تولد یک کره اسب نادر در خطر انقراض
کد خبر: ۲۴۹۶۱۱
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: 2022 July 02    -    ۱۱ تير ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۱
این گونه در حال انقراض بومی استپ های آسیای مرکزی است و قبل از اینکه برنامه های معرفی مجدد در ۳۰ سال گذشته آن را از لبه پرتگاه بازگرداند، توسط انسان شکار شده بود. باغ وحش بریتانیا تولد یک اسب نادر شوالسکی در خطر انقراض را جشن می گیرد که تقریباً ۴۰ سال در طبیعت منقرض شده بود. با باسیل آشنا شوید.

تولد یک کره اسب نادر در خطر انقراض

تولد یک کره اسب نادر در خطر انقراض«تابناک با تو» - این گونه در حال انقراض بومی استپ های آسیای مرکزی است و قبل از اینکه برنامه های معرفی مجدد در ۳۰ سال گذشته آن را از لبه پرتگاه بازگرداند، توسط انسان شکار شده بود.

باغ وحش بریتانیا تولد یک اسب نادر شوالسکی در خطر انقراض را جشن می گیرد که تقریباً ۴۰ سال در طبیعت منقرض شده بود. با باسیل آشنا شوید.

نزدیک به ۴۰ سال است که نگهبانان باغ وحش همپشایر تولد یک کره نادر شوالسکی را جشن می گیرند که قبلاً در طبیعت محو شده بود.

این کره نر به نام باسیل از پدر و مادری نوگِر و اسپرانزِر در باغ وحش مارول در نزدیکی وینچستر، همپشایر، در ۲۸ مه متولد شد، اما نگهبانان به تازگی این خبر خوشحال کننده را به اشتراک گذاشتند.

کارکنان مارول می گویند که ورود کره جدید بسیار هیجان انگیز است زیرا اسب شوالسکی (تلفظ ‘shur-val-skee’) از سال ۱۹۶۹ تا ۲۰۰۸ در طبیعت منقرض شد.

تولد یک کره اسب نادر در خطر انقراض

این گونه در حال انقراض بومی استپ های آسیای مرکزی است و قبل از اینکه برنامه های معرفی مجدد در ۳۰ سال گذشته آن را از لبه پرتگاه بازگرداند، توسط انسان شکار شده بود.

کره اسب شوالسکی جدید مارول به افتخار اولین اسب شوالسکی نر که در باغ وحش زندگی می کرد، باسیل به معنای گیاه ریحان نامگذاری شده است. مارول از زمانی که در سال ۱۹۷۲ افتتاح شد، اسب های شوالسکی داشت.

باسیل ارشد در سال ۱۹۶۳ به دنیا آمد و ۵۰ سال پیش قبل از افتتاح باغ وحش به مارول پیوست و سپس به باغ وحش سن دیگو رفت.

نام‌گذاری کره‌ جدید به نشانه پنجاهمین سالگرد مارول است که باغ وحش امسال آن را جشن می‌گیرد.

سخنگوی باغ وحش گفت:

«او قبل از باز کردن درهای مارول در سال ۱۹۶۹ وارد شد و یکی از حیواناتی بود که در زمان افتتاح باغ وحش در سال ۱۹۷۲ به نمایش درآمد.»

به گفته نگهبانان، کره جدید نزدیک مادرش می ماند و ماده های گله از او محافظت می کنند.

تولد یک کره اسب نادر در خطر انقراض

نژاد شوالسکی

کره‌های شوالسکی هنگام تولد بین ۲۵ تا ۳۰ کیلوگرم وزن دارند. آنها می توانند در طی یک ساعت پس از تولد بایستند، راه بروند و در چند هفته شروع به چرا کنند.

باغ وحش در بیانیه ای اعلام کرد این کره نر بخش مهمی از برنامه تکثیر در خارج از اروپا خواهد بود.

در ژوئن سال گذشته، یک کره اسب شوالسکی در مارول به نام آلتان متولد شد. متأسفانه آلتان به دلیل مشکلات سلامتی مجبور به اتاناز شد.

سخنگوی مارول به گفت:

«آلتان با یک وضعیت سلامتی متولد شد که تیم‌های دامپزشکی و حیوانات ما برای چند ماه و همچنین مشاوره با اسب‌های خارجی و متخصصان دامپزشکی تحت نظر بودند. تصمیم دشوار برای اتاناز (سقط کردن اسب) زمانی گرفته شد که مشخص شد وضعیت او بهبود نخواهد یافت.»

اسب شوالسکی گونه ای تنومند و یال کوتاه است که به افتخار کاشف روسی نیکولای شوالسکی نامگذاری شده است. او اولین بار پس از مواجهه با آن در طبیعت این حیوان را توصیف کرد.

تولد یک کره اسب نادر در خطر انقراض

چرا نژاد شوالسکی در حال انقراض است؟

در اواسط قرن هجدهم، اسب‌های شوالسکی وحشی از استپ‌های روسیه در شرق تا قزاقستان، مغولستان و شمال چین پیدا می‌شدند.

اما در اواسط قرن گذشته، زمانی که گونه با گلوگاه جمعیت مواجه شد، در معرض خطر انقراض قرار گرفت. گلوگاه جمعیت (گلوگاه ژنتیکی یا فرگشت) یک رویداد تکاملی است که در آن بسیاری یا بیشتر اعضای یک جمعیت یا یک گونه می میرند.

اسب‌های شوالسکی نیز برای غذا شکار می‌شدند. زیستگاه طبیعی آن‌ها، استپ‌ها، به زمین‌های کشاورزی تبدیل می‌شدند و جایی برای زندگی و تولید مثل پیدا نمی‌کردند.

در دهه ۱۹۶۰، اسب های وحشی دیگر آزاد نبودند. تنها یک جمعیت اسیر باقی مانده بود که از حدود ۱۲ راس شکار شده وحشی و چهار اسب اهلی شده بودند.

باغ وحش سن دیگو می گوید:

«اسب های شوالسکی را آخرین بار در دهه ۱۹۸۰ در مغولستان دیدند، اما در همان زمان در زیستگاه بومی خود منقرض شدند.»

به لطف تلاش‌های عمده حفاظتی، جمعیت فعلی اسب‌های شوالسکی به بیش از ۲۰۰۰ راس می‌رسد که حدود یک چهارم آن در مراکز بازپروری زندگی می‌کنند.

برخلاف زمان های گذشته، اسب های شوالسکی امروزه به عنوان «حیوانات مقدس» در صحرای گوبی پرستش می شوند. آنها کاملاً محافظت شده و دیگر توسط انسان ها شکار نمی شوند.

با این که جمعیت اسب ها به لطف برنامه های پرورش باغ وحش در حال افزایش است اما این گونه نادر در فهرست قرمز اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) از گونه های در معرض خطر قرار دارد.

سال گذشته، باغ وحش ZSL Whipsnade در Bedfordshire فیلمی از کره اسب تازه متولد شده Przewalski که در ماه جولای به دنیا آمده بود منتشر کرد.

منبع: عصرایران

 

برچسب ها: اسب ، کره ، نادر ، انقراض ، کره اسب
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۲
0
0
ترجمه خیلی مبهم است دوباره ترجمه کنید
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
نیازمندیها
بلیت هواپیما چارتر