واقعاً در دوران یائسگی چه اتفاقی برای پوست شما رخ می‌دهد؟
کد خبر: ۲۵۵۷۵۸
تاریخ انتشار: 2022 September 08    -    ۱۷ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۰
بهترین رژیم غذایی برای حمایت از پوست در دوران یائسگی یک رژیم ساده خانگی است. سعی کنید وعده‌های غذایی خود را از ابتدا بپزید، تنقلات فرآوری شده را حذف کنید و مقدار زیادی چربی‌های سالم مانند آووکادو، دانه‌های چیا و ماهی‌های روغنی مانند ماهی خال مخالی و ماهی سالمون داشته باشید.

واقعاً در دوران یائسگی چه اتفاقی برای پوست شما رخ می‌دهد؟

واقعاً در دوران یائسگی چه اتفاقی برای پوست شما رخ می‌دهد؟«تابناک با تو» - بهترین رژیم غذایی برای حمایت از پوست در دوران یائسگی یک رژیم ساده خانگی است. سعی کنید وعده‌های غذایی خود را از ابتدا بپزید، تنقلات فرآوری شده را حذف کنید و مقدار زیادی چربی‌های سالم مانند آووکادو، دانه‌های چیا و ماهی‌های روغنی مانند ماهی خال مخالی و ماهی سالمون داشته باشید.

از تندرستی گرفته تا آبرسانی به بافت‌ها؛ در ادامه راز‌های داشتن پوستی عالی در میانسالی را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

در زنان یائسه حدود ۴۰ مورد علائم جسمی و روانی ایجاد می‌شود از گرگرفتگی گرفته تا افسردگی، بی‌خوابی و مه مغزی، اما در این میان کم‌تر به نگرانی‌های پوستی مرتبط با یائسگی پرداخته شده است. اطلاعات کمی در مورد چگونگی تأثیر یائسگی بر روی پوست شناخته شده است.

استروژن تولید کلاژن را تقویت می‌کند بنابراین، زمانی که سطح این هورمون کاهش پیدا می‌کند پوست استحکام و درخشندگی خود را از دست می‌دهد. دانشمندان به تازگی شروع به بررسی سطح تاثیر هورمون‌ها بر پوست کرده‌اند. در واقع، تنها پژوهش قابل توجهی که در مورد پوست در دوره یائسگی انجام شد، دهه‌ها پیش صورت گرفت و نتیجه‌گیری آن پژوهش این بود که کاهش خاصیت ارتجاعی و استحکام پوست ناشی از کمبود کلاژن را، می‌توان با درمان جایگزینی هورمون (HRT) متوقف کرد.

مطمئناً درمان جایگزینی هورمون با تقویت کلاژن به حفظ ساختار پوست (و هم چنین محافظت از استخوان‌ها و غضروف‌ها) کمک می‌کند، اما برای رفع سایر اثرات یائسگی بر روی پوست مانند قرمزی، رنگدانه، حساسیت، تیرگی مزمن و جوش بزرگسالان کمک چندانی نمی‌کند. که این خود می‌تواند باعث کاهش اعتماد به نفس زنان شده و از نظر عاطفی به آنان آسیب برساند.

از رژیم غذایی گرفته تا یافتن راه‌هایی برای مراقبت از پوست مناسب همه آن چه که باید در مورد نحوه مراقبت از سلامت پوست خود در دوران یائسگی بدانید را به شما خواهیم گفت.

در مراحل یائسگی چه اتفاقی برای پوست شما رخ می‌دهد؟ یائسگی به طور رسمی یک سال پس از پایان قاعدگی شما شروع می‌شود. با این وجود، سطح استروژن ممکن است در اوایل ۳۰ سالگی روند کاهشی خود را آغاز کند و باعث‌عدم تعادل هر سه هورمون جنسی استروژن، پروژسترون و تستوسترون شود که منجر به نگرانی‌های پوستی نوسانی می‌شود و بی‌شباهت با دوران جوش‌های غافلگیر‌کننده زمان نوجوانی‌تان نیست.

در حالی که دوران پیش از یائسگی می‌تواند پوست شما را به هم بریزد هنگامی که شما در دوران یائسگی واقعی هستید استروژن به میزان قابل توجهی یعنی ۳۰ درصد در پنج سال نخست کاهش می‌یابد. این افت ناگهانی است که باعث می‌شود زنان احساس کنند یک شبه پیر شده‌اند.

پس از پنج سال سرعت کاهش استروژن تا دو دهه در سال ۲ درصد کاهش می‌یابد. در همین حال، در کنار کمبود کلاژن، پوست ما خاصیت ارتجاعی کمتری دارد و غدد چربی در تولید چربی به اندازه کافی موثر نیستند در حالی که عملکرد سلولی کند می‌شود و باعث ایجاد نگرانی‌هایی از جمله افتادگی، خشکی، چین و چروک، لکه‌ها و رنگدانه‌ها می‌شود.

واقعاً در دوران یائسگی چه اتفاقی برای پوست شما رخ می‌دهد؟

حقایقی در مورد تغییر بازی

در سال ۲۰۰۳ میلادی «دکتر مایک بل» رئیس تحقیقات علمی مراقبت از پوست Boots No ۷ با دانشگاه منچستر همکاری کرد تا در هر مرحله از مراحل یائسگی به بررسی آن چه برای پوست رخ می‌دهد بپردازد.

او می‌گوید: «برای مدت زمان طولانی تمرکز اصلی در صنعت زیبایی بر روی پیری بود. بنابراین، بسیاری از تحقیقات علمی بر روی درک چگونگی رفتار پوست بسیار جوان در مقایسه با پوست‌های بسیار مسن‌تر متمرکز بود. زمانی که به شواهد نگاه کردیم در دهه چهارم و پنجم عمر است که هورمون‌ها شروع به تغییر می‌کنند. در آن زمان پیری بیش از هر زمان دیگری تسریع می‌شود و زمانی است که مداخله بیش‌تر مورد نیاز است».

«تیم بل» در مراحل مختلف؛ از پیش از یائسگی به بعد، در یک دوره پنج‌ساله از پوست‌های مختلف بیوپسی انجام داد. او می‌گوید: «آن چه ما دریافتیم این بود که نه تنها در کلاژن بلکه در ضخامت پوست و خواص مکانیکی آن نیز تغییری وجود داشت. پوست سفت تر، نازک‌تر و مستعد حساسیت بیش‌تر شد».

او دریافت که چنین حساسیتی تا حدی به دلیل افت سرامید‌ها است. لیپید‌هایی که پوست را مرطوب نگه می‌دارند و زمانی که سطح استروژن کاهش می‌یابد، چسب محافظ را در سطح پوست تشکیل می‌دهند.

«بل» می‌گوید: «مطالعات ما کاهش کیفیت و کمیت سرامید‌ها را در لایه بالایی پوست نشان داد که منجر به ایجاد یک سد پوستیِ در معرض خطر می‌شود». این یافته‌ها که بین تولید استروژن و سرامید و از دست دادن آب از طریق اپیدرم (رو پوست) ارتباط برقرار می‌کند، در مجله اروپایی درماتولوژی منتشر شده است.

در مقاله علمی دیگری که هنوز منتشر نشده تیم تحت هدایت بل ارتباط بین استروژن و عملکرد ایمنی سلول‌های پوست را کشف کردند. آنان به این نتیجه رسیدند که یائسگی باعث کاهش سلول‌های لانگرهانس (جزایر لانگرهانس که به آن جزایر پانکراس نیز گفته می‌شود گروهی از سلول‌ها هستند که حاوی غدد درون‌ریز یا سلول‌های تولید کننده هورمون می‌باشند) می‌شود که مسئول دفع آلودگی، باکتری‌ها و سموم هستند. این موضوع توضیح دهنده مشکلات پوستی‌ای است که بسیاری از زنان در میانسالی تجربه می‌کنند.

بل می‌گوید: «در هر سلولی گیرنده‌های استروژن وجود دارد؛ از فیبروبلاست‌هایی که کلاژن و الاستین تولید می‌کنند تا سلول‌های لانگرهانس که با التهاب مقابله می‌کنند؛ تا ملانوسیت‌هایی که رنگدانه‌های پوست را کنترل می‌کنند. به طور خلاصه، کاهش استروژن باعث ایجاد همه چیز می‌شود از افتادگی گرفته تا برافروختگی و قرمز شدن تا پوسته پوسته شدن و خشکی پوست و رنگدانه».

واقعاً در دوران یائسگی چه اتفاقی برای پوست شما رخ می‌دهد؟

«بل» تاکید می‌کند: «استروژن کلید حفظ هموستاز (فرایند پیشگیری از هدر رفتن خون از عروق سالم و توقف خونریزی از عروق صدمه دیده) است».

راهنمایی برای برای انتخاب محصولات مراقبت از پوست مناسب برای شما

در دوره یائسگی برخی اصول اساسی وجود دارند که هنگام انتخاب محصولات مراقبت از پوست باید رعایت کنید. یک روال اساسی باید شامل محصولاتی باشد که سرشار از آنتی اکسیدان‌ها برای محافظت، سرامید‌ها برای پر کردن لیپید‌ها و اسید هیالورونیک برای هیدراته کردن هستند در کنار دارو‌های چند کاره مانند نیاسینامید ویتامینی که هم آب رسان است و هم ضد التهاب.

در کنار مراقبت خوب از پوست، از طریق رژیم غذایی و تغییر سبک زندگی می‌توان به فواید زیادی دست یافت. رژیم غذایی مدیترانه‌ای می‌تواند کمک زیادی به متعادل کردن وضعیت پوست کند.

دانه کتان را در اسموتی‌ها یا به عنوان چاشنی روی سالاد بگنجانید، زیرا حاوی فیتو استروژن است: ماده‌ای با ساختار شیمیایی مشابه با استروژن که به طور طبیعی در گیاهان وجود دارد و هیدراته کردن بدن‌تان با نوشیدن آب و کاهش مصرف مشروبات الکلی را فراموش نکنید. مهم‌تر از همه از مصرف شکر خودداری ورزید. شکر برای پوست و روده مضر است و هم چنین شیرین کننده‌های مصنوعی بسیار التهاب‌زا هستند. به شما مصرف میوه و سبزیجات را به دلیل وجود پروبیوتیک و فیبر توصیه می‌کنیم.

نخوردن غذای متناوب نیز برای پوست زنان یائسه ایده‌آل نیست. نخوردن طولانی مدت غذا می‌تواند باعث ترشح کورتیزول (هورمون استرس) شود که برای پوست التهاب‌زا است. بهتر است وعده‌های غذایی منظم بخورید و مصرف آن چه باعث افزایش کورتیزول می‌شود (مانند کافئین) را کاهش دهید.

بهترین رژیم غذایی برای حمایت از پوست در دوران یائسگی یک رژیم ساده خانگی است. سعی کنید وعده‌های غذایی خود را از ابتدا بپزید، تنقلات فرآوری شده را حذف کنید و مقدار زیادی چربی‌های سالم مانند آووکادو، دانه‌های چیا و ماهی‌های روغنی مانند ماهی خال مخالی و ماهی سالمون داشته باشید و هر روز رنگین کمانی از میوه‌ها و سبزیجات را مصرف کنید.

یک درمان تزریقی جوان کننده پوست مانند ژل پروفایلو می‌تواند برای زنان در دوران یائسگی ایده آل باشد، زیرا پوست را با اسید هیالورونیک پر می‌کند که همراه با کلاژن در دوران یائسگی تخلیه می‌شود.

منبع: فرارو

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار