کلیسای مریم مقدس چالدران
کد خبر: ۲۵۲۹۰۴
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: 2022 August 06    -    ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۰
کلیسای مریم مقدس آنقدر کوچک است که بیشتر به یک نمازخانه یا عبادتگاه شخصی شبیه‌ است. این کلیسا در شهرستان چالدران در کنار روستایی به همین نام واقع شده‌ که به آن کلیسای سور سور هم گفته می‌شود؛ یکی از دیدنی‌ترین بنا‌های تاریخی ایرا که برای دیدنش باید به آذربایجان غربی، شهرستان چالدران و روستای بارون بروید.

کلیسای مریم مقدس چالدران

کلیسای مریم مقدس چالدران«تابناک با تو» - کلیسای مریم مقدس آنقدر کوچک است که بیشتر به یک نمازخانه یا عبادتگاه شخصی شبیه‌است این کلیسا دری شهرستان چالدران در کنار روستایی به همین نام واقع شده‌است. با ما همراه باشید.

کلیسای مریم مقدس که به آن کلیسای سور سور هم گفته می‌شود، یکی از دیدنی‌ترین بنا‌های تاریخی ایران است که برای دیدنش باید به آذربایجان غربی، شهرستان چالدران و روستای بارون بروید.

کلیسای مریم مقدس

کلیسای مریم مقدس که به آن کلیسای سور سور هم گفته می‌شود، یکی از دیدنی‌ترین بنا‌های تاریخی ایراناست که برای دیدنش باید به آذربایجان غربی، شهرستان چالدران و روستای بارون بروید. از قدیمی‌های روستا که بپرسید، می‌گویند نام کلیسای مریم مقدس در ابتدا «کلیسای زور زور» بوده که بهخاطر آنکه در دوره‌ای تحت نظر هوانس یرز نقاش معروف به زورزورتسی، قرار داشته، به این نام معروف شده است.

کلیسای مریم مقدس چالدران

کلیسای سور سور

نام کلیسای مریم مقدس در ابتدا «کلیسای زور زور» بودهکلیسای مریم مقدس در کنار سد بارون در ۲۰ کیلومتری ماکو و ۱۲ کیلومتری شمال غرب قره کلیسا قرار دارد. بنای کلیسا به شکل صلیب است و گنبدی ۱۶ ضلعی با ۴ نورگیر دارد. به غیر از نورگیر‌های ساق گنبد ۴ نورگیر در ۴ دیوار بنا شده است. تنها ورودی کلیسا از سمت غربی آن است. این کلیسا آنقدر کوچک است که بیشتر به یک نمازخانه یا عبادتگاه شخصی شبیه‌است. تاریخ کلیسای سورسور وقتی مهم می‌شود که بدانیم قدمت آن به قرن ۱۴ میلادی می‌رسد و در سال‌های۱۳۱۵ تا ۱۳۲۴ میلادی توسط اسقف بسداچی زاکاریا ساخته شده است. به همین دلیل هم هست که کلیسای زورزور یا همان سور سور، در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

کلیسای مریم مقدس چالدران

کلیسای مریم مقدس زور زور

کلیسای سور سور

کلیسای مریم مقدس آنقدر کوچک است که بیشتر به یک نمازخانه یا عبادتگاه شخصی شبیه‌استکلیسای سورسور با سنگ‌های تراشیده شده در حجم‌های مختلف ساخته و تزئین شده است و نمای ساده‌ای دارد. اما پنجره‌ها و نورگیر‌ها که با ستون‌های کاذبی به قوسی جناغی منتهی می‌شوند، تزییناتی روی خود دارند. سنگ‌های این بنا به شیوه‌ای تراشیده شده اند که هر دو بلوک سنگ، در هم چفت می‌شوند.

درباره این کلیسا، یک نکته جالب دیگر هم وجود دارد. این کلیسا، از محل خود جا به جا شده است! این اتفاق در سال ۱۳۶۷ افتاد و دلیلش آنبود که در جریان احیای زمین‌های دشت ماکو احتمال تخریب ساختمان کلیسا وجود داشت. در آن زمان سازمان میراث فرهنگی با هماهنگی خلیفه‌گری ارمنیان آذربایجان کلیسا را به مکانی امن منتقل کرد. کار جا به جایی کلیسا ۲۵ روز طول کشید و سنگ به سنگ این بنا درست به همان شکلی کهاز اول ساخته شده بود، منتقل شد. این بار، اما ۶۰۰ متر دورتر و روی یک برآمدگی صخره‌ای که در حدود ۱۱۰ متر مرتفع‌تر از محل اولیه کلیسا بود.

کلیسای مریم مقدس چالدران

دیدنی ترین بناهای تاریخی ایران

مسیر کلیسای زور زور

پس از پایان عملیات جابه‌جایی هم لوح سنگی که تهیه شده بود بر دیوار کلیسا نصب شدقره کلیسا در نزدیکی شهر قره ضیاالدین در استان آذربایجان واقع شده است. این کلیسا بر روی آرامگاه تادئوس واقع شده است. این بنا یکی از بزرگترین و شگفت انگیز می‌باشد. هر سال در روز‌های پایانی تیرماه تا آخر هفته اول مرداد مصادف با قتل تادئوس مقدس با حضور ارمنیان مراسم بزرگداشت برگزار میشود. قدمت کلیسای مریم مقدس به قرن ۱۴ میلادی بر می‌گردد

کلیسای مریم مقدس چالدران

کلیسای تادائوس مقدس

قره کلیسا قدیمی‌ترین و در بعضی نوشته‌ها گفته شده اولین کلیسا جامع مسیحیت در جهان است. همین دو تا کافی بود که بروم به دیدارش. در نزدیکی شهر چالدران قرار دارد. مثل اکثر کلیسا یک آرامش و سکوت خاصی آنجا بود. آرامگاه تادئوس که برای تبلیغ دین مسیحیت به ایران آمد نیز در این کلیسا قرار دارد. در حیاط کلیسا اتاق‌های کوچکی بود که راهنما میگفت محل زندگی کسانی بود که برای تحصیل و آموزش دین مسیح می‌آمدند.

منبع: پرشین وی

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۵
0
0
بسیار زیبا
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر