زها حدید و یک جایزه معماری دیگر در چین
کد خبر: ۲۵۷۷۴۵
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: 2022 September 27    -    ۰۵ مهر ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۰
تیم طراحی در شرکت معماری زها حدید طرح مرکز فرهنگی و هنری جینگه را به عنوان شبکه‌ای از حجم‌های جاری سازماندهی کرده اند. بنابر اعلام زها حدید آرکیتکتس، این شرکت معماری برنده رقابت طراحی مرکز فرهنگی و هنری شهر جدید جینگه در استان شانشی چین شده است. این پروژه در منطقه نوآوری علم و فناوری خلیج جینگه اجرایی می‌شود.

زها حدید و یک جایزه معماری دیگر در چین

زها حدید و یک جایزه معماری دیگر در چین«تابناک با تو» -‌ تیم طراحی در شرکت معماری زها حدید طرح مرکز فرهنگی و هنری جینگه را به عنوان شبکه‌ای از حجم‌های جاری سازماندهی کرده اند.

بنابر اعلام زها حدید آرکیتکتس، این شرکت معماری برنده رقابت طراحی مرکز فرهنگی و هنری شهر جدید جینگه در استان شانشی چین شده است. این پروژه در منطقه نوآوری علم و فناوری خلیج جینگه اجرایی می‌شود.

با احداث موسسات جدید برای پژوهش‌های علمی و توجه به محیط زیست، شهر جدید جینگه به عنوان یک هاب علم و فناوری در حال رشد است. این شهر در حال تبدیل شدن به یک مرکز برای صنایعی است که در زمینه منابع انرژی و مواد جدید، هوافضا و هوش مصنوعی پژوهش انجام می‌دهند. با در نظر گرفتن این شرایط، پروژه جدید مرکز فرهنگی و هنری شهر جدید جینگه به عنوان یک سازه پسیو طراحی شده و از ادغام فناوری‌ها برای تولید برق در محل استفاده می‌کند.

 

این مرکز جدید بالاترین استاندار‌های ساخت و ساز در سراسر شهر را ترویج خواهد کرد. هونگ‌وی ژانگ، عضو کمیته منطقه جدید شیشیان و شهر جدید جینگه یادآور شده است که پروژه مرکز فرهنگی و هنری شهر جدید جینگه با ایجاد انواع فضا‌های عمومی جدید برای ارائه خدمات به جامعه، عزم شهر جدید جینگه برای ارائه معماری و شهرسازی با بالاترین کیفیت ممکن را نشان می‌دهد.

سبک خاص معماری زها حدید در جینگه

طراحی مرکز فرهنگی و هنری شهر جدید جینگه شامل مجموعه‌ای از حجم‌های خمیده، حیاط‌ها و فضا‌های درونی و بیرونی است که برای انجام فعالیت‌های مختلف فرهنگی و تفریحی طراحی شده اند. فرم‌های منحنی در واقع با الهام از رودخانه جینگه و دره‌های کوهستانی منطقه شکل گرفته اند.

طراحی این مرکز فرهنگی با طرح جامع شهری جینگه در هم آمیخته است تا کتابخانه چند رسانه‌ای جدید با سالن‌های جدید اجرا‌های هنری، سالن‌های چند منظوره، استودیو‌ها و گالری‌ها در ارتباط باشد. همه این پیوند‌ها از طریق حیاط‌های مرتفع، باغ ها، و مسیر‌های پیاده‌روی که بر فراز بزرگراهی با هشت باند قرار دارند، امکان پذیر می‌شود.

مسیر‌هایی با شیب ملایم امکان دسترسی به مسیر‌های پیاده‌روی مرتفع را فراهم می‌کنند. این دسترسی پیوند‌هایی را بین مناطق تجاری و مسکونی ناحیه با پارک‌ها و رودخانه در جنوب فراهم می‌کند، در شرایطی که ساکنان شهر را به قلب ساختمان دعوت کرده و امکان دسترسی مستقیم به ایستگاه مترو برنامه ریزی شده را فراهم می‌کند.

مکانی برای پژوهش، اجرا و سرگرمی

تیم طراحی در شرکت معماری زها حدید طرح مرکز فرهنگی و هنری جینگه را به عنوان شبکه‌ای از حجم‌های جاری سازماندهی کرده اند. این لایه‌ها و سطوح جاری که به حیاط‌ها و باغ‌ها باز می‌شوند یک سری از فضا‌های فرهنگی و تفریحی درونی و بیرونی را شکل می‌دهند که همگی در دسترس جامعه اطراف قرار دارند.

تراسی که میزبان یک کتابخانه چند رسانه‌ای است به آتریومی تمام قد مشرف است. در اینجا، نورگیر‌هایی در نظر گرفته شده اند که مجموعه‌ای از مناطق مطالعه را هم برای مطالعه فردی و هم جمعی ایجاد می‌کنند. کتابخانه دارای انتشارات چاپی در ترکیب با فناوری‌های واقعیت مجازی فراگیر است که مرز‌های یادگیری را گسترش داده و تبادل دانش را غنی می‌سازد.

یک سالن هنر‌های نمایشی با گنجایش ۴۵۰ نفر در این طرح قرار دارد که می‌تواند با بسیاری از کاربرد‌ها و رویداد‌ها سازگار شود. سالن چند منظوره، استودیو‌ها و گالری‌هایی اطراف سالن هنر‌های نمایشی قرار دارند که با به اشتراک گذاشتن فضا‌های عمومی دسترسی و همکاری بین رشته‌ای را تسهیل می‌کند.

سازه‌ای با کارایی بالا

هدف معماران زها حدید آرکیتکتس بهینه‌سازی تهویه طبیعی و استفاده از نور طبیعی تا حد ممکن بوده است که با تجزیه و تحلیل تابش خورشیدی و برنامه ریزی درست امکان‌پذیر شده است. تیم طراحی از پنل‌های خورشیدی برای تامین نیروی مورد نیاز در محل استفاده خواهند کرد و سامانه جمع آوری آب باران نیز به کار گرفته خواهد شد. ساخت و ساز مرکز فرهنگی و هنری شهر جدید جینگه استفاده از مواد تولید شده محلی با محتوای بازیافتی بالا را در اولویت قرار خواهد داد و دستیابی به گواهینامه ۳ ستاره در برنامه ساختمان سبز چین را هدف قرار داده است.

زها حدید و یک جایزه معماری دیگر در چین

زها حدید و یک جایزه معماری دیگر در چین

زها حدید و یک جایزه معماری دیگر در چین

زها حدید و یک جایزه معماری دیگر در چین

زها حدید و یک جایزه معماری دیگر در چین

زها حدید و یک جایزه معماری دیگر در چین

زها حدید و یک جایزه معماری دیگر در چین

زها حدید و یک جایزه معماری دیگر در چین

زها حدید و یک جایزه معماری دیگر در چین

منبع: عصرایران

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۲
0
0
چه عالي
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار