایید کرده و به جمهوری آذربایجان تبریک گفته است.

در توییتر رسمی یونسکو آمده است:

«فرهنگ پهلوانی، بازی های سنتی زورخانه ای، ورزش و کشتی»، به تازگی در فهرست میراث ناملموس به ثبت رسیده است. تبریک به آذربایجان.».

 

اتفاق تاسف‌برانگیز درباره میراث ناملموس ایران

یکی از برنامه‌های یونسکو برای حفظ میراث فرهنگی بشریت، تلاش این سازمان برای ثبت، و بدین وسیله، ماندگار کردن میراث ناملموس بشری است.

دولت جمهوری آذربایجان در صدد بود «فرهنگ پهلوانی، ورزش زورخانه‌ای و کشتی‌گیری» را به نام خود ثبت کند. این در حالی است که ایران در سال ۲۰۱۰ آیین‌های مرتبط با «ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای» را به نام خود ثبت کرده است.

ایران نیز به عنوان وارث مستقیم یکی از حوزه‌های تمدنی مطرح در عرصه‌ی جهانی که با وجود فراز و فرودهای بسیار و به‌ویژه بی‌توجهی‌ها در این چند دهه ارتباط خود را با همه‌ی تاریخ طولانی‌اش حفظ کرده می‌توانست از امکان ثبت میراث ناملموس خود و به ویژه ظرفیت ایجادشده بهره‌ی فراوان ببرد.

انتخاب

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۲
سعید
|
Finland
|
۲۲:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۱
0
5
خواب آلودگی مسئولین ایرانی و اهتمام در جمع آوری ثروت تازگی ندارد و اصولا قسمت اعظم اعتراضات از همین زمینه نشات میگیرد لذا اهمیتی ندارد که میراث ملموس و ناملموس ایران عزیز کجا ثبت و ضبط شود
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار