چین برای روزه داران محدودیت گذاشت
کد خبر: ۲۵۷۷
تاریخ انتشار: 2015 June 18    -    ۲۸ خرداد ۱۳۹۴ - ۲۰:۳۰
خبرگزاری فرانسه روز پنجشنبه در گزارشی از پکن از تعیین محدودیت روزه داری برای مسلمانان شرق چین توسط پکن خبر داد.
 

این خبرگزاری به نقل از چند پایگاه اینترنتی رسمی چین اعلام کرد که دولت این کشور کارگران بخش خدمات شهری، دانش آموزان و معلمان منطقه مسلمان نشین سین کیانگ در شرق کشور را از روزه داری در ماه رمضان منع کرد.

براساس این گزارش، دولت کمونیستی چین حتی به رستوران ها و مشاغل مرتبط به تامین آذوقه عمومی شرق کشور دستور داد تا همه ساعات ایام ماه مبارک رمضان که از امروز در این کشور آغاز شد، به کار بپردازند.

این گزارش به نقل از یادداشتی که هفته گذشته در پایگاه اداره غذا و داروی استانهای شرق چین و بطور مثال استان «شینگه» دارای اکثریت مسلمان قرار گرفت اعلام کرد که این مراکز به هیچ وجه حق ندارند در ایام ماه رمضان به روزه داری و یا هرگونه فعالیت دینی مبادرت ورزند.

گروه های حقوق بشری استان اویغور امروز محدودیت های اعمال شده برای ماه رمضان در شرق کشور را منشاء تنش های قومی در منطقه ای توصیف کردند که طی سال های اخیر درگیری های قومی خونبار زیادی را تجربه کرده است.

اگرچه دولت چین با متهم کردن برخی مقامات رسمی منطقه به افراطی گری دینی اعلام کرد که با هرگونه تهدید تروریستی مقابله می کند اما «دیلخات رخیت» سخنگوی کنگره اویغوری های در تبعید امروز در پایگاه خبری این کنگره نوشت: دولت چین با اعلام ممنوعیت اجباری روزه داری قصد دارد مردم منطقه را به زور از فرهنگ اسلامی اویغوری دور سازد.

وی در این خصوص گفت: سیاست های تحریم روزه داری مبتنی بر اعتقادات دینی خود انگیزه ای قوی برای برهم خوردن صلح و ثبات و بروز منازعات در منطقه ای می شود که مسلمانان اکثریت آنرا تشکیل می دهد.

در سال های اخیر، مقامات چینی اویغورهای جدایی طلب را به حملات تروریستی بر ضد غیرنظامیان و موسسات دولتی متهم کرده اند اما این گروه همیشه مشارکت در چنین حملاتی را رد کرده است.

اداره آموزش و پرورش استان «تارباقاتای» که در زبانی چینی به «تاچنگ» معروف است نیز هفته گذشته با ابلاغ بخشنامه ای به مدارس منطقه به مسئولین آنها امر کرد تا دانش آموزان را در این ماه از روزه داری، رفتن به مساجد و یا رعایت شعائر دینی شان باز دارند.

براساس این گزارش، مقامات رسمی منطقه ای طی هفته اخیر هر یک به گونه ای از مردم منطقه خواستند از روزه داری و هر فعالیت دینی خودداری ورزند، بطور مثال آنها به متولیان مساجد نیز دستور دادند مساجد را بسته و حتی کارت شناسایی کسانی که به این مساجد می آیند را هم بازرسی کنند.

آنها حتی بار دیگر روزه داری را برای اعضای حزب مسلمان، کارمندان دولت، دانشجویان و اساتید دانشگاه ها نیز ممنوع کردند و از والدین دانش آموزان تعهد می گیرند که فرزندانشان در ماه رمضان روزه نگیرند.

ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر